Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Suriye'de Türkiye ile Rusya'nın garantörlüğünde varılan ateşkesle ilgili memnuniyetini dile getiren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, "Şiddeti sona erdiren, insanların hayatlarını kurtaran, yeni ve yapıcı siyasi müzakerelere zemin hazırlayan tüm çabaları memnuniyetle karşılıyoruz." açıklamasını yaptı.

Toner, Suriye'de varılan ateşkesle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Sözcü Toner, "Suriye iç savaşında ateşkes sağlandığı yolundaki haber, pozitif bir gelişmedir. Umarız bu ateşkes kapsamlı olarak uygulanır ve tüm taraflar ateşkese uyar. Şiddeti sona erdiren, insanların hayatlarını kurtaran, yeni ve yapıcı siyasi müzakerelere zemin hazırlayan tüm çabaları memnuniyetle karşılıyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD'nin bu müzakerelerin bir parçası olmadığını kaydeden Toner, ateşkesin detaylarının Türkiye ile Rusya tarafında olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Suriye'de askeri bir çözümün olmadığını farklı zamanlarda dile getirdiğini kaydeden Toner, "Uluslararası toplum, bu ateşkesin işlemesini umuyor; böylece daha katılımcı, birleşik ve barışçıl bir yönetimi ortaya çıkaracak, Suriyelilerin öncü olduğu bir geçiş süreci mümkün olur." değerlendirmesini yaptı.

Toner, açıklamasının sonunda BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Cenevre'de müzakerelerin yeniden başlaması çağrısını hatırlattı ve Suriye rejimi ile muhalifler arasında kalıcı bir uzlaşma zemininin önemine işaret etti.

Suriye'de Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde ateşkes mutabakatına taraf olan silahlı muhalif gruplar adına açıklama yapan Usame Ebu Zeyd, anlaşmanın Suriye'nin tüm genelini kapsadığı, hiçbir bölgeyi istisna etmediği ve aynı zamanda sahada bulunan tüm askeri grupları içerdiğini belirtti.

Ebu Zeyd, Ankara'da Anadolu Hotels Dowtown'da düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki krizin çözülmesi için, Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde saat 13.00'ten itibaren ateşkes anlaşmasının sağlandığını belirtti.

Söz konusu anlaşmayı 13 grubun imzaladığını kaydeden Ebu Zeyd, "Ateşkes, Suriye'nin genelini kapsıyor. Hiçbir muhalif bölgeyi istisna etmiyor ve aynı zamanda sahada bulunan tüm askeri grupları içeriyor." dedi.

Ebu Zeyd, rejimin ve rejim yanlısı yabancı milis güçlerin ateşkese uyacağı konusunda Rus hükümetinin kendileriyle garantör olarak görüştüğünü söyledi.

"MUHALİF BÖLGELERDE YAŞANLARIN İNSANİ DURUMU ÇOK KÖTÜ"

Görüşmelerin uzun ve ayrıntılı geçtiğini kaydeden Ebu Zeyd, "Şunu vurgulamak istiyorum ki müzakereler süresince hiçbir şekilde rejim ve İran hükümeti temsilcileriyle hiçbir şekilde bir araya gelmedik ve görüşmedik." ifadesini kullandı.

Muhaliflerin ateşkes anlaşması yapmasına yol açan bir takım etkenler ve hedefler olduğunu belirten Ebu Zeyd, birinci hedeflerinin Suriye topraklarında bulunan halkın içinde bulunduğu koşulları iyileştirmek olduğunu söyledi.

Ebu Zeyd, Suriyelilerin özellikle muhalif bölgelerde yaşayanların insani durumun çok kötü olduğunu ve BM’nin kuruluşları ile STK’ların bu bölgelerde açlıkla karşı karşıya kalan insanlara yardım ulaştıramadığını kaydetti.

"Duruma baktığımızda, Suriye’de az bir silaha sahip ve baskı altında olan muhalifler, Rus ve İran güçlerinin yanısıra 40’tan fazla Şii grubun desteğine sahip Esed rejimi ile savaştı." ifadelerini kullanan Ebu Zeyd, ateşkes sayesinde, Suriye'de yaşanan siyasi demografik değişimlerin ve Şii milislerin ülke topraklarına yerleşiminin durdurulmasını da hedeflediklerini dile getirdi.

Usama Ebu Zeyd, Esed yönetiminin son olarak Tel bölgesi ve Barada Vadisi halkını tehcir etmek istediğini, buraların aslında Sünni Arapların yaşadığı yerler olduğunu kaydetti.

“Muhalif silahlı grupların komutanları, dünyanın gözü önünde yaşanan bu zor şartlar ve tehcir ortamında ateşkes şartlarında uzlaştı.” diyen Ebu Zeyd, muhalif grupların liderlerinin kapsayıcı bir ateşkes sözleşmesi üzerinde anlaştığını aktardı.

Ebu Zeyd, anlaşmada Rus hükümetinin Esed rejimi ve destekçilerinin garantörü, Türk hükümetinin de muhaliflerin garantörlüğünü üstlendiğini bildirdi.

Söz konusu ateşkesin bütün muhalif grupları içerdiğini yineleyen Ebu Zeyd, Rusya'dan rejimi destekleyen İran milislerini Suriye'den çıkarma taahhüdünü yerine getirmesini, ateşkese sadık kalmasını ve ciddiyet göstermesini beklediklerini ifade etti.

Ebu Zeyd, "Anlaşmaya göre, bir ay içinde rejim ve muhalifler siyasi çözüm için bir araya gelecek. Bu toplantıda muhalifleri Yüksek Müzakere Komitesi temsil edecek ve bu heyet dışında terör örgütü PYD dahil hiçbir oluşum muhalifler adına görüşmelerde yer almayacak" şeklinde konuştu.

"TEDBİRLİ OLACAĞIZ, PARMAKLARIMIZ TETİKTE OLACAK"

Müzakerelerin 2012 Cenevre bildirisi ve BMGK 2254 sayılı kararı çerçevesinde olacağını anlatan Ebu Zeyd, bu kararların Suriye'nin geleceğinde Esed'in yer almayacağı anlamına geldiğinin altını çizdi.

İran'ın Suriye'ye getirdiği milislerle Suriye'yi işgal etmeye çalıştığını belirten Ebu Zeyd, Türkiye'nin, İran destekli milislerin Suriye'den çıkışı konusundaki fikirlere destek verdiğini anlattı. Suriye halkına da bir mesaj gönderen Ebu Zeyd, "Tedbirli olacağız, parmaklarımız tetikte olacak. Suriye halkını bu sıkıntılardan kurtarmak için her türlü fedakarlığı yapmaya daima hazırız" dedi.
Ebu Zeyd, Türkiye'ye, anlaşmanın başarıya ulaşması ve Suriye'de akan kanın durması için gösterdiği çabalardan ötürü teşekkür etti.

Suriye Dışişleri Bakanı "Suriye'de politik çözüm için gerçek bir şans var." dedi.