Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hamilelik dönemi, aileye yeni bir bireyin katılım heyecanı ile yaşanan 280 günlük özel bir süreç olduğunu belirten Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, "Bu dönemde kadının bedeninde ve iç organlarında değişiklikler olur. Bu değişiklikler; rahim içinde büyüyen minik varlığın ihtiyaçlarını karşılamak üzere olmaktadır. Çok kısa bir dönemde oluşan bu hızlı bedensel değişiklikler ve dünyaya gelecek bebekle ilgili düşünceler kadını etkileyebilecektir. Ancak birçok kadın için hamilelik güvenli, rahat ve mutlu bir şekilde geçebilir" dedi.

İlk hamileliğin kadın için oldukça stresli olduğunu vurgulayan Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, "Vücudunda oluşan değişikliklerin normal olup olmadığı konusunda zaman zaman kaygıya düşebilirler. Ev işlerinin hangisi ne kadar tehlikeli olduğu konusunda kuşkulu olabilmektedir. Çalışma yaşantısında, seyahatlerinde, gezerken nelere dikkat etmesi konusunu düşünebilirler. Yedikleri yiyeceklerin ya da kullandığı vitaminlerin riskini değerlendirmek isteyebilirler. Hamilelik süresince gittiği kontroller ve yapılan testlerin sonucu endişe yaratabilir. Doğum şeklinin ve yerinin seçimi sorun olabilir. Doğacak çocuğun sağlık yönünden sorunlu olup olmayacağı konusu sıkıntı yaratabilir. Yeni görünümünün ne kadarının kalıcı olacağı konusunda stresli olabilirler. Hamilelikte oluşabilecek hastalık ya da durumlarda ilaç kullanımındaki kısıtlamalar korku yaratabilir. Gebelik döneminde cinsellik konusunda kaygılı olabilirler. Maddi kaygılar bu dönemde daha fazla ön planda olabilir" ifadelerini kullandı.

GEBELİKTE RUH SAĞLIĞINI ETKİLEYEN DURUMLAR 

Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Üney, "Normal gebeliklerde yaşanan; bulantı, kokudan rahatsız olma, aşerme, duygusal değişkenlikler, uyku sorunları, yorgunluk, daha önce düşük yapmış olmak, tüp bebek deneyimleri olması, ileri yaş gebelikleri, birden fazla çocuk yapmayı düşünmeyenler, daha önce kürtaj yaptırmış olanlar, gebelik döneminden önce başlayıp devam eden kronik hastalığı olanlar, eşi ve eşinin ailesiyle sorun yaşayanlar, evliliği kurtarmak amacıyla çocuk yapmak, planlanmayan gebelikler, öncesi ruhsal rahatsızlık geçirmiş olmak, hamilelik döneminde sık rastlanan psikiyatrik sorunlar, depresyon, endişe bozukluğu ve panik bozukluğudur" şeklinde konuştu.

HAMİLELİK DÖNEMİNİ RUHSAL OLARAK DAHA İYİ GEÇİRMENİN 10 YOLU! 

Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, hamilelik dönemini iyi geçirmenin yollarını şöyle sıraladı;

1. Bu dönemde kaygılanılan konularda bir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanından yardım alın.

2. İnternette forum sitelerinde genellikle olumsuz hikayeler bulunmaktadır. Bu tip bilimsellik dışında yazılanlardan uzak durun.

3. Dinlenmenize özen gösterin.

4. Sigaradan uzak durun.

5. Alkol ve uyuşturucu maddeleri hayatınızdan çıkarın.

6. Eşinizle daha fazla zaman geçirin, ondan bu sıkıntıları atlatma ile ilgili yardım isteyin.

7. Cinsellikten uzaklaşmayın. Hamilelikte cinsellik konusunda bilgi için doğum uzmanınıza danışın.

8. Egzersiz yapın, bu ruh sağlınıza mutlaka olumlu yansıyacaktır.

9. Sevdiklerinizle zaman geçirin.

10. Ruhsal olarak zorlanmaya devam ediyorsanız psikiyatrist veya psikologdan yardım almaktan çekinmeyin."

İHA