Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler BBC Dünya Trump, Greta Thunberg'in BM'deki öfke dolu konuşmasıyla 'dalga geçti': Çok neşeli bir genç bir kıza benziyor

    ABD Başkanı Donald Trump, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nde oldukça öfkeli ve duygusal bir konuşma yapan 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg için 'çok neşeli genç bir kıza benziyor' dedi.

    Trump paylaştığı Twitter mesajında Greta Thunber'in 'parlak ve güzel bir geleceği' olduğunu söyledi ve 'Bunu görmek harika!' yorumunu yaptı.

    https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1176339522113679360

    Sosyal medyada ABD Başkanı'nın bu sözlerinin alaycı ifadeler olduğu yorumları yapıldı ve "ABD Başkanı 16 yaşındaki asperger sendromu olan bir kızla dalga geçiyor" dendi.

    Greta Thunberg, dün gerçekleştirdiği konuşmada "Boş laflarınızla rüyalarımı ve çocukluğumu çaldınız" demişti.

    BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen İklim Zirvesi'ne aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da olduğu 60 kadar lider katılıyor.

    Thunberg ayrıca "Tüm bu olanlar çok yanlış. Şu anda burada olmamalıydım. Okyanus'un diğer yakasında okulumda olmalıydım. Ama hepiniz umut almak için biz, gençlere geliyorsunuz. Hangi yüzle yapıyorsunuz bunu?" dedi.

    Thunberg, dünya liderlerine hızlı bir şekilde harekete geçme çağrısı yaptı ve "Sizi izliyor olacağız" diye konuştu.

    ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini Paris İklim Anlaşması'ndan tek taraflı olarak çekmiş ve iklim değişikliğinin bilimsel açıklamalarını sorgulamıştı.

    Trump ayrıca başkan seçilmeden önce paylaştığı Twitter mesajlarında da iklim değişikliğinin 'Çinliler tarafından ABD'nin ekonomik gücünü baltalamak için uydurulmuş bir şey' olduğunu iddia etmişti.

    • Çevre eylemcisi gençler Türkiye dahil beş ülkeyi BM'ye şikayet etti
    • İklim değişikliği 'hızlanıyor'
    • Küresel İklim Grevi: Türkiye dahil 139 ülkede eylemler düzenlendi
    • Greta Thunberg: Artık doğayla kavga etmeyi bırakmalıyız
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