Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Demir ve çelik işçileri tarafından 47 yıl önce kurulan kırmızı-mavililer, tarihinde ilk kez 1993-1994 sezonunda Süper Lig'e çıktı. Aynı sezon küme düşen Karabük ekibi, 1997-1998 sezonunda ikinci kez yükseldi ve bu defa 2 sezon lige tutunabildi.

Karadeniz ekibi, uzun bir aranın ardından 2010-2011 sezonunda yeniden Süper Lig'e çıkmayı başardı ve üst üste 5 sezon ligde kaldı. 2013-2014 sezonunda ilk defa UEFA Avrupa Ligi'nde de oynamaya hak kazanan Kardemir Karabükspor, buna rağmen 2014-2015 sezonunda yine küme düşmekten kurtulamadı.

Geride kalan 2015-2016 sezonunda PTT 1. Lig'i 62 puanla 2. sırada tamamlayan Karabük temsilcisi, 4. kez Süper Lig'e yükselme başarısı gösterdi. Süper Lig'de 9. sezonunu geçirecek Kardemir Karabükspor, artık kalıcı olmak istiyor.

TANKUT: HAK ETTİĞİ YER HER ZAMAN SÜPER LİG 
Kardemir Karabükspor Kulübü Başkanı Hikmet Ferudun Tankut yaptığı açıklamada, sezona ligde kalıcı olma hedefiyle başlayacaklarını ve buna göre altyapılarını oluşturacaklarını söyledi.

Sürekli inip çıkan asansör bir takım olmak istemediklerini, daha önce üst üste 5 sezon kalabildikleri Süper Lig'den bir daha düşmek istemediklerini ifade eden Tankut, "Kardemir Karabükspor artık kurumsallaşmış bir takım. Hak ettiği yer her zaman Süper Lig. Ülke sporuna yıllardır hizmet etmiş bir altyapıya sahip. Çok zorlu bir sezonun ardından yeniden Süper Lig'e yükseldik. Bu şansımızı bu defa iyi değerlendirmek istiyoruz. Sürekli inen ve çıkan asansör konumunda olan bir takım değil, Süper Lig'de her yıl üst sıraları zorlayan ve Avrupa'da ülkemizi temsil eden bir takım olabilmek için elimizden geleni yapacağız." diye konuştu.