Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Son Dakika

Siber saldırı Haberleri, Güncel Siber saldırı haberleri ve Siber saldırı gelişmeleri

siber saldırı haberleri

Son dakika siber saldırı haberleri ile ilgili Habertürk'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan siber saldırı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan siber saldırı haber sayfamızda...
 • 'Bu yıl siber saldırı sayısı 60 bini aştı'

  İş-Yaşam, 17 Ekim 2021

  'Bu yıl siber saldırı sayısı 60 bini aştı'

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, alınan önlemler ve geliştirilen yerli ve milli uygulamalarla 1 Ekim itibarıyla bu yıl 60 bin 795 siber saldırının engellendiğini belirterek, "2017-1 Ekim 2021 döneminde engellenen siber saldırı ise 502 bin 386'ya ulaştı." ifadesini kullandı.

 • Avustralya'da her 8 dakikada bir siber saldırı yaşanıyor

  Dünya, 15 Eylül 2021

  Avustralya'da her 8 dakikada bir siber saldırı yaşanıyor

  Avustralya Siber Güvenlik Merkezi (ACSC), son bir yıl içinde ülkede her 8 dakikada bir siber saldırı yaşandığını açıkladı.

 • Bir siber saldırı da Sinoz Kozmetik'e

  İş-Yaşam, 29 Ağustos 2021

  Bir siber saldırı da Sinoz Kozmetik'e

  MNG Kargo'dan sonra bir siber saldırı haberi de Sinoz Kozmetik'ten geldi. Sinoz Kozmetik, Kişisel Verileri Koruma Kurumu'na (KVKK) yaptığı bildirimde, ihlalden etkilenen kişisel verilerin müşteriler ve potansiyel müşterilere ait ad, soyad, eposta ve mobil telefon bilgilerinin sızdırıldığını duyurdu. Sızmanın 23 Ağustos tarihinde gerçekleştiği kaydedildi ve ihlalden 1 milyon 352 bin 358 kişinin etkilendiği açıklandı. Sinoz Kozmetik'ten yapılan ilk açıklamada,"Siber saldırı, veri tabanı güncellemesi sırasında dışarıya açık durumda olan porttan sızıntı ile veri tabanındaki müşteri bilgilerinin ele geçirilmesi şeklinde gerçekleşmiş olup saldırının tespiti ile birlikte derhal ilgili sunucular devre dışı bırakılarak gerekli tüm idari ve teknik önlemler alınmıştır." denildi

 • ABD'de siber saldırının bilançosu ağırlaşıyor

  Dünya, 18 Aralık 2020

  ABD'de siber saldırının bilançosu ağırlaşıyor

  ABD'de Bilgisayar korsanlarının, Enerji Bakanlığı ve nükleer silahlardan sorumlu Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresinin ağlarına da erişmiş olduğu ortaya çıktı. ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi James Inhofe ile Kıdemli Üyesi Demokrat Jack Reed, ülkenin birçok kurumuna yönelik yapılan siber saldırıların "ciddi, karmaşık ve devam etmekte" olduğunu açıkladı

 • 'Siber saldırı sayısı 102 bini aştı'

  Teknoloji, 03 Aralık 2020

  'Siber saldırı sayısı 102 bini aştı'

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu yıl şu ana kadar gerçekleşen ve engellenen siber saldırı sayısının 102 bini aştığını bildirdi.

 • Equifax: ABD'de 4 Çinli subaya siber saldırı suçlaması

  BBC, 10 Şubat 2020

  Equifax: ABD'de 4 Çinli subaya siber saldırı suçlaması

  Çinli subaylar hakkında, 2017'de kredi raporlama şirketi Equifax'a düzenlenen dev siber saldırı nedeniyle dava açıldı. Saldırı sonucu, 147 milyondan fazla Amerikalının, adresleri dahil tüm kişisel bilgileri bilgisayar korsanlarının eline geçmişti.

 • Stoltenberg: Siber saldırı NATO'nun 5. maddesini tetikleyebilir

  Dünya, 28 Ağustos 2019

  Stoltenberg: Siber saldırı NATO'nun 5. maddesini tetikleyebilir

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Ciddi bir siber saldırı NATO için kuruluş anlaşmamızdaki 5'inci maddeyi tetikleyebilir. Bu, bir müttefikimize yönelik saldırının herkese karşı yapılmış sayılmasına yönelik ortak taahhüdümüzdür." dedi.

