Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Süper Lig'in yükünü çeken hakemler - Futbol Haberleri

    Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'nun, bu sezon 39'dan 22'ye düşürdüğü Süper Lig hakemleri arasından yaptığı atamalarda dengeli bir dağılım ön plana çıktı. Süper Lig'de düdük çalan hakemlerden 14'ü, geride kalan 27 haftada 10 maç barajını geçti. Ligde 243 maçın 221'inde 14 hakem görev yaparken, bu oran Süper Lig müsabakalarının yüzde 91'ine karşılık geldi.

    EN GÖZDE HAKEM METE KALKAVAN

    MHK tarafından en fazla maça atanan hakem Mete Kalkavan oldu. Kalkavan, en çok görevlendirilen hakemler arasında 19 maçla zirvede yer aldı. Kalkavan'ı 18 maçta düdük çalan Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık ve Fırat Aydınus takip etti.

    REKLAM

    Halil Umut Meler ile Hüseyin Göçek 17, Bülent Yıldırım da 16 müsabakayla ligde en fazla görev verilen hakemler arasında bulunuyor. Yaşar Kemal Uğurlu, Özgür Yankaya, Halis Özkahya, Alper Ulusoy, Serkan Çınar, Ümit Öztürk ve Barış Şimşek de 10 maç barajını geçen hakem listesine girdi.

    10 MAÇ BARAJININ ALTINDA KALANLAR

    Spor Toto Süper Lig'de 22 hakemin 8'i, 10 maç barajının altında kaldı. Hakemler Arda Kardeşler, Tolga Özkalfa, Volkan Bayarslan, Suat Arslanboğa, Serkan Tokat ve Abdulkadir Bitigen, 10'dan daha az maç yönetti.

    Öte yandan, Süper Lig hakemi kategorisinde olmayan Murat Özcan, 4. hakem olarak atandığı Gençlerbirliği-Antalyaspor maçında, Hüseyin Göçek'in sakatlanması nedeniyle 42. dakikadan itibaren düdük çaldı.

    MHK 2 HAKEMİ TERCİH ETMEDİ

    Sezon başında açıklanan Süper Lig hakemleri arasında yer alan 2 isim, MHK tarafından görevlendirilmedi. Süper Lig hakemi klasmanında bulunan Kutluhan Bilgiç ve Bülent Birincioğlu, geride kalan 27 haftada tercih edilmedi. Spor Toto Süper Lig'de 2016-2017 sezonunda görevlendirilen hakemler ve yönettikleri maç sayıları şöyle:

    Hakemler Yönettiği maç sayısı

    Mete Kalkavan 19

    Cüneyt Çakır 18

    Ali Palabıyık 18

    Fırat Aydınus 18

    Halil Umut Meler 17

    Hüseyin Göçek 17

    Bülent Yıldırım 16

    Yaşar Kemal Uğurlu 15

    Özgür Yankaya 15

    Halis Özkahya 15

    Alper Ulusoy 14

    Serkan Çınar 14

    Ümit Öztürk 13

    Barış Şimşek 12

    Arda Kardeşler 8

    Tolga Özkalfa 5

    Volkan Bayarslan 4

    Suat Arslanboğa 3

    Serkan Tokat 1

    Abdulkadir Bitigen 1

    Kutluhan Bilgiç -

    Bülent Birincioğlu -

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