Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Esra ÇORUH / HT MAGAZİN

LONDRA'DA TÜRK ÇIKARMASI

Londra'da göğsümüzü bir kez daha kabartan Bora Aksu, Londra Moda Haftası’nın birinci gününe damga vurdu. Başarılı tasarımcı 2016 ilkbahar-yaz koleksiyonuyla bizi çocukluğuna götürdü. Aksu, ‘bahçe’ temalı koleksiyonu çocukluğunu geçirdiği İzmir’in Gümüldür İlçesi’ndeki yazlık evinden kalan hatıralar, güneş ışığı, Ege Bölgesi’nin renkli bitki örtüsü, bölgede yetişen limon, portakal, nar, incir ve zeytin ağaçlarından esinlenerek hazırladı. Londra Moda Haftası kapsamında Bora Aksu’nun yanı sıra Erdem Moralıoğlu, Aslı Polat ve Zeynep Kartal da 2016 ilkbahar-yaz koleksiyonlarını tanıttılar.

BURBERRY ORKESTRASI

BURBERRY yine hem göze hem de kulaklara hitap etti. ‘Functionregalia’ isimli koleksiyon Kensington bahçelerinde Burberry mankenlerinin üzerinde vücut bulurken, tasarımlar tüm dikkatleri üzerine çekti. Bu büyülü dakikalara canlı performansıyla Ingiliz şarkıcı Alison Moyet eşlik etti ve podyumun orta yerine kurduğu 32 kişilik orkestrayla kulakların pasını sildi. 1000’e yakın kişinin katıldığı defilede en çok dikkat çeken aksesuvarlar arasında yeni sezonun arzu nesnesi olmaya aday sırt çantaları vardı.

MİLANO'DA İLKLER

MILANO Moda Haftası’nda dev modaevleri yeni tasarımcılarıyla ilk koleksiyonlarını sergilediler. Peter Dundas, Roberto Cavalli için hazırladığı ilk koleksiyonunu sundu ve moda otoritelerinden tam not aldı. Gucci’nin yeni kreatif direktörü Allessandro Michele, ilk Gucci koleksiyonuyla aranan taze kan olduğunu ispatladı. Emilio Pucci’nin yeni kreatif direktörü Massimo Giorgetti, marka için sergilediği ilk koleksiyonuyla Pucci’nin çizgisine modern bir dokunuş getirdiğini kanıtladı. Ayrıca Arthur Arbesser, Iceberg için ve Daizy Shely de Giorgio Armani için ilk koleksiyonlarını Milano’da tanıttılar.

KADINLAR İÇİN

MIUCCIA Prada’nın kadınlığa övgü niteliğinde bir koleksiyon tasarladığına şahit olduk. Yuvarlak büyük küpeler, kıyafetin omuz kısmını kaplayan siyah fileler, üzerinde parlak bir top bulunan sivri burun ayakkabılar göz kamaştırdı. Donatella Versace, ‘gerçek kadınlar’ koleksiyonunun çalışan, üreten ve seyahat eden kadınlar için tasarladığının altını çizdi. Karl Lagerfeld, Fendi kadınını muhteşem parçalarıyla sundu.