 • ABD-İran gerilimi: Washington İran'ın silah sistemlerine 'siber saldırı düzenledi'

  BBC, 23 Haziran 2019

  ABD-İran gerilimi: Washington İran'ın silah sistemlerine 'siber saldırı düzenledi'

  Basra Körfezi'nde tankerlere yönelik saldırılar sonrası Washington ve Tahran arasındaki gerginlik sürerken, Amerikan basını Perşembe günü ABD'nin İran'ın roket ve füze atarları kontrol eden bilgisayar sistemlerine siber saldırı düzenlediğini öne sürdü. ABD Başkanı Trump ise, Pazartesi'den itibaren İran'a yeni 'büyük' yaptırımlar geleceğini söyledi.

 • Siber saldırı farkındalığı için "Oltala"

  Teknoloji, 29 Nisan 2019

  Siber saldırı farkındalığı için "Oltala"

  Teknoloji alanında faaliyet gösteren yerli bir firma, önemli kurumlarda çalışan personelde siber saldırı farkındalığını artırmak için simülasyon, test ve eğitim programı ürettiç "Oltala" adı verilen programla, ilgili personelin kurum dışından gelebilecek oltalama link ile güvenli linkleri ayırt edebilmesi sağlanıyor

 • Rus istihbaratı Hollanda'da siber saldırı düzenledi iddiası!

  Dünya, 05 Ekim 2018

  Rus istihbaratı Hollanda'da siber saldırı düzenledi iddiası!

  Hollanda Savunma Bakanı Bijleveld, nisan ayında Rus istihbarat servisince Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne yönelik siber saldırının önlendiğini açıkladı. Rusya iddialara tepki gösterdi.

 • Kuzey Kore'den Türkiye'ye siber saldırı!

  Teknoloji, 09 Mart 2018

  Kuzey Kore'den Türkiye'ye siber saldırı!

  Son dakika haberi... Siber güvenlik uzmanları, Kuzey Kore’nin Türk finansal sektörüne kapsamlı bir siber saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı. Araştırmacılar, saldırı sonucunda herhangi bir para kaybının yaşanmadığını belirtti

 • Dünya siber saldırı altında!

  Teknoloji, 27 Haziran 2017

  Dünya siber saldırı altında!

  Rusya'nın en büyük petrol şirketi olan kamu idaresindeki Rosneft sunucularının çok büyük bir siber saldırı altında olduğu ve bu duruma "Petya" isminde bir virüsün neden olduğu açıklandı

 • Katar krizine neden olan siber saldırı soruşturmasının sonucu açıklandı

  Dünya, 08 Haziran 2017

  Katar krizine neden olan siber saldırı soruşturmasının sonucu açıklandı

  Arap dünyası ile Katar arasında diplomasi krizine neden olan siber saldırı soruşturmasında saldırının yüksek teknoloji ve inovatif yöntemler kullanılarak gerçekleştirildiğini belirtildi

 • Siber saldırı İngiltere'yi sağlığından etti!

  Dünya, 12 Mayıs 2017

  Siber saldırı İngiltere'yi sağlığından etti!

  İngiltere'de bir bölgede sağlık IT sisteminin siber saldırı sonucu çökmesinin ardından tüm ülkede olası bir saldırıya karşı alarm durumuna geçildi!

 • Siber saldırı nedir?

  Teknoloji, 04 Mayıs 2017

  Siber saldırı nedir?

  Son olarak bu akşam WhatsApp'ın çökmesiyle ortaya atılan siber saldırı iddiası kullanıcıların merakını uyandırdı. Peki siber saldırı nedir? Siber saldırı nasıl yapılır?

 • Fransa'da seçimlerde siber saldırı endişesi

  Dünya, 15 Şubat 2017

  Fransa'da seçimlerde siber saldırı endişesi

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı, gelecek milli güvenlik kurulu toplantısında siber saldırı tehdidinin ele alınacağını açıkladı

 • "Siber saldırının arkasında başka bir ülke olabilir"

  Dünya, 11 Haziran 2015

  "Siber saldırının arkasında başka bir ülke olabilir"

  Almanya'nın iç istihbaratından sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen, Federal Meclis'e yapılan siber saldırının arkasında başka bir ülkenin olabileceğini bildirdi

 • "Otomobiliniz uzaktan 'hack’lenebilir"

  Teknoloji, 02 Ağustos 2022

  "Otomobiliniz uzaktan 'hack’lenebilir"

  Ulaşım araçlarının başında gelen otomobiller, sektörde kullanımı gittikçe yaygınlaşan IoT, 5G ve otonom sürüş teknolojileri ile hacker’larım da yeni gözdesi haline geldi. Son 3 yılda otomobillere yönelik olarak  gerçekleştirilen siber saldırıların yüzde 225 oranında arttığına değinen uzmanlar, hacker’ların araba çalmak için bir anahtarlığın sinyalini klonlayabildiği, araçların yerini belirlemek ve kilidini uzaktan açıp, çalıştırmak için de GPS konumlarını kullanabildiğinin altını çiziyor.

