Almanya, Tom Cruise’un bu ülkede çekmek istediği ve 1944 yılında Hitler’e yapılan suikast girişimini işleyen filme, ünlü aktörün Scientology tarikatına üye olmasını gerekçe göstererek izin vermedi.

Cruise’un, filmin yapımcısı da olması nedeniyle, bu filmden elde edilecek gelirin Scientology Kilisesi’ne gideceğini belirten Almanya Savunma Bakanlığı, hükümetinin bu dini tanımadığını, Scientology’nin dini kullanarak para kazanmaya çalışan bir örgüt olduğunu, bu yüzden çekimlere izin vermeyeceklerini bildirdi.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Harald Kammerbauer, basına şöyle konuştu:

"Eğer Tom Cruise bu rolü oynarsa, kesinlikle Alman askeri tesislerinde çekim izni verilmeyecek. 20 Temmuz 1944’deki olayların kilit adamı Stauffenberg, büyük bir kahraman ve prensipli bir kişidir."

2008 yılında "Valkyrie" adı ile vizyona girmesi beklenen filmde Cruise, 1944’te Nazi diktatörü Hitler’e suikast girişiminde bulunan Alman Albay Claus von Stauffenberg’i, İngiliz oyuncu Kenneth Branagh ise Hitler’i canlandıracak.
Aristokrat bir aileden gelen albay Stauffenberg, Nazi Almanyası’nın savaş politikasına karşıydı ve müttefiklerle barış istiyordu. Hazırlanan suikast planını uygulayan Stauffenberg, Hitler’in karargahındaki toplantı masasının altına bombalı bir çanta bırakmıştı. Ancak son anda yan odaya geçen Hitler, patlamadan yaralı kurtulmuştu. Olaydan sonra Stauffenberg ve işbirlikçileri yakalandı ve hepsi de idam edildi.

(Hürriyet)