Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü, çocuk ve gençlerin tütün ürünlerinden uzak durmasının teşviki için "Sigaranı Söndür Çiçeğini Al" kampanyası kapsamında video hazırladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından tütün ürünlerinin zararları hakkında kamuoyunda farkındalık oluşturulması, toplum bilincinin artırılması amacıyla ilan edilen 31 Mayıs "Dünya Tütünsüz Günü" kapsamında, çeşitli etkinliklerle sigaranın zararlarına dikkat çekiliyor.

SİGARA İÇENLERİ BÖYLE UYARDILAR

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü de bu kapsamda, tütün ve tütün ürünlerinden çocuk ve gençlerin uzak durmasının teşvik için "Sigaranı Söndür Çiçeğini Al" kampanyasında, ilköğretim öğrencilerinin yer aldığı video hazırlandı. Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, "Sigaranı Söndür Çiçeğini Al" kampanyası çerçevesinde, tütün kullanımının sağlığa zararları konusunda kamuoyunu bilgilendirmek, özellikle çocuk ve gençlerin tütün ürünlerinden korunmasını teşvik etmek amacıyla hazırlanan video, bakanlığın sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılacak. Kampanya kapsamında hazırlanan videonun çekimi için ilköğretim öğrencileri gruplar halinde Ankara'nın birçok park ve bahçesinde farkındalık etkinlikleri gerçekleştirdi. Açık havada sigara içenlerin yanlarına giderek sigaraları söndürmelerini isteyen öğrenciler, sigarayı söndürenleri alkışlayarak, onlara çiçek verdi.Öğrenciler, "Kendini de Bizi de Zehirleme", "Sağlığın İçin Sigarayı Bırak", "Sevdiklerin İçin Bağımlı Olma", "Sigarasız Hayat İstiyoruz", "Temiz Bir Dünya İstiyoruz", "Temiz Hava Çok Güzel" sloganlarıyla sigara içenleri uyarıyor.

81 İLDE ETKİNLİK DÜZENLENECEK

Videolarda, sigara ve dumanı "Gözleri Üzerinde" logosuyla kapatılıyor. Dünya Tütünsüz Günü kapsamında hazırlanan "Sigaranı Söndür Çiçeğini Al" kampanyası kapsamında, Sağlık Bakanlığının 81 ildeki birimleri tarafından da etkinlikler düzenlenecek. Hazırlanan videolarla, toplumsal farkındalık konusunda milyonlarca kişiye ulaşılması hedefleniyor.