Samsun'daki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz 46 yıl, diğer sanıklar da 9-49 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak

Samsun'da, ihalelere fesat karıştırıldığı iddiasıyla başlatılan "A Takımı operasyonu" iddianamesi tamamlandı. Toplam 43 kişi hakkında hapis cezası talep edilen iddianamede, Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Yusuf Ziya Yılmaz hakkında da 46 yıla kadar hapis cezası istendi.
Olay, yaklaşık 2 ay önce jandarma ve polisin ortak operasyonu sonucu savcılık izniyle bazı işadamlarının cep telefonlarının dinlenmesiyle ortaya çıktı.
Kentte büyük yankı bulan operasyonda Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ihalelerin belli şirketlere ve kişilere verildiği, akaryakıt istasyonu ruhsatlarından da 150 bin YTL'ye kadar para alındığı belirlendi. Operasyona konu olan maddi rakamın ise 100 milyon YTL'nin üzerinde olduğu ileri sürüldü.
Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan iddianamede, Yılmaz hakkında "zincirleme şekilde rüşvet almak", "ihaleye fesat karıştırmak", irtikap" ve "zimmet" suçlarından toplam 46 yıla kadar ağır hapis cezası istendi. Diğer sanıklar için de 9 ile 49 yıl arasında hapis cezaları talep edildi.

Milliyet