Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 150. Yıl Programı'nda açıklamalar yaptı.

Kandilli Rasathanesi'nde yapılan araştırmaların çok önemli olduğunu belirten Erdoğan, "Teknolojideki tüm gelişmelere rağmen bırakın evreni henüz güneş sistemimizin bir kısmını bile çözemedik. Rasat çalışmaları insanlığın doğuşundan bugüne önemini koruyor. Kandilli ülkemizin en önemli deprem araştırma merkezidir. Deprem tahminleri afete hazırlık planımızın en kıymetli yardımcısıdır. Afetleri engellemek insan iradesini aşıyor olabilir ama, yıkımlarını azaltmak bizim elimizdedir. Türm toplumu ve çocuklarımızı bilinçlendirme çalışmalarını da takdir ediyorum. Deprem en zayıf halkanın konum ve nüfus nedeniyle İstanbul olduğunu kabul etmeliyiz. 1999 depreminin acısını unutmuş değiliz. Kentsel dönüşüm çalışmalarımızın öncelikli amacı, depreme dayanıksız yerlerin öncelikle inşasıdır. Kaçınılmaz olan deprem geldiğinde mümkün olduğu kadar hazırlıklı olmaktan başka çaremiz yok. Bilim insanlarımızdan bu konuda daha çok destek bekliyoruz. Japonya gibi, Türkiye'yi bu işin zirvesine çıkarmakta kararlıyız." dedi.

 

"FETÖ'NÜN FALAN ARKASINDA OLANLARI BİLİYORUZ"

Bölgede yaşanan sorunlara değinen Erdoğan, "Bölgemizde Suriye ve Irak merkezli bir yeniden tanzim projesinin hayata geçirilmeye çalışıldığı anlaşılıyor. Burada da tabi Türkiye olarak bize görünen o ki ciddi manada bir yük düşecek. Bu projenin ülkemizle ilgili ayaklarının bulunduğu açık. Tabi bu hesapları yapanlar, Türkiye'yi eski Türkiye sanıyorlar. Dışarıdan dayatılan senaryolara teslim olan o Türkiye artık geride kaldı. Afrin'de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4 bin 250. Özellikle 4-5 yıldır yaşadığımız her hadise bizim için bir imtihan. Bu imtihanları başarıyla verdik. Sınırlarımız dışında ve içindeki tehditlere fırsat vermedik.  İçeriden çökertmek için kullanmadıkları araç, çete kalmadı. FETÖ'cülerin 80 tanesini getirdik. İnlerde gizlenmenin adaletten kurtarmadığını gösterdik. Güney sınırlarımız boyunca çekilmek istenen terör sınırlarını operasyonlarla bozduk. Dost bildiklerimize bakıyoruz. Afrin'deki tünelleri görüyoruz. Meşhur Fransız firma beton veriyor. Silah sağ olsun ABD TIR'larla, kargo uçaklarıyla gönderiyor. FETÖ falan arkasında olanlar belli, bunu biliyoruz." diye konuştu.

"SIKINTILAR BİZE VE ÜLKEMİZE BEDEL ÖDETECEK DİYE BU KARARI ALDIK"

Erken seçimle ilgili açıklamalar yapan Erdoğan, "Bulunduğumuz coğrafya ve ülkemizin içinden geçtiği dönemin hassasiyeti, hızlı kararlar vermemizi ve bunları dirayetle uygulamamızı gerektiriyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçmemizin gerisinde de en çok bu ihtiyaç var. Cumhurbaşkanı olarak benim şu anda önümde 1,5 yılım daha var. Yani bu makamın, bu koltuğun hırslısı konumunda olsak, 1,5 yıl daha devam edebilirdik. Böyle bir hırsın içinde değil ama yaptığımız bütün bu hesaplar neticesinde bu sıkıntılar bizim ülkemize, milletimize bir bedel ödeteceği endişesiyle dedik ki bu adımı atalım." dedi.

"HODRİ MEYDAN DİYORDUNUZ, İŞTE MEYDAN"

Muhalefet partilerinin seçim isteğine değinen Erdoğan, "Öyle bir ana muhalefetimiz var ki sağ olsun, onlar da ikide bir 'hodri meydan' dedi. Madem bu kadar 'hodri meydan' diyorsunuz, 'buyurun meydan' demek durumunda kaldık. Erken seçim lafını asla telaffuz etmiyoruz MHP'nin olumlu yaklaşımıyla yaptığı açıklamayla, meseleleri değerlendirdik, arkadaşlarla da yaptığım istişarelerde 24 Haziran'da bu seçimi gerçekleştirelim dedim. Olumlu bir havanın ülkemde estiğini görüyorum. Çağrıya icabetle 24 Haziran'da seçim yapılmasında mütabık kaldık. Seçimlerin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. " diye konuştu.

"BU SEÇİMLE BÜROKRATİK OLİGARŞİYİ YIKMA FIRSATIMIZ OLDU"

Üniversite sınavının bir hafta ertelendiğini hatırlatan Erdoğan, "YÖK bana bağlı olduğu için sınavı hemen bir hafta öteye aldık  Bu şunu gösteriyor, Başkanlık Sistemi seri adımlar atmayı sağlıyor. Ülkemizin önü açılacak. Bu seçimle bürokratik oligarşiyi de yıkma fırsatımız oldu. Geçiş dönemi nedeniyle birçok bürokrat insiyatif almaktan çekinmiştir. Sistemi ite kaka sürdürmeye çalışıyoruz. Bizim isteğimizle erken seçim olmasa da, yeni sistemin hayata geçmesi için iyi oldu. Bu karar birçok senaryoyu da alt üst etti. Biz seçimleri büyük ve güçlü Türkiye için enerji depolama kararı olarak görüyoruz. Yaptığımız hizmetleri katlayarak sürdüreceğiz, haklarını koruyacağız. Milletimizin kararı başka şekilde tecelli ederse ona da boynumuz kıldan ince."