Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Pelin ŞAHİN / LEFKOŞA (AHT)
 
KKTC’de yayın yapan Star Kıbrıs Gazetesi’nin haberine göre, KKTC’de son dönemde cazip hale gelen “fuhuş” pazarına, bir zamanlar Türkiye’nin vergi rekortmeni genelev patroniçesi Matild Manukyan’ın oğlunun da talip olduğu iddia edildi. Manukyan’ın tek vârisi olan oğlu Kerope Çilingir’in, gece kulübü açmak için KKTC makamları ile irtibata geçtiği öne sürüldü. Gazeteye konuşan bir işletme sahibi, Ada genelinde faaliyet gösteren tüm gece kulübü işletmecilerinin bir birlik oluşturulduğunu, kısa süre sonra açıklanacağını ifade etti.
 
42 KULÜP ÇALIŞIYOR
KKTC’de ‘eğlence merkezi’ adı altında 42 gece kulübü bulunuyor ve burada sayıları 500’ü bulan konsomatris çalıştırılıyor. Bu gece kulüplerinden her ayın 25’inde vergi olarak 30 bin TL’ye yakın para alınıyor. Aylık olarak verilen vergi oranı gece kulüplerinin sayısı göz önünde bulundurulduğunda yıllık 15 milyona ulaşıyor.
 
Ayda 6 bin dolar

Haberde gece kulüplerinde ‘konsomatris’ adı altında çalışan, ancak fuhuş yaparak para kazanıp kazandırdıkları öne sürülen bu kadınların aylık olarak ortalama 4, 5 veya 6 bin dolar para kazandıklarını söylediği ifade ediliyor. Gece kulüplerinin ise devlete aylık 30 bin TL vergi verdiği belirtiliyor.
 
‘İNSANLARI MUTLU EDİYORUZ’
Gazete 3 gece kulübü çalışanının sözlerine de yer verdi. Ülkesinde kuaförlük yapan Özbekistanlı 25 yaşındaki N.A., ekonomik şartlardan dolayı bu işi yapmaya karar verdiğini söylüyor. Moldovyalı 26 yaşındaki S.B.K para biriktirip ülkesinde rahat bir gelecek kurmayı hedeflediğini anlatıyor. Moldovyalı 28 yaşındaki T.Ş. ise, “Biz insanları mutlu ediyoruz” diyor.