New York polisi, Manhattan'da terör saldırısı gerçekleştirildi.

Terör saldırısının Times Meydanı yakınlarındaki bir otobüs terminalinde gerçekleştiği ifade edildi. Reuters haber ajansı, New York itfaiyesinin liman bölgesinde bir yangına müdahale ettiğini duyurdu.

BOMBA YAPIMINI İNTERNETTEN ÖĞRENMİŞ

AA'nın haberine göre, saldırganın bomba yapımını internetten öğrendiğini ve bomba düzeneğini de çalıştığı iş yerinde bir araya getirdiğini ifade etti.

Diğer yandan saldırganın, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın davasının da görüldüğü New York Güney Bölge Federal Mahkemesinde yargılanacağı ifade edildi.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise günlük basın brifinginde saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sanders, saldırganın 2011 yılında ABD'ye göçmen vizesiyle girdiği bilgisini teyit ederek, "Başkan'ın göçmen politikalarının tümden revize edilmesi önerisinin ne kadar haklı olduğu anlaşılıyor" ifadesini kullandı.

Trump'ın uzun zamandır göçmen vizeleri konusunda Kongre'ye çağrı yaptığını dile getiren Sarah Sanders, bu saldırıyla göçmen politikaları konusunda ABD Başkanı Donald Trump'ın haklı olduğunun ortaya çıktığını savundu.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

AA'nın haberine göre; saldırganın kimliğini Akayed Ullah olarak açıklayan polis, 27 yaşındaki şüphelinin gözaltına alındığını kaydetti.

TERÖR ÖRGÜTÜ DEAŞ'TAN ETKİLENDİĞİ AÇIKLANDI

Emniyet yetkilileri Associated Press ajansına yaptıkları açıklamada, Ullah'ın terör örgütü terör örgütü DEAŞ'tan etkilendiğini ancak örgütle doğrudan bağlantısı bulunmadığını aktardı.

OTOBÜS TERMİNALİ İLE METRO HATTI ARASINDAKİ GEÇİTTE BORU TİPİ BOMBA!

Olayda dört kişinin yaralandığı, yaralıların durumlarının ciddi olmadığı belirtildi. Patlamanın otobüs terminaliyle metro hattı arasındaki geçitte boru tipi bir bomba nedeniyle yaşandığı bildirildi.

AA'nın haberine göre, terör saldırısında  ilk belirlemelere göre saldırganla birlikte 4 kişinin yaralandığı belirlendi.

"BU BİR TERÖR SALDIRISI GİRİŞİMİYDİ"

New York Belediye Başkanı, kullanılan cihazın düşük teknolojili olduğunu belirtirken, 'Bu bir terör saldırısı girişimiydi' ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'a olayla ilgili bilgi verildiği kaydedildi.

1 KİŞİ GÖZALTINDA, BAZI METRO HATLARI GEÇİCİ OLARAK BOŞALTILDI

Olayla ilgili olarak bir kişi gözaltına alındı. New York'taki bazı metro hatlarının geçici olarak boşaltıldığı belirtildi.