Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Protez dişler için günlerce bekleme devri sona eriyor. Teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesiyle ve 3D yazıcıların hayatımıza girmesiyle sağlık alanında birçok yenilik de karşımıza çıktı. Bunlardan bir tanesi de bu yazıcılarla üretilen protez dişler. Cad-Cam adı verilen bu yeni teknoloji hakkında bilgi veren özel bir üniversitede Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Jülide Özen, protez diş üretiminde günlerce hatta haftalarca bekleme devrinin kapandığını söyledi.

"ESKİDEN 2-3 GÜN SÜREN İŞLEMLER ARTIK 40 DAKİKADA YAPILIYOR"

Teknoloji ilerledikçe sağlık alanında her geçen gün karşımıza bir yenilik daha çıkıyor. Özellikle son yıllarda hayatımıza giren 3D yazıcılar bu alanda birçok gelişmenin yaşanmasına sebep oldu. Bu kapsamda geliştirilen yeni bilgisayar destekli görüntü ve tasarım teknolojisi ile 40 dakika gibi kısa bir sürede yeni dişlere sahip olmak mümkün. Cad-Cam adı verilen bu yeni teknoloji hakkında bilgi veren Prof. Dr. Jülide Özen, "Cad -Cam teknolojisinin Türkçedeki karşılığı bilgisayar üzerinde dizayn ve üretim anlamına gelmektedir. Bu teknoloji sayesinde önceden 2-3 günde yapılan işlemler şu anda 40 dakika gibi kısa bir sürede üretilebilmektedir" dedi.

MUAYENEHANE KOŞULLARINDA ÜRETİLEBİLİYOR

3D yazıcı ile üretilen dişlerin sağladığı kolaylıklara değinen Prof. Dr. Jülide Özen, "3D yazıcı ile üretilen dişlerin bize sağladığı en büyük kolaylık çok kısa bir sürede hazırlanıyor olması ve hata payının sıfıra yakın olmasıdır. Şu anda bu sistemle tek ya da 3 veya 4 üyeli köprülerle, implant üstü kronları yapabiliyoruz. Bununla birlikte lamina, büyük dolgu dediğimiz porselen inley ve onleyler ve gülüş dizaynı da yapılabiliyor" ifadelerini kullandı. Normal protezden farkının üretim şekli olduğunu da belirten Prof. Dr. Özen, "Bu protezlerin laboratuvara gitmeden muayenehane koşullarında ve diş hekiminin yönetimi altında üretilebiliyor olmasıdır" diye konuştu.

"Bu sistemden kısmi diş eksikliği olan hastalarımız faydalanabilir" diyerek kimlerin bu yöntemi kullanabileceğine de açıklık getiren Prof. Dr. Özen, özellikle kusma refleksi olan ve zaman sıkıntısı yaşayan hastalar için büyük bir avantaj olduğunu belirtti.
Son olarak, Prof. Dr. Özen teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ileriki yıllarda dijital total protezleri üretebilecek seviyeye kadar geliniceğini ve bununla ilgili olarak araştırmaların devam ettiğini belirtti.

İHA