Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Savunma Bakanı Fikri Işık, "PKK terör örgütüyle amansız mücadele yaptıklarını belirterek, "Allah’a hamdolsun terör örgütünün beli kırılmıştır. 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar yaklaşık 10 bin terörist etkisiz hale getirilmiştir" dedi.

Işık, şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldiği yemekte yaptığı konuşmada, tüm şehitlere Allah'tan rahmet, bu topraklar için gazi olanlara da ömür boyu sağlık, mutluluk ve esenlikler diledi.

Şehit yakınları ve gazilerin kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayan Işık, ''Sizlerin her türlü sorunuyla ilgilenmek bizim görevimizdir. Bunun bilinciyle elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Elbette size karşı en büyük borcumuzda bu ülkenin birlik ve beraberlik içinde, muasır medeniyetler seviyesi üzerine çıkma yürüyüşünü aksatmadan devam etmektir'' diye konuştu.

Bakan Işık, Türkiye’ye yönelik bütün tehditleri bertaraf etmenin şehitlere ve onların ailelerine yönelik en önemli vazifeleri olduğunu anlattı.

PKK terör örgütüyle yaptıkları mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini ifade eden Işık, şunları söyledi:

''Şehitlerimizin ruhu ne zaman şad olur, bu ülkeye kasteden hainler hakkettikleri cevabı aldıkları zaman. Bunun bilincinde ülkemize kasteden hainlerle amansız bir mücadele veriyoruz. Güneydoğu’da PKK terör örgütüyle amansız mücadele yapıyoruz. Allah’a hamdolsun terör örgütünün beli kırılmıştır. 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar yaklaşık 10 bin terörist etkisiz hale getirilmiştir. Kış şartlarında bile bütün güvenlik güçlerimiz kar kış demeden bu mücadeleyi sürdürüyor. Ne Türkiye'nin içi, ne de dışı terör örgütü için güvenli bir alan olmaktan çıkmıştır. Bu mücadeleyi de sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu hainler eninde sonunda tamamen bu işten vazgeçmek zorunda kalacaklar. Ya öyle ya böyle bu konuda kararlıyız.''

Işık, Türkiye içindeki bazı hainlerin ihanetlerinden dolayı bir takım kısıntılar yaşandığını, onların da temizlenmesiyle terörle mücadele çok daha etkin hale gelindiğini vurguladı.

FETÖ terör örgütünün günümüze kadar görülen en sinsi terör örgütü olduğunu vurgalayan Bakan Işık, şu değerlendirmede bulundu:

''Ülkenin içerden teslim alınmasına yönelik bugüne kadar görülen en sissi terör örgütü olarak tarihe geçti. Allah’a hamdolsun milletimiz bu terör örgütünün ülkeyi teslim almasına izin vermedi. Sayın Cumhurbaşkanımızın güçü liderliği, Başbakanımızın dirayetli duruşu, milletimizin kararlılığı hain darbe teşebbüsüne karşı sokaklara çıkması, asker elbisesi giymiş teröristlere karşı Türk Silahlı Kuvvetlerimizin şerefli mensupları, ve şerefli polislerimiz hainlerin emellerine ulaşmadan bertaraf edilmelerini sağladı. Biz FETÖ ile mücadeleyi ülkemizin beka mücadelesi olarak görüyoruz. Düşünebiliyor musunuz, kendi askerimiz içine sızmış bir grup, Türkiye’nin askeri bilgilerini başka bir yere sızdırıyor. Polisin içine sızmış bir grup, Türkiye’nin güvenlik bilgilerini başka bir yere sızdırıyor. Bu mücadeleyi de sonuna kadar sürdüreceğiz. Buda bizim şehitlerimize karşı temel görevimiz.''

Bakan Işık, Türkiye güçlendikçe ülkenin hızını kesmeye çalışan bazı güçlerin harekete geçerek engeller çıkardığını söyledi.

Bölgede bir de DEAŞ terörüyle uğraştıklarını, bu konuda çok sabrettiklerini anlatan Işık, ‘’Kilis’in karşısından her gün füze atılıyor. Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak için farklı illerde terörist eylemler gerçekleştiriliyor. Türkiye nihayet boğazına kadar gelince Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlattık. O günden bu yana 2000 kilometrelik alan DEAŞ teröründen tamamen temizlendi. Bölgeden DEAŞ’ı tamamen temizlemek hedefimizdir.''diye konuştu.

Türkiye'nin savunma sanayinde her geçen gün yeni projelere imza attığını anlatan Bakan Işık, bu alandaki dışa bağımlılığın her geçen gün azaldığına dikkati çekti.

Türkiye'de yerli imkanlarla üretilen piyade tüfeğinin NATO'nun testlerinden başarıyla geçtiğini aktaran Işık, ''Artık kendi tüfeklerimizi kendi tanklarımızı kullanıyoruz. İnşallah Altay tankını yakın zamanda seri üretim aşamasına getiriyoruz. 2017 yılında üretimin startını vermeyi hedefliyoruz. Tamamen kendi geliştirdiğimiz insansız hava araçlarıyla terörle mücadele ediyoruz. Silahlı İHA'lar bunlar. Bunu bize hiçbir ülke vermedi, biz yaptık.'' sözlerine yer verdi.

Bakan Işık daha sonra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı makamında ziyaret etti.

Bir gazetecinin ''Bugün Kardak Kayalıkları'nı ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Yunan botları tarafından engellenmeye çalışıldığı iddiaları var, bu konuda neler söylemek istersiniz?'' sorusuna Bakan Işık, Akar'ın rutin programları çerçevesinde bölgeyi ziyaret ettiğini vurguladı.