 • Bir zamanlar efsaneydi, onu da ‘hack’lediler!

  Teknoloji, 29 Temmuz 2022

  Bir zamanlar efsaneydi, onu da ‘hack’lediler!

  Sanal evcil hayvan sitesi NeoPets’e düzenlenen saldırıda 69 milyon kullanıcının bilgisi ele geçirildi. KVKK’dan yapılan açıklamaya göre ihlalden etkilenenler arasında çocuklar da var.

 • Sağlık kuruluşlarına saldırıyorlar

  Teknoloji, 13 Haziran 2022

  Sağlık kuruluşlarına saldırıyorlar

  Sağlık kuruluşlarına yönelik fidye yazılım saldırılarının 2021 yılında yüzde 94 arttı. “Sağlık Hizmetlerinde Fidye Yazılımın Durumu” raporuna göre fidye saldırılarının hedefi olan sağlık kuruluşlarının oranı yüzde 34’ten, yüzde 66'ya çıktı.

 • Hedeflerinde Türkiye de var!

  Teknoloji, 02 Haziran 2022

  Hedeflerinde Türkiye de var!

  Gelişmiş kalıcı tehdit grubu Lazarus, LinkedIn ve WhatsApp'ı kötüye kullanarak dünya çapındaki havacılık ve savunma yüklenicilerine saldırıyor. Grubun hedefinde ise  Fransa, İtalya, İspanya,  Almanya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Polonya, Ukrayna, Katar ve Brezilya’nın yanı sıra Türkiye de var.

 • Döner zincirine siber saldırı!

  Teknoloji, 27 Mayıs 2022

  Döner zincirine siber saldırı!

  İzmir merkezli restoran zinciri Baydöner'e siber saldırı düzenlendiği açıklandı. Saldırıda ilk tespitlere göre 505 binden fazla kişiye ait isim, e-posta, cep telefonu, cinsiyet, yaşadığı şehir gibi kişisel bilgiler ele geçirildi.

 • Teknopark'a siber saldırı!

  Teknoloji, 13 Mayıs 2022

  Teknopark'a siber saldırı!

  Yıldız Teknopark’a siber saldırı gerçekleştirildi. Teknoparkın sistemlerini devre dışı bırakan saldırganlar, fidye talebinde bulundu.

 • Arapça sipariş uygulamasına siber saldırı

  Teknoloji, 29 Nisan 2022

  Arapça sipariş uygulamasına siber saldırı

  İstanbul’da kurulan Arapça yemek siparişi  uygulaması Paketman’a siber saldırı gerçekleştirildi. Geçen hafta yaşanan olayda, saldırganlar veri tabanını ele geçirdiği şirketten fidye talebinde bulundu.

 • Her liman her gemi risk altında!

  Teknoloji, 30 Mart 2022

  Her liman her gemi risk altında!

  Siber suçluların 2020 yılında rotalarını dünya ticaretinin yüzde 80’inden fazlasının gerçekleştirildiği deniz yolu taşımacılığına çevirmesiyle birlikte saldırı girişimlerinde yüzde 400 oranında artış yaşandı. Siber güvenlik uzmanları uyarıyor: “her liman veya gemi siber saldırı riski altında..."

 • 500 bin hastanın verisini çaldılar!

  Teknoloji, 25 Mart 2022

  500 bin hastanın verisini çaldılar!

  Türkiye’de son yılların en büyük veri ihlallerinden biri yaşandı. Medilife Sağlık Grubu adıyla faaliyet gösteren Yonca Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti.’nde gerçekleşen siber saldırıda, 500 bin hasta ve çalışana ait kişisel bilgiler ve 2.5 milyon kayıt ele geçirildi.

 • Türkiye bu tehditte dünyada 3.sü oldu!

  Teknoloji, 10 Mart 2022

  Türkiye bu tehditte dünyada 3.sü oldu!

