Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Beycan ÜÇKARDEŞ/ MERSİN (AHT)

Mersin'de iki dişinin çekilmesi, 6 dişine de dolgu yapılması için genel anastezi ile 14 gün önce uyutulan 5 yaşındaki Oğuzhan Çiftçi, operasyonun ardından uyandırılamadı.

Mersin'de özel bir şirkette çalışan Bayram ve Ülker Sivas çiftçi, otizm tedavisi gören 5 yaşındaki oğulları Oğuzhan'ı diş tedavisi için Akdeniz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne götürdü. Aileye, 2 dişi çekilecek ve 6 dişine de dolgu yapılacak olan Oğuzhan'a genel anestezi uygulanması gerektiği belirtildi. Doktorların önerisi üzerine aile, çocuklarının tedavisinin, anestezi ile uyutulduktan sonra yapılmasına karar verdi.

13 Eylül günü yapılan operasyonda, genel anestezi ile uyutulduktan sonra diş tedavisi yapılan Oğuzhan'ın uyandırılması sırasında sorun yaşandı. Vücudunda kasılma meydana gelen ve oksijensiz kalan Oğuzhan, uyandırılamayınca Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi. Burada malign hipertermi (yüksek ateş) teşhisi konulan Oğuzhan'ın hala uyandırılamazken, doktorlar tedavi sürecinin 2-3 ay sürebileceğini belirtti.


ŞİKAYET DİLEKÇESİ VERİLDİ
Çocuklarının tedavisinin sürdüğü hastane önünde uzun ve endişeli bir bekleyiş içine giren baba Bayram Sivaslı, diş tedavisinin gerçekleştirildiği hastane ile doktorlar hakkında Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi verdiğini söyledi.

Ameliyat başlamadan önce imzaladığı formda, oğlunun otizm tedavisi gördüğünü belirttiğini ifade eden Sivaslı, "Ameliyatın yaklaşık bir saat süreceği, uyandırma işleminden sonra da taburcu edileceği anlatıldı. Ameliyat saat 17.00'de başlatıldı. Saat 18.00'de diş doktorumuz ameliyatın başarılı ve sorunsuz şekilde tamamlandığını, yarım saat içerisinde uyandırılacağını söyledi, ancam saat 19.00'da uyandırma işleminin gerçekleşmediğini bildirildi. Sedasyon işlemini yapan Anestezi doktoru F.Z.  ile ameliyathanede sorunun ne olduğu yönünde görüşmelerimizde, çocuğun vücudunda şiddetli kasılmalar olması nedeniyle uyandırılamadığını anlattı. Doktor ve yetkilileri, merak edilecek bir şey olmadığını söyledi. Saat 19.50'de ise, kasılmaların devam etmesi, ateşinin yükselmesi ve nefes alıp vermekte zorlanması üzerine, oğlumu anestezi doktorunun kucağında başka bir özel hastaneye götürdük. Bu hastanenin çocuk ve nöroloji doktorları tarafından, beyin tomografisi çekilip bir takım tahliller yapıldı. Oluşan vakaya teşhis konulamadığından Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi. Burada çocuğuma 'malign hipertermi' teşhisi konuldu. Oğlum o günden bu güne, çocuk yoğun bakımında uygulanan tedaviye cevap vermediğinden bilinci kapalı olarak uyutulmaktadır" dedi.


'YAPILMASI GEREKENLER YAPILMADI'
Bayram Sivaslı, bu olayda ihmali, hatalı uygulamaları ve mesleki yetersizliği olduğunu öne sürdüğü hastane yetkilileri ve anestezi uzmanının cezalandırılmasını isteyerek, operasyonun gerçekleştiği hastanede, yapılması gereken bazı işlemlerin yapılmadığını öne sürdü.

Çocuğun tedavisinin sürdüğü Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Erdal Doruk, Oğuzhan'ın, gördüğü medikal tedavi sonrası gelişen bir tablo ile hastaneye geldiğini belirterek, "Yüksek ateş ve kasıntıları vardı. Hastanın halen yoğun bakımda tedavisi devam ediyor. Tedavi gereği uyutuluyor. Durumunun ne olacağını şu an söylemek için erken. Bu süreç 2-3 ay sürebilir. Bundan sonrası gözlem ve uzun süreli tedaviye bağlı olarak ne gelişeceğini göreceğiz. Yüksek ateş ve kasların daha fazla kasılmasını engellemek için uyutuluyor. Bu da tedavinin bir parçası. Uyandırıldığında kalıcı bir hasar olup olmayacağı sürece bağlı" diye konuştu.

İddialarla ilgili görüş alınmak istenen anestezi uzmanına, tüm çabalara rağmen ulaşılamadı.