Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde gerçekleştirilen toplantıda açıklamalarda bulundu.

İşte Binali Yıldırım'ın ifadelerinden satır başları;

"Ülkemizin gücünü hafife almayalım, küçümsemeyelim bütün bunlar gelip geçicidir. Biz diyoruz dünya bölgesel sorunlara karşı adil olsun. Herkes sırtımızı sıvazlıyor. Tamam yapıyoruz da siz ne yapıyorsunuz? Şuradaki sorunları çözmek için fedakarlık yapıyor msuunuz? Bırakın rekabeti gelin insanları kurtaralım. Ve bu noktaya geliyorlar."

"Türkiye'nin geldiği yer gideceği yere göre çok daha kısa. Önümüzde daha çok mesafe var. Daha çok yapmamız gereken iş var. Türkiye'nin kaynakları bugün geldiğimizin iki katını rahatlıkla yapacak kapasiteye sahip. Bunu biliyoruz. İnsan kapasitemiz, coğrafyamız buna müsait. Firmalarımızın kabiliyetleri buna müsait. Bir genç bilişimci bir oyun yazmış, 200'den fazla ülkeye bunu satmış. Daha bunun ötesi var. Almanya'da yaşayan Giresunlu bir delikanlı var bu liste başı oyunu o yapıyor. Türkiye'de gelip yatırım yapacak. Ön gördüğü yatırım da 500 milyon dolar. Anlattıklarını benim hafızam zor alıyor. Başka bir dünya. Ama geleceğin böyle olacağını anlamak zor değil"

"DEVLETİN KASASINDAN PARA HARCAMADAN YAPTIK"

"Sağlıkta hakikaten küresel anlamda her ülkenin bir anlamda gıpta ile baktığı örnek alacağı dönüşümü gerçekleştirdik. Avrasya Tüneli, dünyada kriz var. Karşıdan gelenlere soralım yarım saat sürmemiştir. Normal şartlarda gelemezsiniz. Boğazın 156 metre altından tünel yaparsanız gelir. Biz bunu yatırımların durduğu bir dönemde yaptık. Hem de devletin kasasından para harcamadan yaptık. Şimdiden 30 bin olmuş, 60 bin oldu mu garantisi de bitiyor. Üstünü de paylaşacağız değil mi?"

"GELİŞEN DÜNYADA AKIL BİRÇOK ŞEYİN ÜZERİNDE GİDİYOR"

"Akıl teriyle para kazanma bu. Bunu daha fazla arttırmamız lazım. Gelişmenin yolu bu. Tarımı, sanayiyi bırakalım demek değil. Onlarda zaten bir noktaya geldik. Sanayicilik bir sevda işidir. Para kazanma işi değildir. Sanayicileri bilirim. Ben de yaptım kısmen. Ne kazandığınıza bakmazsınız. Kafanızı takarsınız bir işe yapıncaya kadar iflah olmazsınız. Başardığınız zaman ne kazandığınızı düşünmezsiniz. Ben bunu başardım dersiniz. Onun verdiği mutluluğu size hiçbir şey vermez. Ama gelişen dünyada akıl birçok şeyin üzerinde gidiyor. Sermaye dışarıdan, kaynak ihtiyacı yok, tamamen insan zekasının, insan aklının becerisinin ürünü"

"İNSANI YÜCELTMEK, YAŞATMAK BU"

"Bu bölge dünyanın en önemli bölgesidir. Dünyada Doğu'dan Batı'ya doğru zenginlik kayarken şimdi tekrar Batı'dan Doğu'ya doğru yine Türkiye'den geçiyor. Biz onun için dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Boşu boşuna değil bu karar. Biz bu projeleri yaparken kıs kıs gülüyorlardı. Biz dünyanın en büyük havalimanını yapacağız derken aynı şeyi söylüyorlardı. Sokağa çıkıp hava yapmayın diyorlar. Bizimkiler köprü yapmayın, yol yapmayın, havalimanı yapmayın, kim verdi size bu aklı? Biz 2023 hedeflerini şimdiden inşa ettik. Pazartesi günü Ilgaz Tüneli'ni açıyoruz. 3-5 dakika içerisinde Kastamonu'ya iniyorsunuz. İnsanı yüceltmek, yaşatmak bu. İnsanların yaşamını kolaylaştırmak, kalitesini arttırmak için gece gündüz çalışıyoruz. Sanki memlekette kıyamet kopuyor. Bazı işlerin algı yönetiminde kaybediyoruz."

