Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Dünyada 44 milyondan fazla insana bulaşan ve 1 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüsten korunmak için uzmanlar şiddetle maske kullanılmasını öneriyor. Vakaların artmasının ardından başlangıçta sadece hasta olanlara ya da hastalık şüphesi bulunanlara önerilen maske, artık sokağa çıkmak zorunda kalan herkese tavsiye ediliyor. Virüsün hava yoluyla bulaşma zincirini kırmada maskenin öneminin vurgulanmasıyla pek çok firma maskelere teknolojik dokunuşlarını katıyor.

Uzmanlar 2021 ve 2022 yıllarına kadar virüsün hayatımızda olabileceğini dile getirirken teknolojik maskeler yılın öne çıkan ürünleri arasında yerini aldı. Üstelik bu ürünlerin yanlış maske kullanımı ihtimalini ortadan kaldırdığını söyleyebiliriz.

MIT’DEN MASKE ÇALIŞMASI

ABD'nin prestijli üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT) mühendisleri koronavirüs maskesi için bir prototip hazırladı. Araştırmacılar maskede yüksek ısı kullanarak COVID-19'u etkisiz hale getirmeyi amaçlıyor.

Henüz bilim insanları veya tıbbi uzmanlar tarafından hakem incelemesine tabi tutulmayan tasarım matematik, fizik, bilgisayar bilimleri, nicel biyoloji, istatistik nicel finans alanlarındaki bilimsel çalışmaların arşivlendiği arXiv.org'da yayınlandı.

Araştırmacılar, yaklaşık 90 derece sıcaklığın viral partiküllerde bin kat ile milyon kat arasında azalma sağlayabileceğini bulduklarını söyledi.

90 dereceye kadar ısınabilen elektrikli bakır tellerden geçen akım sayesinde sıcaklığın arttığı bu sayede bölgeden geçen virüslerin etkisiz hale getirildiği belirtildi. 

Fox News, prototiplerin 0,1 milimetre kalınlığındaki bakır ağ üzerinden elektrik akımını serbest bırakmak için 9 voltluk bir pil kullandığını bildirdi.

Mühendisler, bir yalıtım malzemesi olan neoprenin ise maskenin dış kısmının ısınmasını önleyeceğini ekledi.

MIT'de Kimya Mühendisliği Profesörü ve araştırma makalesinin kıdemli yazarı Michael Strano teknolojik maske ile ilgili “Bu tamamen yeni bir maske konsepti, çünkü öncelikle virüsü engellemiyor. Aslında virüsün maskeden geçmesine izin veriyor, ancak virüsü yavaşlatıyor ve etkisiz hale getiriyor” dedi ve ekledi:

“Şu an taktığımız maskeler koruma sağlıyorlar ancak virüsü etkisiz hale getirmeyi ve havayı sterilize etmeyi gerçekten düşünen kimse yok. Bu beni şaşırttı.”

MIT'nin baş yazarı ve lisansüstü öğrencisi Samuel Faucher ise “Günümüzde maskelerin büyük çoğunluğu, parçacıkları filtreleme yoluyla çalışıyor. Bu maske farklı bir mekanizmaya dayanıyor ve ağırlıklı olarak termal inaktivasyonla çalışıyor” dedi.

Basın açıklamasına göre, araştırmacıların prototipleri oluşturma sürecinde oldukları ve maskenin yakında test edileceği bildirildi.

UZAY ÇAĞI ESTETİĞİ...

Toronto merkezli Vyzr Technologies adlı şirketin tasarladığı kasklar, yüzü tamamen koruyor. Şirketin 'uzay çağı estetiği' olarak adlandırdığı BioVyzr, koronavirüse karşı bir kalkan görevi üstleniyor. 750 bin dolarlık girişimle ortaya çıkan koronavirüs kasklarının fiyatı, kutusu 50 liraya satılan kasklardan çok daha tuzlu. BioVyzr'ın ön sipariş fiyatı 378 dolar. Normal fiyatı 498 dolar olan cihazın Air modeli ise 200 dolardan satışa sunuluyor.

4 saatlik pil ömrü bulunan kasklar, HEPA filtreleri ve fanlar aracılığıyla havayı temizliyor. Böylelikle dış ortamdaki havayı solumanız gerekmiyor. Kaskın temizliği için yıkanabilir kumaş kullanılmış. Şirket ayrıca Air'in 'AirPod'larla iyi çalıştığını' da belirtiyor. Şirketin kurucusu Michael Hall, Forbes'a yaptığı açıklamada havayolunu kullanan yolcularla yapılan testlerin şimdiye kadar iyi gittiğini söylüyor.

TÜM MALZEMELER GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR!