  Türkiye’de mobil bankacılık alanında saldırıya uğrayan kişi sayısında yüzde 85’lik artış yaşandığı açıklandı. Geçen yıl toplam 15 bin 654 mobil bankacılık kullanıcısının saldırıya uğradığı Türkiye bu alanda dünya üçüncüsü oldu.

 • QR kodla gelen tehdit: Quishing

  Teknoloji, 07 Mart 2022

  QR kodla gelen tehdit: Quishing

  Fiziksel ve dijital dünya arasında bir köprü olan QR kodların pandemi döneminde oldukça popüler bir hale gelmesi hacker’ların da dikkatini çekiyor. Siber saldırganların internet kullanıcılarını ağına düşürmek için sahte QR kodlarını giderek daha fazla kullandığına dikkat çeken uzmanlar, QR kodlu kimlik avı dolandırıcılığı (Quishing) mağduru olunmaması için dikkat edilmesi gereken 5 öneriyi sıraladı.

 • ‘Ukrayna’ya yardım’ ile dolandırıyorlar!

  Teknoloji, 04 Mart 2022

  ‘Ukrayna’ya yardım’ ile dolandırıyorlar!

  Siber dolandırıcılar gözünü şimdi de Ukrayna’ya çevirdi. Uzmanlar uyardı: “Duygusal ama sahte çağrılar yapıyorlar. Savaştan etkilenenlere yardım etmek isteyenleri dolandırıyorlar.”

 • Ukrayna'nın interneti ne durumda?

  Teknoloji, 28 Şubat 2022

  Ukrayna'nın interneti ne durumda?

  Hem sıcak hem de siber savaşın yaşandığı Ukrayna’da halkın internet kullanımı ne durumda? Hangi sosyal ağın ne kadar kullanıcısı var? Ülkedeki internetin hızı ne durumda? Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • Savaş önce 'siber' başladı!

  Teknoloji, 25 Şubat 2022

  Savaş önce 'siber' başladı!

  Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri harekat devam ederken, ABD Başkanı Biden, “Siber saldırılara hazırız” açıklaması yaptı. Ukrayna’yı hedef alan DDoS saldırıları sonrası yüzlerce bilgisayar ağındaki verileri silen yeni zararlı yazılım (malware) ortaya çıkarıldı. Rusya, Ukrayna ve ABD üçgeninde siber savaş cephesinde neler yaşanıyor?

 • Şişli Belediyesi’ne siber saldırı!

  Teknoloji, 18 Şubat 2022

  Şişli Belediyesi’ne siber saldırı!

  Şişli Belediyesi’nin sunucularına fidye yazılımı yüklenerek bir siber saldırı gerçekleştirildi. İhlalden etkilenen kişi ve kayıt sayısı henüz tespit edilemezken, belediyeye ait dosya ve klasörlerin şifrelendiği saldırı ile ilgili inceleme başlatıldı.

 • Rus askerlerine siber saldırı engeli!

  Dünya, 25 Ocak 2022

  Rus askerlerine siber saldırı engeli!

  Rus askerlerinin Belarus'a girişini yavaşlatmak isteyen Belaruslu bilgisayar korsanları, demiryolu şirketine siber saldırı düzenledi.

 • Ukrayna'dan Rusya'ya siber saldırı suçlaması

  Dünya, 16 Ocak 2022

  Ukrayna'dan Rusya'ya siber saldırı suçlaması

  Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, bazı bakanlıkların internet sitelerinin siber saldırıya uğramasının arkasında Rusya'nın olduğunu açıkladı.

 • Ukrayna'da bakanlıkların sitelerine siber saldırı

  Dünya, 14 Ocak 2022

  Ukrayna'da bakanlıkların sitelerine siber saldırı

  Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, dışişlerinin de bulunduğu bazı bakanlık sitelerinin siber saldırıya uğradığını açıkladı. AB Yüksek Temsilcisi Borrell, saldırıyı kınadığını söyledi.

 • Belçika Savunma Bakanlığı'na siber saldırı

  Dünya, 12 Ocak 2022

  Belçika Savunma Bakanlığı'na siber saldırı

  Belçika basınında yer alan haberlere göre, Belçika Savunma Bakanlığı'nın e-posta sistemi siber saldırıya uğradı. Geçen ay düzenlenen siber saldırı nedeniyle 4 hafta boyunca sistemin çalışmadığı ortaya çıktı