Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Sert plastik ürünlerini zararlı kılan plastiğin içindeki ''Bisfenol A'' denilen ham maddedir. Hergün kullandığımız sayısız ürün, bardak, pet şişe, çatal, kaşık, suni köpükten yapılan kaplar, saklama kabı gibi sert plastik kapların içindeki bisfenol, yüksek ısı (50-70 c) asit, UF ortamında gıda ve sıvılara nüfuz eder.

Plastiğin hammaddesi bilindiği gibi petrol atığıdır. Bunlar hormon sistemini bozar. Bisfenol A insan vücudunda östrojen ve diğer hormanlara benzer yapıdadır. Tiroid, büyüme hormonu, östrojen ve testosteron hormonlarının üretimini azaltır. Vücudumuzda kendi hormanlarımızın sahtesi görevi görerek tehlike oluşturur ayrıca öğrenme ve davranış üzerine olumsuz etkileri mevcuttur saldırganlığı arttırdığı ve öğrenmeyi güçleştirdiği görülmektedir.

KANSER, OBEZİTE, DİYABET VE KALP HASTALIKLARINA YOL AÇIYOR

Plastiklerdeki mevcut bu ham maddeler obeziteye yol açar, diyabet, astım kalp damar hastalıkları ve karaciğer hasarına neden olabilir. Kadınlarda meme erkeklerde prostat kanseri riskini arttırmaktadır.

Plastiklerdeki bu toksik hammaddeler vücuda girer ve vücutta yağ dokusuna depolanır ve uzun süre atılamayarak birikir. Plastikteki toksit maddeler gıdalara geçmeye eğilimlidirler bu zamanla olur ve ısı ile hızlanır.

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? 

*Plastik kapları buzdolabına koymamalıyız.
*Arabada bırakılan pet şişelerdeki suları tüketmemeliyiz.
*Eve alınan damacanalardaki suyu hemen cam kaba boşaltmalıyız.
*Cam biberon kullanmalıyız.
*Sıcak çay, kahve gibi sıvıların sunulduğu plastik bardak ve plastik karıştırıcıların kullanımı yasaklanmalıdır.
*Plastik kapları mikrodalgaya koymamalıyız.
*Plastik kaplar bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.
*Plastikler sert deterjanlarla yıkanmamalıdır.
*Tüm gıdaların tüketiminde cam şişe ve kaplar kullanılmalıdır.