Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

İstanbul’da bunaltıcı sıcaklarla birlikte denize girme sezonu da açıldı. Ancak her sezon olduğu gibi bu yaz da deniz temizliği merak konusu oldu. İstanbullular gönül rahatlığıyla nerede denize girebileceğini araştırıyor. Yeni sezondaki ilk açıklama 16 Haziran’da İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre Sağlığı Şube Müdürü Hüseyin Özyurt’tan gelmişti. Özyurt’un HT İstanbul sayfalarına da taşıdığımız açıklamasına göre; kentteki 86 plajın tamamı kullanıma uygundu.

Açıklamada deniz suyu analizlerinin anlık olarak www.yuzme.saglik.gov.tr adresinden kontrol edibeleceği de belirtiliyordu. Bu adresteki haritayı incelememiz sonucunda Silivri, Yeşilköy, Beykoz ve Büyükçekmece’de deniz suyunun yüzmek için uygun olmadığını görmüştük.

VERİLER KORKUTTU

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü verilerinden 12 gün sonra Kadıköy Belediyesi’nden gelen, Kadıköy’deki 7 ayrı bölgeden örnek alınarak yaptırılan analiz sonuçlarında ise ürkütücü veriler ortaya çıktı. Tahlil sonuçlarına göre 500 olması gereken koliform bakteri sayısı Caddebostan Plajı’nda 98 milyon, Kalamış Marina’da 9 milyar 100 milyon.

2015 yılında yaptırılan analizlerde ise, 200 olması gereken koliform kakteri sayısı Kurbağalıdere Köprü’de 40 bin; sınır değeri 500 olması gereken e.coli Kurbağalıdere Köprü’de 260 bin; sınır değeri 100 olması gereken fekal streptokok ise Yoğurtçu Parkı Şifa Çıkmazı’nda 7 bin 500.

‘DENİZE GİRİLMEMELİ’

Tahlil sonuçlarını yorumlayan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Vatandaşlarımızı denize girmemeleri konusunda iki yıldır uyarıyoruz. Bu yıl da ne yazık ki değişen bir şey yok. Kadıköy’deki plajların hiçbirinden denize girilmemesi gerekiyor. Koli basili oranı salgın hastalıklara neden olabilecek düzeyde. Dere ıslah çalışmaları bitmediği sürece Kadıköy zehirlenmeye devam edecek. Bu çalışmaların bir an önce bitirilmesini istiyoruz. 1 Temmuz’da 7 ayrı bölgeden yeniden örnekler alınacak. Kontrollerimiz periyodik olarak devam edecek” dedi.

İSTANBUL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA 

“Kadıköy İlçesi’nde; Suadiye Plajı, Caddebostan Irmak Okulları Arkası ve Caddebostan Büyük Kulüp Arkası olmak üzere 3 adet yüzme alanımız bulunmaktadır. Yüzme alanı dışında Fenerbahçe Plajı Marina Kirlilik Noktası adıyla bir de ‘Kirlilik İzleme’ noktamız bulunmaktadır. 28 Haziran itibarı ile adı geçen yüzme alanlarından alınan numunelerin analizi sonucu yapılan anlık değerlendirmelerde kötü kalite sonuç yoktur. Habere konu Kadıköy Belediyesi’nce alınan numunelerin nereden ve nasıl alındığı, hangi laboratuvarda analiz edildiği bilinmemektedir.”