Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam mersinde 300 liraya erik satılıyor, Eriğin kilosu 300 liraya çıktı

    Mehmet Emin Koçak'a ait Demirçili Mahallesi'ndeki 14 dönüm bahçede kasım ayında yetişen erik görenleri şaşırttı. Bahçeden hasadı yapılan yaklaşık 15 kilogram can eriği, kilogramı 300 liradan İstanbul'daki sebze ve meyve tüccarlarına gönderildi.

    Kabzımallık da yapan Koçak, gazetecilere yaptığı açıklamada, eriğin bu mevsimde çıkmasının vatandaşlar kadar kendisini de çok şaşırttığını kaydetti.

    Türkiye'nin birçok yerinde kar, yağmur ve soğuk hava etkili olurken, ilçede bahar havasının yaşandığını ifade eden Koçak, bu durumun eriğin erken meyve vermesine neden olduğunu belirtti.

    Turfanda ilk eriğin mart, açık alanda ise nisan ayında hasat edildiğini anımsatan Koçak, "Bu yıl ilk defa mevsiminden aylar önce erik çıktı ve İstanbul'a gönderdik. Kilogramını 300 liradan gönderdiğimiz bu eriği genellikle aşeren kadınlar tercih ediyor. Fiyatı nedeniyle hamile kadınlar tarafından gramla alınacağını tahmin ediyoruz. Bir kilogram can eriğini yaklaşık 2 çeyrek altın fiyatına gönderiyoruz. İstanbul'da bu fiyat daha da artacaktır" dedi.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