Son Dakika
15 Mart 2017 Çarşamba, 16:42 | Güncelleme:
DOKTOB, Muğla turizminin kapılarını Hindistan'a açıyor
DOKTOB, Muğla turizminin kapılarını Hindistan'a açıyor

(Fotoğraflı)

Cihat Cura
MUĞLA (İHA) - Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, Mayıs ayında Hindistan'dan gelecek turizm yetkililerini ağırlayarak, bölgenin ve Türkiye'nin tanıtımını yapacaklarını açıkladı. Okutur, Hollanda'da bakanlara yapılan saygısızlığı da eleştirdiği açıklamasında sağduyu ile hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.
Turizm sektörünün 50 Milyar dolara ulaşan getirisi ile vasıflı vasıfsız 3 Milyon kişiye istihdam sağladığına değinen Okutur; "Bazı güçlerin, Türkiye'nin turizm ve diğer birçok alanda asla kalkınmasını istemedikleri bir gerçektir. Şahsen Avrupa Birliği'nin hiçbir zaman Türkiye'ye tam üyelik vereceğine inanmadım. Türkiye, Gümrük Birliği'ni kabul ettiği gün, üyelik umuduna da veda etmiştir. Kaldı ki, Avrupa Birliği'ne üye olan gelişmiş ülkelerin hepsi girdiğine bin pişman olmuştur. En başta da Hollanda ve İspanya buna en iyi örnektir. Avro para birimine geçişle hayat bir anda pahalanmış ve vatandaşlarının yaşam standartları düşmüştür. Önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde, Avrupa Birliği muhtemelen dağılıp yok olacak. Bunları siz bizden daha iyi biliyorsunuz zaten." ifadelerini kullandı.
Osmanlı fobisini yüzyıllardır üzerinden atamamış Avrupa'lı politikacıların, Türkiye aleyhinde görüşler sunarak devamlı yıpratma ve ülkenin gelişimini engelleme çalışmaları içerisinde olduklarını söyleyen, Okutur; Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden bir bakana yapılan saygısızlığın görmemezlikten gelinemeyeceğini vurguladı.
- "Köşe yazarları ve televizyon muhabirleri Türkiye'ye davet edilmeli ve Türkiye gözünden olaylar anlatılmalı"
Avrupa'daki görsel ve yazılı basına demeçler verilerek, Hollanda hükümetinin yanlış tutumunun kendi halkına anlatılması gerektiğine işaret eden Okutur; "Her ne olursa olsun; Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden bir bakana yapılan saygısızlık görmemezlikten gelinemez. Haber vermiş veya vermemiş, araba değişmiş vesaire Bunların önemi yok. Değil mi ki bakanımıza, hem de bir bayan bakana o kapıda polislerle bu diyalog yaşatılmış, tabii ki bunun bir bedeli olmalıdır. Öfkeyle değil, sağduyuyla düşünerek hareket edip Avrupa'daki görsel ve yazılı basına demeçler verilerek, hükümetlerinin yanlış tutumu kendi halkına anlatılmalı. Köşe yazarları ve televizyon muhabirleri Türkiye'ye davet edilmeli ve Türkiye gözünden olaylar anlatılmalıdır. Avrupa halkına Türkiye'nin terör gerçeği bizim gözümüzden aktarılmalıdır. Sokaktaki bir Türk'e mikrofon uzatıldığında, o vatandaşımız da demeli ki, "Biz Türkler misafirperverliğimizle tanınırız. Ülkemize gelen bir turisti milliyeti ne olursa olsun, politikanın dışında tutarak en iyi şekilde ağırlamaya çalışırız. Hollanda hükümeti ile bir anlaşmazlığımız var, ama Hollandalı vatandaşlarla bir sorunumuz olamaz." Mesajımız bu olmalı ve bu doğrultuda da davranmalıyız. Bunun için de ciddi bütçeler ayrılmalı ve doğru noktalarda kullanılmalıdır. Maalesef yurt dışındaki elçiliklerimiz ve diğer temsilcilerimiz, Türkiye ile Avrupa arasındaki bağları iyi kuramıyor ve bütçe yüzünden basını kullanamıyorlar. Oysa gerçek para harcamamız gereken yer imajımız, kendimizi doğru anlatmak için onların kendi televizyonunu ve basınını kullanmalıyız. Politikacılar arasında problemler bir şekilde çözülür. Ancak halklar arasındaki soğukluk ve nefret kolay onarılacak bir yara değildir. Tarihte bunun örneklerini çok gördük. Sokaklarda bayrak yakmak, çiğnemek doğru bir davranış değil." dedi.
"Hindistan'da önemli bağlantılar sağladık"
Turizmcilerin kısıtlı olanaklar ile tanıtım çalışması yaptıklarını aktaran Okutur şunları kaydetti; "DOKTOB olarak, birliğimiz büyük bir potansiyel olan Hindistan destinasyonuyla ilgili önemli bağlantılar yapmıştır. Mart sonu ve Mayıs ayında Hindistan'ın turizm yetkililerinin acente ve en üst düzey başkanlarını ilk defa Dalyan'da ağırlayıp bölge ve Türkiye tanıtımı yapacağız. İnanıyorum ki, birkaç yıl içinde Hindistan'dan, Türkiye'ye önemli sayıda turist gelecektir."
(CC-MB-Y)

15.03.2017 16:49:12 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Muğla haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Muğla Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.