Koronavirüse karşı maske geliştirenler arasında Güney Koreli teknoloji devi LG de bulunuyor. Koronavirüs salgınında kullanımı zorunlu olan maskeleri 'akıllı' hale getirmeyi amaçlayan şirketin geliştirdiği maskenin adı PuriCare... Şirket, dünyanın koronavirüs salgınıyla savaşmaya devam ettiği ve kısıtlamaları kademeli olarak hafifletmeye başladığı bir zamanda, maskelerin tutarsız kalitede olması nedeniyle ikilemi çözdüğünü söylüyor.

'PuriCare Giyilebilir Hava Temizleme Cihazı'nda şirketin ev hava temizleyici ürünlerinde kullanılan filtrelerine benzer iki H13 HEPA filtre tercih edildi. Maskenin hava filtrelerinden kulak kayışlarına kadar tüm bileşenleri geri dönüştürülebilir malzemelerden elde edildiği belirtiliyor. Ayrıca cihazdaki ürünlerin tamamı değiştirilebiliyor. Cihazda bulunan solunum sensörü, kullanıcının nefes alma şekline göre fanların hızını ayarlıyor. Şirket bu özellik hakkında "Fanlar hava girişine yardımcı olmak için otomatik olarak hızlanıyor ve nefes verirken direnci azaltmak için yavaşlayarak nefes almayı zahmetsiz hale getiriyor" diyor. Maskenin düşük modda sekiz, yüksek modda iki saat dayanan pil ömrü olduğu belirtiliyor. Maske aynı zamanda UV-LED ışıklara sahip ve zararlı olabilecek bakterileri engelliyor. Yılın dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen maskenin fiyatı henüz belli değil.

HAVADAKİ TÜM PARTİKÜLLERİ YOK EDİYOR

Atmoblue da diğer cihazlar gibi hava parçacıklarının yüzde 99.9'unu engelleyen kompakt bir hava temizleme sistemi... Bu cihazda da havadaki partiküllerin bloke edilmesi için HEPA filtre bulunuyor. Bu sayede kötü koku toz, küf, evcil hayvan tüyü, mikrop, duman, polen, bakteri ve kimyasal hava dışarıda kalabiliyor. Cihazın ön sipariş fiyatı ise 199 dolar.

6 SAATE KADAR PİL ÖMRÜ

Amerika Birleşik Devletleri'nde tasarlanıp Japonya'da üretilen UVMask bakteri, virüs ve partiküllerin yüzde 99.99'unu etkisiz hale getirdiğini belirtiyor. UVMask'ın arkasındaki ekip, Dünya Sağlık Örgütü verilerini öğrendikten sonra projeye başlamak için harekete geçtiklerini söylüyor.

Maske FDA (Food and Drug Administration) onaylı bir laboratuvar tarafından bağımsız olarak test edilip onaylanmış. UVMask’ın yaratıcısı Boz Zou, "İki yıl önce, bilimle yaşamları değiştirmeye karar verdik ve gerçekten temiz hava solumayı sağlayan bir maske üretmeye karar verdik" diyor. Peki maske hangi özelliklere sahip dersiniz?

Öncelikle UV-C teknolojisi sayesinde maske, havayı gerçek zamanlı olarak filtreleyip ve sterilize ediyor. Tek bir şarjla altı saate kadar çalışan cihazın hava geçirmez, yumuşak yüz pedi ve ayarlanabilir kayışları konforlu deneyim amaçlıyor. Ekim ayında satışa çıkması planlanan maskenin ön sipariş fiyatı 99 dolar… Bu cihazın Türkiye'ye gelip gelmeyeceği belli değil. 40 ila 50 saat koruma sağlayan bir filtre ile birlikte gelen maskenin yanında ek filtre siparişi de verilebiliyor.

HEPA FİLTRELERE RAKİP Mİ GELİYOR?

Guardian G-Volt adlı bir maske geliştiren LIGC Applications, HEPA filtrelerinin yeteri kadar verimli olmadığını savunuyor. Şirketin bulduğu çözüm ise grafen adlı bir maddeden yapılan filtreler… Hubei Forbon Technology'den 3 milyon dolarlık finansman desteği alan şirketin filtreleri, plastik filtrenin üstüne yerleştirilmiş yoğun bir grafen ağından yapılmış.

Şirketin belirttiğine göre grafen ağı, ısıyı yüksek bir sıcaklıkta iletiyor. Bu nedenle bakteriler, mikroplar, virüsler ve havada gezinen diğer tüm mikroskobik düşmanları öldürebiliyor. Grafen filtrenin en dikkat çekici özelliği şarj edilebilmesi ve sürekli olarak çoğalıp doğada biriken cerrahi maske endişesini hafifletmesi. Firmanın bir diğer iddiası ise filtrelerin her yerde ve her koşulda kullanılabilir olması...