Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İspanyol kulübü Barcelona'nın Arjantinli futbolcusu Lionel Messi ve babası Jorge Horacio Messi hakkında vergi kaçırma iddiasıyla açılan dava, 31 Mayıs-3 Haziran tarihlerinde görülecek.

Messi'nin 2007-2009 yıllarında elde ettiği reklam gelirlerinden vergi kaçırdığı iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten Barcelona'nın Gava ilçesindeki mahkeme, FIFA Altın Top Ödülü'nü 5 kez kazanan futbolcu ve babasının, 31 Mayıs-3 Haziran tarihlerinde hakim karşısına çıkacağını açıkladı.

Davanın son günüyle ABD'de düzenlenecek Copa America 100. Yıldönümü Turnuvası'nın başlama gününün çakışması Messi'nin yoğun bir takvim yaşamasına sebep olacak. Ayrıca Barcelona, 28 Mayıs'ta yapılacak UEFA Şampiyonlar Ligi finaline de yükselirse Messi'nin, bir hafta içinde önce İtalya, ardından Barcelona, son olarak da ABD'ye gitmesi gerekecek.

Maliyeye karşı işlenmiş 3 farklı suçtan hem Messi hem de babası hakkında açılan davada, 28 yaşındaki forvet oyuncusunun 22,5 ay hapsi isteniyor. Savcılık, söz konusu reklam gelirlerinin büyük bölümünün, vergi kaçırdığı iddia edilen Uruguay ve Belice'deki şirketler üzerinden Messi'nin hesabına aktarıldığı ve Arjantinli futbolcunun "bunu bilmeme olasılığı olmadığını" öne sürüyor.

2007-2009 yıllarında elde ettiği reklam gelirlerinin vergisini beyan etmeyerek 4,1 milyon avro vergi kaçırmakla suçlanan Lionel Messi ve onun menajerliği ile ticari iş yöneticiliği yapan babası Jorge Horacio Messi, bu olay ortaya çıkar çıkmaz maliyeye faiziyle yaklaşık 5 milyon avroluk ödeme yapmıştı.