Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Sağlık Bakanlığı ekipleri, Ankara'da umuma açık kapalı alanlarda sigara denetimine çıktı. Farklı illerden gelen ve "çapraz denetim elemanı" olarak adlandırılan tütün denetçilerinin gerçekleştirdiği çalışmada, kafe ve restoranlarda sigara yasağına uyulup uyulmadığına dair tutanak tutuldu.

Son yıllarda tütün kullanım oranlarının artması üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatıyla sigara denetimlerine ağırlık verildi. Bu kapsamda, Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü ve farklı illerden gelen denetim elemanları farklı noktalarda yiyecek ve içecek tüketilen mekanlarda denetim yaptı.

4 GÜN BOYUNCA DENETİM YAPILACAK

Denetimler sonrasında açıklamada bulunan Ankara İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Şube Müdürü Mümtaz Yavuz, tütün yasağına uyan işletmelere ve vatandaşlara teşekkür etti.

İhlallerin nadir de olsa yaşandığına ancak genel olarak tütün yasağına uyulduğuna dikkati çeken Yavuz, "Ankara dışından gelen denetim ekiplerimiz 4 gün denetim yapacaklar ve bunun sonunda bir değerlendirme yapacaklar. Burada bizi sevindiren genelde güzel bir uyumun söz konusu olduğu. Ankara'da 25 ilçemiz, merkezde de 12 denetim ekibimizle bugün 300'e yakın denetim yapılacak" dedi.

Elektronik sigara ve nargilenin de yasak kapsamına girdiğini vurgulayan Yavuz, "Elektronik sigaranın da diğer tütün ve tütün mamullerinden hiçbir farkı yok. Elektronik sigaranın içerisinde nikotin ve aromalar var, diğer sigaradan çok daha zararlı.

Kapalı mekan içerisinde de tüketildiği zaman yasak. Elektronik sigaranın ortama verdiği duman, sigara içmeyen vatandaşlarımıza da aynı tütün mamulleri ürünleri gibi zarar veriyor. Kanunun amacı da sigara içmeyen vatandaşlarımızın hakkını korumak" değerlendirmesini yaptı.

Denetimlerde ilk olarak sigara içen olup olmadığına bakıldığını, ihlal yoksa mevcut uyarı yazılarının, masa üzerlerinde küllük bulunup bulunmadığının kontrol edildiğini aktaran Yavuz, "Bunlardan herhangi birisi yoksa denetim ekiplerimiz mekan içerisinde ihlal olmadığı yönünde tutanak tutuyorlar. İşletme herhangi bir ihlalde bulunmuş olsaydı ihlallerin durumuna göre işlem yapacaktık. İlk ihlalde alt limit olarak bin 500 lira civarında bir cezai müeyyide uygulanması söz konusu. Üç ihlale kadar para cezası uygulanıyor. Dördüncü ihlalde ise kapama cezası geliyor" dedi.

MARDİN VE ÇORUM'DAN DENETİME GELDİLER

Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli tütün denetçisi Emel Oran da Ankara'ya 4 günlük bir çapraz denetim uygulaması için geldiğini söyledi.

Çapraz denetimlerde asıl amacın iller arasındaki eksikliklerin tespit edilmesi olduğunu belirten Oran, "Denetimlerimizin ilk gününde Ankara'da büyük bir oranda yasağa uyulduğunu tespit ettik. Kendi illerimizde de bunun gereğini yerine getirmek için çalışacağız. Ankaralılara teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Çorum'dan gelen Emin Yandık da iller arası çapraz denetimin başarılı bir uygulama olduğunu ifade ederek, "Şu anda 15 ilde eş zamanlı uygulama yapıyoruz. Bizim ilimizdeki arkadaşlarımız başka illere gittiler. Başka bir zaman buradaki arkadaşlar da bizim ilimize gelecekler. Hem eksikliklerimizi görüyoruz karşılıklı hem de diğer illerdeki uygulamaları görerek kendi ilimizde uygulama şansı elde ediyoruz. Ankara'da uygulamanın güzel bir şekilde yürüdüğünü görmüş olduk" dedi.

İşletme sahibi Mehmet Said Suçin de tütün yasağına uymaya çalıştıklarını ancak bazen asılsız ihbarlar nedeniyle zor durumda kaldıklarını söyledi.