Daily Telegraph gazetesinin haberine göre Rehn, Batı ile İslam arasında bir medeniyetler çatışması gerçekleşecekse, bunun Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini durdurmasının bir sonucu olacağını söyledi.

Türkiye’nin AB üyeliğini, “21’nci yüzyılın en belirleyici jeopolitik konularından biri” olarak nitelendiren Rehn, “Zamanımızın en büyük mücadelesi, Avrupa ve İslam arasındaki ilişki ya da daha geniş biçimde Batı ve İslam arasında” dedi.
Türkiye’nin, dünyadaki en istikrarsız bölgesinde bir istikrar abidesi olduğunu ifade eden Rehn, Türkiye’nin ayrıca Fas’tan Malezya’ya Müslüman dünyası için bir demokrasi göstergesi olduğunu da ifade etti.

Rehn, Türkiye’nin üyeliği konusunda tartışmaların hala devam etmesini ise hem AB’nin kredibilitesine zarar vermesi hem de hem de milliyetçiliği arttırarak Türkiye’deki reform sürecini zayıflatması nedeniyle eleştirdi.

AB’nin Genişlemede Sorumlu Üyesi, “Sadece retorik değil, gerçekte de Türkiye medeniyetler arasında bir köprü. Başarılı bir üyelik süreciyle Türkiye medeniyetler arasında daha güçlü bir köprü olacak” dedi.

(ANKA)