"TERÖRÜ BAŞIMIZA SARMAYA ÇALIŞIYORLAR"

"Sadece Eyfel Kulesi'yle, Venedik'le işi götürüyor. Bu kadar kaynağımız var. Bu imkanları değerlendirmek varken biz birbirimizle meşgul oluyoruz. Enerjimizi verimli kullanamıyoruz. Bu terörü bizim başımıza sarmaya çalışıyorlar ki bizi meşgul etsinler. Türkiye bir beka mücadelesi veriyor. Hafife almayalım. Bu terörü biz gündemimizin alt sıralarına indirmezsek bütün bu konuştuklarımız anlam ifade etmez. Canla başla çalışıyoruz. İyi de mesafe aldık. Geldiğimiz noktada terör örgütü gözünü karartmış, asimetrik kural dışı, sivil asker demeden intihar eylemleriyle ses getirmeye çalışıyor. Bunların üstesinden geleceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maltepe'de düzenlenen SGK Maltepe Şehit Erol Olçok Kampüsü'nün açılış törenine katılım sağladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından notlar;

* Buraya farklı bir zenginlik katan bir kampüs. SGK'nın buraya Şehit Erol Olçok kardeşimizin ismini vermesini vefa örneği olarak görüyorum. 15 Temmuz Şehitlerimizin herbiri kalbimizde önemli yere sahip. Oğlu Abdullah Tayyip'le beni ve ailemi üzmüş, bir taraftan da sevindirmiştir. Ailemde 'bize de böyle şehadet nasip etsin' diyenler olmuştur.

* Cenaze namazlarına katıldığım şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Erol Olçok çok uzun yıllar birlikte çalıştığım ülkemiizn en üretken kişilerinden biri olduğuna inandığım biriydi. Vefatı da hayatı gibi sıradışı oldu. Darbe gecesi ilk çıkan grupta yer alan darbecilerin yakasına yapışıp hesap soran arkadaşımız ilk şehit olanlar arasında yer almıştır. Ama kalleşçe.

'PARLAMENTODAN KARAR ÇIKARSA ONAYLARIM'

* İdamla ilgili milletin talebi parlamentonun yerine getirmesi gereken taleptir. Parlamento gündemine almalıdır. Gündemine alır, karar çıkarsa, bana geldiğinde ben bunu onaylarım. Bu konu devletin insiyatifinde olan bir konu değildir. Devlet katili af yetkisine bana göre sahip değildir. Kimin af yetkisi onun evlatlarının eşinindir. Bazıları diyor ki şurada şöyle olur burada böyle onlar kendi işlerine baksın. AB'de yok. Biz de olup onda olmayan, onda olup biz de olmayan olabilir. Şehadet mertebesine ulaşan milyonlarca vatandaşımız 15 Temmuz gecesini umut dolu aydınlığa dönüştürmüştür.

* Bize düşen nedir, şehitlerimizin hatırasını yaşatmaktır. Burada açılışını yaptığımız tesis de hizmetlerin yanı sıra ismiyle böyle hayırlı bir işe vesile olacaktır. İsminin belirlenmesinde emeği geçenleri huzurlarınızda tebrik ediyorum. 15 Temmuz bize önemli dersler verdi. Tarihimizin en büyük ayıplarından darbelerin öyle kolayca olmayacağını göstermiştir. Rahmetli Menderes'i ipe çektiler ama kimse sokağa çıkmadı. 3-5 kurşun bomba tank uçakla bu milletin kaçacağını sanan FETÖŞ'ler durumun böyle olmadığını anlayacak.

'TÜRK MİLLETİNİN CESARETİ KARŞISINDA HEZİMETE UĞRADILAR'

* Filanca tarihte darbe olacak. Yahu hep söylüyorum bu ten bu canda oldukça bu tenler bu canlarda oldukça ne olacak darbe yapsanız ne olacak yahu. Öyle de olsa böyle de olsa topraktan geldik toprağa gideceğiz. Adam Pelsinvanya'dan buraya gelemiyor ki. Kendi üzerinden istikamet verme peşinde olanlar sandıkları kadar kolay olmadıklarını görüyorlar. İnfaz ederek kendi vesayetlerini sürdürmek isteyenler 15 Temmuz'da milli irade duvarına çarptı. FETÖ'den PKK'ya kadar hepsi Türk milletinin cesareti karşısında hezimete uğradı.

'O OLAYDAN SONRA DURMAK YOK DEDİK'

* Bunlar ihanet çetesi. Bu işin sandıkları kadar ucuz olmadığını görüyorlar. Bu toprak kuru toprak değil. Şehitler verdik. Kahramanlarımızla her gün yeniden vatanlaştırıyoruz. El Bab'da ne işimiz olduğunu soranlar hala meselenin ne olduğunu anlayamamışlar. Kilis'te Gaziantep'te kardeşlerimiz şehit olduğunda siz demediniz mi 'Devlet nerede'. Hatta utanmadan sıkılmadan Gaziantep'e gidip bunlar bizim partililerimiz dedi. Ben gittim baktım alakası yok.  O olaydan sonra artık durmak yok dedik. Artık Celabrus'a gireceğiz dedik. ÖSO ile yola devam ettik.

