Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Kiev ve Odessa'ya gitmek üzere kalkışa hazırlanırken bomba ihbarı nedeniyle park alanına çekilen Ukrayna Havayolları'na ait tarifeli iki uçakta inceleme yapılıyor.

AA'nın haberine göre, Ukrayna merkezli havacılık yetkilileri, Atatürk Havalimanı'ndaki yetkili makamlara ulaşarak, başkent Kiev'e gitmek üzere pist başına yönelen tarifeli uçağın kalkışının yapılmamasını ve güvenlik prosedürleri gereğince incelenmesini talep etti.

İHBAR BOŞ ÇIKTI, YOLCULAR TEKRAR UÇAĞA ALINDI

İhbar nedeniyle iki uçak da güvenli bir park alanına çekildi ve bomba araması yapıldı. Yaklaşık 3 saat süren aramalar sonucunda herhangi bir şeye rastlanmadı. Yolcular uçaklara alınmaya başlandı.

Bunun üzerine söz konusu uçak, pist başından dönerek güvenli alana çekildi. Uçakta yapılan incelemeler devam ediyor.

Ukrayna'nın Odessa şehrine gitmek üzere körükte yolcu alımını sürdüren tarifeli uçakta da Ukraynalı yetkililerden gelen söz konusu talep üzerine inceleme yapılmasına karar verildi.

Kaptan pilot, bunun üzerine yolcu alımını sonlandırarak, uçağın güvenli alana çekilmesini istedi.

Odessa uçağı da park pozisyonuna çekilerek, güvenlik prosedürü gereğince incelemeye alındı.

 

- "Bize bomba ihbarının yapıldığı söylendi"

Odessa uçağına gitmek üzere havalimanına gelen yolculardan Mehmet Şeref Özbay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, uçağın kalkış saatine kadar terminalde beklediklerini söyledi.

Özbay, bu sırada pasaport kontrolleri yapılan 100 yolcunun uçağa bindiğini, sonra aniden yolcu alımının durdurulduğunu ifade ederek, "Bize bomba ihbarının yapıldığı söylendi. Bizi dışarı çıkarttılar. Herhalde birisi telefonla ihbar etmiş. Direkt kaptan pilota mı basın yoluyla mı yapıldı bilemiyorum." diye konuştu.