Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
İHA

Uzmanlar, gençken yapılacak sporla kas-iskelet sistemini ileriki yaşlara hazırlamanın çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'de yaşlı nüfus oranının yüzde 10'ları bulduğu açıklanırken, en sık görülen kas-iskelet sistemi hastalıkları ise özellikle 65 yaş sonrası ortaya çıkıyor.

Halk arasında 'kireçlenme' olarak bilinen 'osteoartrit'in eklem kıkırdağının kaybı ve eklem çevresindeki kemiğin yeniden şekillenmesi ile karakterize çok faktörlü, yavaş ilerleme gösteren kronik bir hastalık olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Emre Lakşe, "Özellikle yük taşıyan eklemlerde ilerleyici olarak ortaya çıkmaktadır. Osteoartrit yaşlı hastalarda kas iskelet sisteminden kaynaklanan özürlülük ve ağrının en sık nedenidir. Hastalığın oluşum biçimi tam olarak anlaşılamamıştır. Genetik, yaş, şişmanlık, kadın cinsiyet, artmış kemik yoğunluğu, eklem gevşekliği ve ekleme aşırı yüklenme bilinen risk faktörleridir. 50 yaşından önce erkeklerde, 50 yaşından sonra kadınlarda özellikle de diz ekleminde daha sık olarak görülür. Hastalar ağrı, tutukluk, şişlik, deformite, fonksiyonel değişim yakınmaları ile gelirler.

Tedavide yaşam şekli değişikliği, kilo verimi, parasetamol, NSAİİ gibi ilaçlar, glukozamin-kondrotin gibi gıda destekleri, fizik tedavi ile kaplıca ve egzersiz programları, baston-tabanlık gibi yardımcı cihazlar ile konservatif tedaviye cevap vermeyen uygun vakalarda cerrahi önerilmektedir" dedi.

Bunun kemik erimesi, kemik kitlesinde azalma, mikro yapıda bozulma ve kırılganlıkla giden bir sistemik hastalık olduğunu belirten Uzm. Dr. Lakşe, "Hastanın yaşı ve vücut fonksiyonları dikkate alınarak değerlendirme yapılmalı ve her hasta için özel bir tedavi planlanmalıdır. Kas-iskelet sistemindeki bu rahatsızlıkları azaltmak istiyorsak, daha erken yaşlarda eklemleri ve kaslarımızı kuvvetlendirici egzersizleri genç yaştan itibaren yapmalıyız. Onun yanı sıra beslenmemize dikkat etmeli, yağ tüketimini azaltıp, kalsiyum ve D vitamini desteklerini arttırmamız gerekiyor. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası daha fazla etkilenmektedir. Güneşlenme ve D vitamini alımı bayanlarda daha önemli" diye konuştu.