Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Protestolara rağmen İsrail'deki güzellik yarışmasına katılacak
    1

    Güney Afrika 2021 güzeli seçilen Lalela Mswane'nin, Güney Afrikalıların boykot çağrılarına rağmen, 16 Aralık'ta düzenlenecek 70. Kainat Güzellik Yarışması'na katılmak üzere İsrail'e gittiği bildirildi.

    2

    Güney Afrika güzeli Mswane, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, yarışmaya katılmak üzere İsrail'in Eliat kentine ulaştığını belirtti.

    3

    Paylaşımda, "2021 Kainat güzellik yarışması ilk günü harikaydı. Yarışmacı arkadaşlarımla tanıştım ve bu kadınlar kesinlikle olağanüstü. Gelecek için sabırsızlanıyorum" ifadesini kullanıldı.

    4

    Mswane'nin, daha önce İsrail'in Filistinlilere yönelik 'apartheid' uygulamalarını protesto amacıyla yarışmayı boykot edeceği öne sürülmüştü.

    5

    Güney Afrika güzellik yarışması organizatörlerinin 10 Kasım'da yaptığı açıklamada, bu iddiaların asılsız olduğu ve Mswane'nin 16 Aralık'ta İsrail'de ülkesini temsil edeceği bildirilmişti. Bu karar kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.

    6

    Tepkiler üzerine Güney Afrika hükümeti 14 Kasım'da güzellik yarışması organizasyonundan desteğini çektiğini açıklamıştı.

    7

    İSRAİL YARIŞMACILAR İÇİN SEYAHAT MUAFİYETİ GETİRDİ

    İsrail, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantı nedeniyle 26 Kasım'da yabancıların ülkeye girişinin istisnalar dışında 14 gün süreyle yasaklandığını duyurmuştu.

    8

    İsrail Turizm Bakanı Yoel Razvozov, yarışmacılara her 48 saatte bir PCR testi olmak ve diğer önleyici tedbirlere uymak şartıyla seyahat muafiyeti verildiğini belirtti.

    9

    Endonezya, Malezya, Laos ve Barbados, daha önce Kovid-19 kısıtlamalarını gerekçe göstererek, İsrail'deki yarışmaya katılmama kararı almıştı.