Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

- Eşitlikçi bir toplumun geliştirilmesi ve mevcut eşitsizliklerin giderilmesi için çalışan Çankaya Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, "Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme" protokolünü imzalamaya hazırlanıyor.
Toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarıyla Türkiye'nin ilk mor bayraklı yerel yönetimi olmaya hak kazanan Çankaya Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde "Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme" protokolünü imzalamaya hazırlanıyor. Kurumsal işbirliği protokolü, "Eşit Haklar, Farklı İhtiyaçlar: Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Kentler" Projesi kapsamında, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile Kadın Adayları Destekleme Derneği Başkanı Nuray Karaoğlu tarafından imza altına alınacak. Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelemenin yapılmasıyla, kadınlara, erkeklere, çocuklara, yaşlılara ayrılan kaynak ile hizmet dengesini sağlamak ve cinsiyet eşitsizliğini gidermek amaçlanıyor.
Protokolle birlikte, Çankaya Belediyesi müdürlükleri bünyesinde bütçe ve harcamalardan sorumlu personele "Toplumsal Cinsiyet ve Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme" başlıklı zorunlu meslek içi eğitim verilecek. Alanında uzman üyeler tarafından oluşturulacak "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İzleme Komitesi" de belediye politikalarını, hizmetlerini analiz edecek. Belediye harcamaları toplumsal cinsiyet eşitliği odağında değerlendirilerek izleme raporu hazırlanacak. Taraflarca feshedilmediği sürece yürürlükte kalacak protokol kapsamında, Çankaya Belediyesi 2020-2024 Stratejik Planının oluşturulmasında, toplumsal cinsiyet eşitliğini stratejik amaç olarak belirleyen ve yerelin ihtiyaçlarına dair haritalandırmayı da içeren tavsiye metni hazırlanacak.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Ankara haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ankara Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.