ÖSO HAKKINDA: 'TERÖR ÖRGÜTÜ İLE ALAKASI YOKTUR'

* Birileri TV'de utanmadan sıkılmadan ÖSO terör örgütüdür diyor. Onlar ılımlı muhaliflerin ta kendisidir. Terör örgütü ile alakası yoktur. Onlar topraklarını koruyorlar. Onları biz eğittik. Bu kadar açık konuşuyorum. Hep ne dedim. Terörden arındırılmış güvenli bölge yapmamız lazım. İran, Rusya, Amerika'ya söyledim. Bu TV'dekiler ne konuşuyorlar, kulağı var duymaz, dili var konuşmaz. Biz terörden arındırılmış bir güvenli bir bölge ilan edeceğiz. Biz yeniden bir devlet kurulmasına müsade etmeyeceğiz. Bu böyle biline. Kilis, Antep, Urfa'yı tehdit edemez. Tehditlerden arındırılmış uçuşa yasak bölge. 20 Ocak sonrası Amerika'da yeni Başkan başa geçiyor. Onlarla da konuşacağız. Halep'ten 45 bin kardeşimizi kurtardık. Onları biliyorsunuz aldık. Gerekirse kendi topraklarımıza çekebiliriz. İdlib'de yemekleri kıyafetleri her şeyi var.

'SIRADA MÜNBİÇ VAR, AMERİKA İLE EL ELE VERİRSEK RAKKA VAR'

* İzmir Kiraz'dan Putin'le konuştuk. Bizlere teşekkürü oldu. Sizin de kararlılığınız olmasaydı, el ele vermeseydik bu süreci bu şekilde bitiremezdik. Sırada Münbiç var, Amerika ile el ele verirsek Rakka var. Dünyadan bize ne diyenlere sesleniyorum. Bu dünyada yaşıyoruz. Türkiye küresel bir güçtür. Bize bu soruyu soranlara diyorum ki sizin bu parlamentoda ne işiniz var. Geldiğiniz yere dönün aksi halde. Biz milletimizin ve devletimizin bekası meselesini konuşuyoruz. Bir haftadır Genelkurmay Başkanımız bölgede. Ankara'da mı otursun senin parlamentoda oturduğun gibi yapacağımız çok iş var. Bir taraftan açılışlarımızı yapıyoruz.

'BİZ SURİYE'DE BUGÜN VARSAK GÜÇLÜ DEVLET OLDUĞUMUZ İÇİN'

* Pazartesi Sayın Başbakan Ilgaz Tüneli'nin açılışını yapacak. Eskiden kış mevsiminde geçilmezdi. Şimdi yazı kışı yok. Suriye'de kendi istiklal ve istikbalimiz için çalışıyoruz. Şimdi El Bab'dayız. Yarın Münbiç, Rakka. Nerede bir zulüm varsa zulmün olduğu yerde biz varız. Bizim dedelerimiz Hint yarımadasına gitmedi mi? Bizim ecdadımız keyfinden mi gitti? Biz Suriye'de bugün varsak güçlü devlet olduğumuz için. Ve olacağız. 2023 Türkiye sosyal alanda zirveye ulaşacak. 30 büyükşehirde dev hastaneler inşa ediyoruz. Mersin'le açılışları yapmaya başlıyoruz.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, herkesin ihtiyacına göre okullar açılmasından rahatsız olmamak gerektiğini belirterek, "Denizcilik lisesi yoktu, spor lisesi yoktu şimdi var. Eskiden ilçelere fen liseleri kurulamıyordu, şimdi Manavgat'ta ve Alanya'da fen liseleri var. Daha fazla imam hatip ortaokulu, daha fazla imam hatip lisesi de açacağız" dedi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından yaptırılan Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi'nin resmi açılış töreni yapıldı.

Törene, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ve davetliler katıldı. Tören alanında geniş güvenlik önlemleri alınırken, alana girenler tek tek arandı.

"ORTADOĞU BÜYÜK FACİANIN İÇİNDEN GEÇİYOR"

Törende konuşan Deniz Baykal, Türkiye'nin cumhuriyet tarihinin en acı, en kederli ve ıstıraplı günlerini yaşadığını ve sıkıntılı bir dönemden geçildiğini belirtti.

