Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fethiye Körfezi'ne tekneyle 45 dakika mesafedeki Dalyan Deresi dalış bölgesine giden 10 kişilik dalış ekibi, şehit ve gazileri anmak için bir etkinlik düzenledi. Dalgıç ve sualtı rehberi 29 yaşındaki Önder Diktaş asker, uzman dalgıç 32 yaşındaki Serap Metintürk ise melek kostümü giyerek 5 metre derinliğe daldı.

Tüpsüz dalış yapan dalgıçlar, suyun altında Türk bayrağı açtı. Diktaş'ın asker selamı verdiği etkinlikte, Metintürk ise tüm şehitlerin cennete kabul edildiğini anlatan 'koruyucu melek' rolü yaptı. Sürüler halinde dalgıçların yanından geçen balıklar ilginç görüntüler oluştururken, mizansen dalış eğitmeni ve sualtı rehberi Aydın Tanal tarafından görüntülendi.

"KOSTÜMLERİ ÖZEL OLARAK DİKTİRDİK"

Mizansen için 1 ay öncesinden hazırlıklara başladıklarını belirten Önder Diktaş, kostümleri bu dalış için özel olarak diktirdiklerini kaydetti. Bir hafta önce bir antrenman dalışı yaptıklarını anlatan Diktaş, sorunsuz şekilde mizanseni tamamlayarak şehit ve gazileri sualtında da saygıyla andıklarını söyledi. 29 Ekim, 10 Kasım, 30 Ağustos gibi özel günlerde bu tür etkinlikler düzenlediklerini anlatan Serap Metintürk ise bugünde şehit ve gazileri anmak için etkinlik düzenlendiklerini söyledi. Şehitlerin öldüklerinde cennete gideceklerini temsil etmek için melek kostümüyle su altına indiğini aktaran Metintürk, tüm şehit ve gazileri saygıyla andıklarını kaydetti.

(DHA)