Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HT CUMARTESİ / NAZENİN TOKUŞOĞLU

Aklıma en çok Bulutsuzluk Özlemi geliyor. “Sözlerimi Geri Alamam”... “Vizeye mi çalışsam Hayal’e gidenlerin peşine mi takılsam?” dediğim günler. Ankara’da yaşayan bir İzmirli olarak adını en çok duyduğum gece mekânlarından biri, “Ne, Sertab mı çıkıyor?” dediğim zamanlar...

Sonra Yayın Yönetmenimiz Nilay Örnek “Biliyor musun ben Hayal’de DJ’lik yaptım” diyor. Fotoğrafların başına çöküyoruz. Sizin aklınıza ne geliyor Hayal Kahvesi deyince? İstanbul’un artık köklü diyebileceğimiz mekânlarından Beyoğlu Hayal Kahvesi 20. yılını kutluyor. İşletmeci Tuncay Tunalı ile “Öyle bir geçer zaman ki” diyoruz ve geçen 20 yılı konuşuyoruz.

MÜZİKLE BİTMİYOR İŞ
Perşembe gecesi Hayal Kahvesi’nin 20. doğum günüydü. Hayal, pastasının üstündeki mumları üfledi. Her bir mum sahne aldı o gün hayallerin kurulduğu mekânda. Bulutsuzluk Özlemi, Nev, Teoman, Aylin Aslım, Özge Fışkın ve Hayal Kahvesi’yle özdeşleşen Deniz Kızı ve Cins adlı gruplar “İyi ki doğdun” dedi sahnede. Müdavimleri, Hayal Kahvesi’nde büyüyenler, hatta hiç büyümeyenler doğum günü partisindeydi. Hani şu sanatçı sahnedeyken onu izleyen müzisyen dostları bir bir çıkar sahneye, kesinlikle prova yapmamışlardır ve en güzeli de budur. Aynen öyle bir geceydi.

Peki neydi Hayal Kahvesi’ni diğerlerinden ayıran? Hayal’i uzun zamandır işleten Tuncay Tunalı “Sürpriz olmaması” diyor. “Nasıl yani?” diye soruyoruz. “Yani aynı dekorla, aynı yerde kalması, müdavimlerinin sadık olması ve sahip çıkması hatta içerideki aksiliği bildirmesi.” Anlaşılan, iyi müzik ve iyi sesle bitmiyor iş.

AKILLARDA KALANLAR
Özellikle 7-8 yıldır devam eden 22-24 saatlerindeki erken konserler büyük ilgi gördü. Ertesi gün çalışanlar için alternatif oldu ve başka işletmeler de benzerlerini düzenlemeye başladı. Erken Saat Konserleri’ne Emre Altuğ, Sertab Erener, Leman Sam, 0 KM, Zerrin Özer, Özgür Çevik, Cem Adrian, Hale Caneroğlu, Demir Demirkan, Erkan Oğur, Redd, İskender Paydaş gibi birçok popüler isim destek verdi.

“Çarşamba geceleri Özge Fışkın’ın muhteşem performansı, cumaları önce Nev’in sonra Mirkelam’ın sahne alması çok önemliydi Hayal Kahvesi için” diye ekliyor Tunalı. “Peki ya en unutamadığınız gece?” diye soruyorum. “Hafta içi çok kalabalık olmayan sürpriz geceler” diyor. “Bazen Hayal sahnesi yıldızlar geçidi olurdu ve bu spontane gelişirdi...”

HABER OLMAK İÇİN MÜŞTERİYİ SATMAYIZ
Hayal Kahvesi’nin kuruluşundan bu yana müzik tarzları da değişmiş ama mekân hep klasik tarzını korumuş. Zaman zaman dekorasyonu değiştirmeyi düşünmüşler ama müdavimlere bu durumu anlatmak zor olacağı için vazgeçmişler. Tuncay Tunalı “Aslında iç mekânla ilgili bazı zorluklar var, mesela tuvaletlere gitmek, bara ulaşmak... Ama bu zorluğu seviyor Hayalciler” diyor.

En merak etiğim şeylerden biri, medya ilişkileri. Neticede ünlülerin attığı adım olay oluyor ve bazen mekânlar buna alet ediliyor. Hayalciler kapıdaki paparazzilerin zaman zaman onlara zarar verdiğini düşünüyor, özellikle de yanlış haberlerin, yakıştırmaların... Tunalı “En kötüsü de kimilerinin bizim çağırdığımızı düşünmesi. Asla böyle bir şey yapmayız” diye koyuyor bu duruma noktayı.