Işık, Ege'nin barış denizi olmasını istediklerini ifade ederek, ''Her türlü sorunun barışçı yollarla konuşarak çözülmesini istiyoruz. Bu noktadaki tavrımız sürüyor. Ama bölgede de hiçbir şekilde emri vakiye de Türkiye'nin boyun eğmeyeceğini herkes tarafından bilinmesi gerekiyor. Detaylı bilgiye sahip değilim doğrusu. Ama dediğim gibi orunların konuşularak barışçıl yöntemlerler çözülmesi en temel prensibimiz.'' dedi.

Işık, Gürkan ile bir süre görüştükten sonra belediyeden ayrıldı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ''İlk hedefimiz savunma sanayinde yerlilik oranını yüzde 80'e çıkarmak. Kritik teknolojilere de ülkemizin sahip olmasını sağlamak.'' dedi.

Işık, Edirne Valiliğini ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin savunma sanayinde önemli projeleri hayata geçirdiğini, nitelikli insan kaynağının yanında güçlü bir savunma sanayinin ekmek ve su kadar önemli olduğunu belirtti.

Türkiye'nin savunma sanayinde dışa bağımlılığını minimize etmek zorunda olduğunu vurgulayan Işık, 2002 de görevi devraldıklarında bu alandaki yerlilik oranının yüzde 24 civarında olduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 60'ı geçtiğini bildirdi.

Türkiye'nin piyade tüfeğinden, insansız hava aracına, helikopterden, kendi gemisine kadar ihtiyaç duyduğu pek çok silahı yerli ve milli imkanlarla üretebildiğini ifade eden Işık, şöyle devam etti:

''Ama biz bunları da yeterli görmüyoruz. Savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı minimize edecek adımlar atıyoruz. İlk hedefimiz savunma sanayinde yerlilik oranını yüzde 80'e çıkarmak. Kritik teknolojilere de ülkemizin sahip olmasını sağlamak. Bu açıdan pek çok projeyi sürdürüyoruz. Hava savunma sistemi ile ilgili çalışmamızı yapıyoruz. Milli muharip uçağı geliştirmek için çalışmalara başladık. Uçağın uçuşuyla ilgili ilk hedefimiz 2023 yılı. Bu çalışmaları yaparken uluslararası iş birliği de yapıyoruz. Türkiye'nin bu konulara ayıracak kaynağı var ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyor.''

YUNANİSTAN'IN DARBECİ ASKERLERİ İADE ETMEMESİ

Bakan Işık, Yunanistan'a kaçan darbeci askerlerin iade edilmemesini eleştirdi.

Alınan kararın siyasi olduğunu, Yunanistan'ın bu kararı yeniden gözden geçirmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Işık, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yunanistan'ın tavrını anlamamız mümkün değil. NATO'da bizim müttefikimiz. Her şeyden önce de komşumuz. İyi komşuluk açısından kendilerinin de terör örgütü olarak saydığı teröristi Türkiye'ye iade etmemesinin izahı olamaz. Bugüne kadar hiçbir terör örgütü üyesini Türkiye'ye iade etmediler. Bu iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Terör küreselleşmiştir ve terörle mücadelede de iş birliği olmazsa olmazdır. Hiçbir ülke 'terör bana zarar vermez' diye düşünmemelidir. Teröristlere müsamaha eninde sonunda kendisine bedel ödettirir. FETÖ üyesi olduğunu düşündüğümüz 8 kişinin Türkiye'ye iade edilmemesi kabul edilemez. Bu karar siyasi bir karardır. Yunanistan'ın bu kararı tekrar gözden geçirmesi ve bu kişilerin iadesini bir an önce sağlanması gerekir. İyi komşuluk ilişkileri içerisinde çözülmesini istiyoruz eğer bu olmaz ise Türkiye her türlü konuyu değerlendirilecektir.''

"ALMANYA'DAN BEKLENTİMİZ İLTİCA BAŞVURULARINI KABUL ETMEMESİ"

Almanya'ya iltica başvurusunda bulunan askerlere de değinen Bakan Işık, söz konusu ülkenin bu konuyu çok dikkatli değerlendirmesini ve kesinlikle bu başvuruları kabul etmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de darbeye teşebbüs etmiş yapının mensubu olduğu iddia edilen kişilerin, Almanya tarafından himaye edilmesini "Kabul edilemez" olarak değerlendiren Işık, ''Bu kesinlikle kabul edilemez ve çok önemli sonuçlar doğuracak bir durum olur. O açıdan bütün dünyaya çağrımız terör konusunda Türkiye ile iş birliğini artırması. Türkiye bu noktada samimi ve terör örgütleriyle çok ciddi bir mücadele vermektedir. Türkiye yalnız bırakılmamalıdır. Bugün Türkiye yalnız bırakılırsa, yarın kendilerinin de yanlarında bulunacak ülke kalmayabilir. Almanya'dan beklentimiz iltica başvurularını kesinlikle kabul etmemesidir.'' diye konuştu.

Yapılan sınır ötesi operasyonlara da değinen Bakan Işık, El Bab'ta operasyonların planlandığı gibi devam ettiğini bildirdi.

Çatışmaların şehir içerisine kaydığını, sivil halkın zarar görmemesi için operasyonların hızının kesildiğini anlatan Işık, ''Bizim için önemli olan sivil halkın zarar görmemesi. Şu anda DEAŞ'ta da bir hareketlilik var. Yakınen takip ediliyor. Çekiliyor gibi bir ifade belki iddialı olur ama izliyoruz. Bazı yer değişiklikleri oluyor.'' dedi.

Bakan Işık daha sonra 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün'ü ziyaret etti.