Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

    İZMİR (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Hazine ve Maliye Bakanlığının, İZSU Genel Müdürlüğü Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi 4. Faz 2. İkmal İnşaatı'nda kullanılması planlanan "Hazine garantisiz dış kredi kullanma yetkisine" onay verdiğini bildirdi.

    Dağ, yaptığı yazılı açıklamada, Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğünün, İZSU'nun sağlamayı planladığı dış borçlanma izninin uzatılması talebinin değerlendirildiğini belirtti.

    Bu kapsamda İzmir Büyükşehir Belediyesinin garantörlüğünde olacak şekilde 415 milyon liralık kredinin kullanma yetkisinin onaylandığını belirten Dağ, bu gelişmenin, 22 Aralık'ta İZSU'da yapılacak ihale öncesi önemli olduğunu vurguladı.

    Şu anda düşük kapasiteyle çalışan Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nin 4. faz projesi sona erdiğinde kapasitesinin ciddi anlamda artacağını anlatan Dağ, sorunun daha önceden kendisine iletilmediğini, iletilmesinin ardından da ilgili bakanlıkla ivedi bağlantı kurduğunu ifade etti.

    Çiğli Arıtma Tesisi'nin İzmir Körfezi için değerli olduğunu kaydeden Dağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

    "İzmir'deki kötü kokunun sebebi olarak arıtmanın etkisi olduğunu biliyoruz. İzmir'in kronikleşen bir koku sorununun olduğunu da artık herkes biliyor. Bu sorunun çözüme kavuşturulması noktasında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne büyük görev düşüyor. Dış kredi kullanma yetkisi konusunda biz üzerimize düşeni yaptık. Böylelikle bir bahaneyi daha ortadan kaldırdık. Bundan sonra asıl görev İzmir Büyükşehir Belediyesine düşmektedir. Bahane üretmeye gerek yok, İzmir'in hizmete ihtiyacı var."

    Hamza Dağ, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer'in metro ve tramvay yapımına ilişkin dış borçlanma konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığından bir talebi olduğunu da basından öğrendiğini aktardı.

    Şehrin sorunlarıyla ilgili siyasetçilerle konuşulması gereken konuları basından öğrendiklerine işaret eden Dağ, "Soyer'in bizle konuşmadan konulardan haberdar olmamız mümkün değil. Meclis üyesi arkadaşlarımızla gerekli istişarede bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesinin borçlanma için izin bu talebiyle ilgili de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşüyoruz. Konuyla ilgili müjdeyi yakın zamanda İzmir'e vereceğiz." ifadelerini kullandı.

    Anadolu Ajansı ve DHA tarafından geçilen tüm İzmir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İzmir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

    Günün Önemli Manşetleri

    Benzer Haberler