Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
Japonya'yı zoom kurtardı
0:00 / 0:00
AA / HABERTURK.COM

Japonya ekonomisi üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,4 büyüdü.

Japonya Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, Japonya'da gayrisafi yurt içi hasıla, temmuz-eylül döneminde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 5 yükseldi. Söz konusu veri, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 21,4 artış kaydetti.

Ekonomistler, ülke ekonomisinin üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 18,9 büyümesini bekliyordu. Öte yandan Japon ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık yüzde 28,1 ve çeyreklik bazda yüzde 7,9 daralma kaydetmişti.

Japon ekonomisi bu verilere göre resesyondan çıkarken, ekonomideki toparlanmada "Zoom patlaması" olarak bilinen çok sayıda insanın evden çalışmaya başlaması ve teknolojiye olan ilginin yükselmesi önemli rol oynadı.

Japon ekonomisinin başını çektiği Asya ülkeleri bilgisayar ve ekipmanlarının yanı sıra çok sayıda elektronik ürünün üretiminde başı çekiyor.

Öte yandan, açıklanan veriler dünyanın üçüncü büyük ekonomisinde toparlanmaya dair güçlü bir kanıt ortaya koymasına karşın, ikinci çeyrekteki daralmanın boyutu dikkate alındığında Japon ekonomisinin hala yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyelerin altında kaldığına işaret etti.

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.