Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Annesinin "böbreğimi kızıma bağışlamak istiyorum" demesi üzerine yapılan tetkik sonuçları olumlu çıkınca, küçük kızının son umudu olan anne kızına böbreğini bağışladı. Başarılı geçen bir ameliyatın ardından Menekşe adeta yeniden hayata başlarken, nakledilen böbrek 1 saat içinde çalışmaya başladı.

Mersin'de annenin örnek davranışı herkestarafından takdirle karşılandı. Böbrek yetmezliğinden dolayı 6 yaşından beri tedavi gören, 2 yıl ilaç, 7 yılda diyaliz makinesine bağlanan 15 yaşındaki Menekşe Nar, artık tedavilere cevap vermeyince nakil ihtiyacı ortaya çıktı. Anne Meryem Nar'ın "böbreğimi kızıma bağışlamak istiyorum" demesi üzerine yapılan tetkiklerin sonucu olumlu çıkınca, anneden kıza böbrek nakli yapıldı. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na bağlı 6 kişilik ekiple gerçekleştirilen nakil, yaklaşık 3 saat sürdü. Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Akbay başkanlığında gerçekleştirilen nakil sonrasında küçük Menekşe'ye nakledilen böbrek 1 saat içinde çalışmaya başladı. Anne ve kız hastanede servis bölümüne alınırken, ikisinin de sağlık durumlarının her geçen gün daha iyiye gittiği belirtildi.

"Benim için yeni bir hayat başlayacak. Annemi çok seviyorum"

Hastalığı ve şu anki durumuyla ilgili İHA muhabirine konuşan küçük Menekşe, şu anda çok iyi olduğunu söyledi. 6 yaşından beri böbreklerinden hasta olduğunu ifade eden Menekşe, "2 yıl ilaç tedavisi gördüm ancak sonuç alamadım. Ardından diyalize girmeye başladım. 7 yıldır da diyaliz tedavisi görüyorum. Ancak bununla da artık iyi olmamaya başladım.Benim böbrek nakli olmam gerekiyordu.Şimdi annem bana böbreğini bağışladı ve böbrek nakli oldum.Annemi çok seviyorum. Anneme sonsuz teşekkür ediyorum. Şimdi çok iyiyim. Diyalizden kurtuldum. Benim için yeni bir hayat başlayacak. Çok mutluyum, annemi çok seviyorum" şeklinde konuştu.

"Organ bağışı yeni bir hayat için herkese mucize olur"

Eğitimiyle ilgili de konuşan Menekşe, "Ana sınıfına giderken bu hastalığım ortaya çıktı ve o günden beri sürüyor.Ancak hastalığım eğitimimi etkilemedi. Bu süreçte de okuluma devam ettim. Akşam diyalize giriyordum, gündüz de okula gidiyordum. Şimdi liseye geçtim. Tabi artık diyalize girmeden, daha sağlıklı bir şekilde okuluma gideceğim. İstediğim şeyleri daha kolay ve mutlu bir şekilde yapacağım. O yüzden herkes organ bağışı yapsın. Yeni bir hayat için herkese mucize olur" diye konuştu.

Anne Meryem: "Böbreğimi çok sevdiğim Menekşe kızıma bağışladım"

Gözleri dolarak kızının durumuyla ilgili konuşan anne Meryem Nar ise Menekşe'nin kendilerinin en küçük çocuğu olduğunu söyledi. Menekşe ile birlikte 8 çocuklarının olduğunu belirten Nar, "Diğer hiçbir çocuğumda böyle bir rahatsızlık yok. Menekşe'yi 6 yaşında anaokuluna gönderdim. Kızımı anaokulundan altına kaçırıyor diye geri gönderdiler. Sürekli aynı şikayetle kızımı eve geri göndermeye başladılar. Bende kızımı doktora götürdüm. Yapılan muayene ve test sonuçlarında kızımın böbrek yetmezliği çıktı.

Önce 2 yıl ilaç tedavisi gördü, ardından 7 yıl diyaliz tedavisi gördü ama cevap vermedi. MEÜ Tıp Fakültesi'nde 2 ay diyaliz makinesi kullanılmasına yönelik eğitim aldım. 7 yıldır evde kızımı diyalize ben bağlıyordum. Artık diyaliz de fayda etmiyordu. Bende doktora geldim, ben kızıma böbreğimi vermek istiyorum, kızım her gün kriz geçiriyor dedim. Böbreğimi vermeye karar verdim. Böbreğime baktılar, ayrıca tansiyon, kalp, şekerime de baktılar ve hiçbir şey çıkmadı. Değerlerimin hepsi iyi çıktı. Dokularım ve böbreğim de uyduğu için, doktorlar "verebilirsin" dediler. Bende böbreğimi çok sevdiğim Menekşe kızıma bağışladım. Ameliyatta ve serviste emeği geçen Tıp Fakültesi doktorlarına, çalışanlarına teşekkür ediyorum" dedi.

"Böbrek kızımda 1 saat içinde çalışmaya başladı"

Naklin ardından Menekşe'nin de kendisinin de çok iyi olduğunun altını çizen Nar, "Böbreğimiz hemen uyum sağladı. Doktorların ifadesine göre nakil edilen böbrek kızımda 1 saat içinde çalışmaya başladı. Çok temiz böbreğim varmış. Herkes nakil yapsın. Özellikle çocuğunu seven nakil yapar ve kurtarır hayatını. Ben çocuğumun hayatını kurtardım" ifadelerini kullandı.

Baba Ahmet Nar da Menekşe'nin doğuştan mesanesinin olmadığını kaydederek, " Anaokulunda da altına kaçırmasının sebebinin o olduğu ve böbrek yetmezliği olduğu ortaya çıktı. 6 yaşından beri kızımız için çaba harcıyoruz, tedavi ettiriyoruz. Kızımız yaklaşık 10 yıl ilaç ve diyaliz tedavisi gördü. Artık böbrek nakli yapılması gerekiyordu ve annesi vermek için gönüllü oldu. Yapılan tetkiklerde annesinin böbreğinin kızına uyduğu belirlendi ve nakil yapıldı. Şimdi kızımın da eşimin de sağlık durumu iyi. Çok mutluyuz. Organ nakli çok önemli. Bütün herkes bugünleri düşünerek organ nakli bağışında bulunmalı. Kızımın bugüne kadar ki tedavi süresinde ve ameliyatında emeğe geçen herkese de ayrıca teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

İHA