Bu dönemin bu şekilde ortaya çıkışının altında dünyanın geçirmekte olduğu önemli değişimin yattığını aktaran Baykal, "Dünyada milli devletleri ortadan kaldırmaya yönelik süreçler, birtakım güçlerin himayesinde teşvik ediliyor. Milli devletlerin dağılmasını, parçalanmasını, dünya siyasetinin daha manüple edilebilir hale gelmesini öngören projeler ve planlar yürütülüyor. Maalesef bu sürecin içinde siyaseti milli düzeyin dışına çekmeye yönelik etnik, dini, mezhepsel ayrımlara teşvik etmeye dönük, kimlik siyasetini ilke ve değer siyasetinin önüne geçirmeye dönük çabalar da bilerek bilmeyerek, bilinçli bilinçsiz yaygınlaştırılıyor. Bunun sonucunda bir parçasını oluşturduğumuz bu coğrafya, Ortadoğu coğrafyası bir büyük facianın içinden geçiyor" dedi.

Bu durumun Türkiye'ye çok acı bir faturayla yansıdığını ve en acı yönünün şehitler olduğunu vurgulayan Baykal, "Bugün karşı karşıya kaldığımız bu acı tablonun sorumlusu çok büyük ölçüde biziz, kendimiziz. Dünya şartlarından kaynaklanan sorunlar var ama o şartların ötesinde bizim yanlışlarımız, hatalarımız, tabloyu doğru okuyamamamız, yanlış özlemler peşinde koşmamız bugün bu acı manzaranın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Kayıplarımız hepimizin ortak kaybıdır, onları başımız dik taşıyacağız ve bu çıkmazdan kurtulmaya gayret edeceğiz" diye konuştu.

Türkiye'de 200'e yakın üniversite olduğunu aktaran Baykal, Türkiye'de her şeyden önce çok ciddi bir eğitim hamlesi yapılması gerektiğine işaret etti. Baykal, "Eğitimin içeriği de önemli. Daha din- siyaset ilişkini kafasında çözememiş, siyaset- tarikat bağlantılarının içinden nemalanmaya çalışan, eğitimini, güvenlik güçlerini hatta silahlı kuvvetlerini bu zihniyete teslim etmiş bir eğitimi kastetmediğimi çok iyi biliyorsunuz. Siyaset ve yanlış yorumlanmış çarpık bir din anlayışıyla siyaset kucaklaşması içinde genç yetiştirmeye, polis yetiştirmeye, asker yetiştirmeye, devleti o zihniyetle yönetmeye devam edersek kendi sorunlarımızın çözümüne değil, hak etmediğimiz sorunlarla güçlüklerle karşılaşmaya yöneliriz" diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: DAHA FAZLA İMAM HATİP LİSESİ DE AÇACAĞIZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ülkeyi muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmak için eğitime çok önem verilmesi gerektiğini belirterek, "Gelecek nesilleri FETÖ gibi hastalıklı örgütlerin elinden kurtarmak için, gelecek nesillerimizi Mustafa Kemal Atatürk'ün de hedef gösterdiği gibi ülkemizi muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmak için eğitime çok önem vermemiz lazım" dedi.

Herkes için, herkesin ihtiyacına göre okulların açılmasından rahatsız olmamak gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye'de hiç olmayan değişik dallarda okullar açtıklarını, eskiden sosyal bilimler fakültesi yokken şimdi sosyal bilimler fakültesi bile olduğunu söyledi. Deniz liseli, spor lisesi olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, sözü imam hatip okullarına getirerek şöyle dedi:

"Şimdi Manavgat'ta ve Alanya'da fen liseleri var. Ama siz imam hatip liselerinden, orta okullarından rahatsız olduysanız onu da söyleyeyim, daha fazla imam hatip ortaokulu açacağız, daha fazla imam hatip lisesi de açacağız. Bu eğitimde çarpıklık değildir, dinde de çarpıklık değildir. Türkiye laik bir ülkedir ama eski zihniyetteki laiklik değildir. Herkesin dini ve inanç özgürlüğünü yaşadığı, din ve mezhep ayrılığı olmayan bir Türkiye'dir. Özgürlük sadece bir gruba olmaz. Laiklik de sadece yasak getirme anlamında değildir. Herkes özgürce, istediği kıyafette, istediği okula gidebilmelidir. İşte bizim Türkiye'de yapmak istediğimiz bu. Bu çarpıklık değildir."

Törende Manavgat'ta yerleşik yaşayan Ruslar tarafından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na çiçek verildi. Fakülte binasının yapımında emeği geçenlere plaket verilmesinin ardından okulun açılış kurdelesi kesildi.