Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Trabzonspor Kulübü Başkan Yardımcısı Önder Bülbüloğlu, bütçe disiplinine uymanın sadece UEFA açısından değil kulübün geleceğini kurtarmak açısından önemli olduğunu söyledi.

Bülbüloğlu, yaptığı açıklamada, kulübün ekonomisi doğrultusunda transfer çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, "Bütçe disiplinine uymak zorundayız. Bundan sonra öyle bir lüksümüz yok. Ben bunu sadece UEFA açısından düşünmüyorum. Kulübün geleceğini kurtarmak için o disipline bağlı kalmak zorundayız" dedi.

UEFA ile yaptıkları 3 yıllık planı dikkate aldıklarını ve buna göre hareket ettiklerini ifade eden Bülbüloğlu, "Gözüken şu ki bizim UEFA'ya verdiğimiz, onların onaylanıp kabul ettiği 'gelirlerin yüzde 60'ını geçemez' maddesine var. Buna dayanarak gelirlerimizi 100 milyon lira civarında tutarsak 60-65 milyonunu transfer harcaması için kullanabiliyoruz. Kaç oyuncuyu yollayabiliriz, kaç oyuncu alacağız bunu beklemek lazım. Elimizde 30 milyon liralık oyuncu kalırsa, 30 milyon liralık daha oyuncu transfer edebiliriz" diye konuştu.

"BONSERVİSİ ELİNDE OLAN OYUNCULAR"
Bülbüloğlu, mevcut tabloda çok acayip büyük kadro kurmanın mümkün olmadığı vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kulübün durumu ortada. Ama bu denilen 20 milyon euroluk bütçe bile Türkiye liglerinde dördüncü büyük bütçe olur. 10 milyon euroluk bütçeyle oynayan takımlar da var. Ersun hoca da içinde bulunduğumuz durumu biliyor. Ona göre geldi. Bütçeyi biliyor, kulübün durumunu biliyor. Elinde neticede bir bütçe var. Ona uygun hareket edecek. Daha çok transfer bedeli ödemeden oyuncu alma yoluna gideceğiz. Bonservisi elinde olan oyuncular almaya gayret ediyoruz. Kiralık verdiğimiz, geriye dönecek oyuncular da var."

Yanal'ın önce üst sıralara oynayan takımın iskeletini kuracağını anlatan Bülbüloğlu, "Şu anda o yönde çalışılacak. Daha sonra da sağlam adımlarla başarı gelir" diye konuştu.

"BEŞİKTAŞ ÖRNEĞİ"
Bülbüloğlu, artık transferde eski dönemlerdeki beklentilerin içine kimsenin girmemesi gerektiğini vurgulayarak, "100 milyon euro bütçeyle oyuncu alınsın, 30 milyon menajerlere verilsin. Biri gelsin, biri gitsin, 3-5 hoca değişelim bu dönemler geçti. Bunun kulübü ne hale getirdiği ortada. Böyle bir beklenti içine kimse girmesin sakın. Beşiktaş'ı örnek alsınlar. 4 sene önce bizim gibiydi men cezası aldılar, transfer yasağı geldi. Ama ayaklarını sağlam bastılar, yeniden yapılandılar geldiler şampiyon oldular. Öyle baksınlar olaya" ifadelerini kullandı.