Yüksek Seçim Kurulu (YSK),sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturduğu gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu müdürlerinin yenilenecek seçimlerde de görevlerine devam etmesine karar verdi.

Yasemin Güneri'nin haberine göre, haklarında Terör ve Organize suçlara bakan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "örgüt üyesi" oldukları iddiasıyla soruşturma başlatılan ve "şüpheli" sıfatıyla ifade veren Şişli İlçe Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Vedat Güneş ve Şişli Seçim Müdürü Hatice Cebeci, 30 Mayıs 2019 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu’na başvurarak "Bizi görevden alın" dediler.

"AYNI YOLU DENEYİP FARKLI SONUÇ BEKLENEMEZ"

YSK'nın verdiği seçim iptali kararının ardından kendilerine "hırsız, çeteci, suistimalci" dendiğini belirten Güneş ve Cebeci, "Hırsız, suistimalci, çeteci olarak nitelendirilen personelle seçim yapılmaya çalışılmaktadır. Madem bu kadar ağır suç işlemişsek, zan altındaki aynı personelle seçime gidilmesi de akıl alır gibi değildir. Aynı yolu deneyip farklı sonuç beklemenin mümkün olmadığı herkesçe bilinmektedir. Hakiminden personeline kadar, bu kadar kötü niyetli olan personelin yine aynı işe devam etmesi büyük risk değil midir?" diye sordu.

Şişli Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Vedat Güneş, bu kadar kötü sıfatlarla töhmet altına sokulan ilçe seçim kurulu hakimi ve personelinin görevden alınarak, yerlerine iyi niyetli, namuslu, dürüst hakim ve personel atanarak seçim yaptırılmasının ülke menfaatinin gereği olduğunu da belirtti.

'GÖREVİMİZİ YASALARA GÖRE YERİNE GETİRMEKTEYİZ'

Şişli İlçe Seçim Kurulu Seçmen Kütük Bürosu Müdürü Hatice Çelebi de YSK'ya yazdığı yazıda şu görüşleri dile getirdi: "İptal kararı üzerine benim ve diğer ilçe seçim müdürlerinin 'Şüpheli' sıfatıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ifadelerimiz alınmıştır. Soruşturma ile ilgili alınan ifadelerimiz bir kısım yazılı ve görsel basında suç örgütü üyesiymişiz gibi isimlerimiz de açıkça belirtilerek 'sandık kurullarını yasaya aykırı oluşturan İlçe Seçim Kurulu Müdürleri’nin şüpheli olarak ifadeleri alınmıştır' gibi çarşaf çarşaf haberler yer almıştır.

HAKSIZ İTHAMLARA SEBEBİYET VERMEKTEDİR

Bizler görevimizi yasalara göre yerine getirmekteyiz. 31 Mart Yerel Seçimlerinde de yasalar ve önceki seçimlerde yapılan uygulamalar doğrultusunda sandık kurulları oluşturulmuştur… Biz seçim müdürlerinin haklı olduğumuza bu soruşturmadan aklanarak çıkacağımıza inancım tamdır… Ancak bilinen bir gerçek vardır; 'Bir şeyin şüyuu vukuundan beterdir'. Gerçek olmayan iddiaların gerçekmiş gibi söylenmesi toplumda ciddi bir algı yaratmakta ileride telafisi mümkün olmayacak haksız ithamlara sebebiyet vermektedir…

YAYINLARIN KAMUOYUNDA BIRAKTIĞI İZLER...

Bu sebeple öncelikle isimlerimizin deşifre edildiği yayınların kişilik haklarımıza saldırı niteliğinde olması sebebiyle durdurulmasını ve tekzip edilmesini arz ediyorum. Yine bu yayınların kamuoyunda bıraktığı izler nazara alındığında 'Soruşturma geçiren İlçe Seçim Kurulu Müdürleri' ile yeniden seçime gidilmesinin ne denli yerinde olduğunu sizlerin takdirinize arz ediyorum."

YSK: BU AŞAMA YAPILACAK BİR İŞLEM YOK

Yüksek Seçim Kurulu (YSK),hem Şişli Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Vedat Güneş’in hem de Seçim Müdürü Hatice Cebeci’nin başvurusunu 31 Mayıs günü görüşerek karara bağladı. YSK, oybirliğiyle verdiği kararda, seçim personelinin görev değişikliği hususunda bu aşamada yapılacak bir işlem bulunmadığına karar verdi.

YSK, Şişli Seçim Kurulu Başkanı ve Seçim Müdürü’nün gönderdiği ve ağır eleştirilerle dolu başvuruya ilişkin verdiği yanıtta şunları kaydetti: "Kurulumuzca yapılan değerlendirme neticesinde; ilçe seçim kurulu başkanlarının ve seçim müdürlerinin görev yetki ve sorumlulukları 298 sayılı Kanunun 15 ve devamı maddeleri ile Seçim Müdürlükleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Genelge’de belirlenmiş olup, 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için ilçe seçim kurulu başkanı, müdürü ve seçim personelinin görev değişikliği hususunda bu aşamada yapılacak bir işlem bulunmadığına karar verilmesi gerekmiştir."