Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çocuk tecavüzleri, dünyadaki en büyük sorunların başında gelen ve devamlı kanayan bir yara... Dünyanın neresinde olursa olsun, hiçbir nedenin meşru kılamayacağı çocuk tecavüzlerinin sebebi nedir? Pedofili bir hastalık mıdır? Taciz edilen ama kimseye bir şey söyleyemeyen bir çocuk nasıl anlaşılır? Çocukların kendilerini koruyabilmeleri için ne zamandan itibaren ebeveynler bilgi vermeli?

Pedofili hakkında bilgiler veren Psikiyatrist Prof. Dr. Ali Bozkurt, çocuklarımızı koruyabilmek için tavsiyelerde bulundu.

Pedofili nedir? Bu bir hastalık mı?

Pedofili cinsel sapkınlıklar (parafili) içerisinde yer alan ruhsal bozukluklardan biridir. Cinsel sapkınlıklar cinsel eşin onayı olmadan insana özgü normal kabul edilen cinsel eylemlerin dışında kalan cinsel eylemler olarak tanımlanır.

Pedofilide cinsel açıdan uyarıcı olan obje çocuklardır. Bu bozukluğu olan bireyler çocuklara karşı cinsel ilgi duyar ve bunu engelleyemez. Bu kişilerde pedofili dışında başka cinsel sapkınlıklar da mevcuttur. Bunlar; gözetlemecilik bozukluğu (başkalarını özel etkinliklerde gözetlemek), göstermecilik bozukluğu (cinsel organları sergilemek), sürtünmecilik bozukluğu (izni olmayan bir bireye dokunmak veya sürtünmek), cinsel mazoşizm bozukluğu (küçük düşürülme, esir edilme veya acı çektirmeye maruz kalmak), cinsel sadizm bozukluğu (küçük düşürmek, esir etmek veya acı çektirmek), pedofili bozukluğu, fetişizm bozukluğu (canlı olmayan öğeleri veya vücudun cinsel olmayan bir organını cinsel açıdan odak haline getirmek) ve karşıgiyim (travesti) (karşı cinse ait kıyafetler giyerek cinsel açıdan uyarılma) bozukluğudur.

NEDENİ TAM OLARAK BİLİNMİYOR

Pedofilinin nedenleri nelerdir?

Nedenlerinden birinin çözülmemiş ödipal çatışmalar olduğu düşünülür. Bununla birlikte nedenleri tam olarak bilinmemektedir.Tedavisi var mı?

Hasta olduğunun farkında olan, suçluluk duyan, alkol-madde kullanımı olmayan, bu sapkın fikrinin yanısıra normal bir ilişkisi de olan bireylerde tedavi şansı daha fazladır. Ancak bir kısım kişi de tedaviye yanıt vermez.

3-4 YAŞLARINDAN İTİBAREN ÇOCUKLAR BİLGİLENDİRİLMELİ

Çocukları, pedofilisi olan kişilerden korumak için kaç yaşından itibaren bilgilendirmeye başlamalıyız?

Çocukların aileden ayrılmaya başladığı 3-4 yaşlarından itibaren çocuklara bu konuda bilgi verilmeye başlanmalı.

Ebeveynler çocuklarına pedofili hakkında nasıl bilgiler vermeli?

Çocuğa özel organlarının nereler olduğu resimlerle anlatılmalı. Buna çeşitli yöntemlerle kimsenin dokunmaması gerektiği açıklanmalıdır. Bunların kendisine ait bölgeler olduğu böyle bir davranışta bulunan biri olduğunda korkmadan öğretmenine ya da anne babasına anlatması gerektiği söylenmelidir.

ÇOCUK YA EBEVEYNLERİNE SÖYLEYEMEZSE...

Tacize maruz kalan ve ebeveynlerine bir şey söyleyemeyen çocukların ailesi bunu nasıl anlayabilir? Ailelere ne öneriyorsunuz?

Küçük çocuklarda cinsel içerikli oyunlarda artış, anneye daha fazla yapışma, çiş-kaka kaçırma, yeni başlayan korkular, yaşından daha küçük gibi davranmaya başlama, huzursuzluk, irkilme, bu eylemde bulunan kişi veya hem cislerinden uzaklaşma korkma görülebilir. Daha büyük çocuklarda ise depresyon, madde alkol kullanımına yönelme, saldırgan davranışlar ortaya çıkabilir.

ÇOCUKLARINIZI ZAMANINDA BİLGİLENDİRİN

Pedofili sıklığı nedir? 

Pedofilinin sıklığı tam olarak bilinmese de hiç de azımsanmayacak kadar çok olabileceği, toplumda yüzde 1'lerden fazla oranda olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle çocuklarımızı zamanında bilgilendirmek önemlidir.