Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM / Ajanslar

2019 yerel seçimlerinde yarışacak siyasi partilerin kesin aday listeleri seçim kurullarınca ilan edildi.

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerine katılacak siyasi partilerin il ve ilçe seçim kurullarına sunduğu geçici aday listelerindeki incelemeler tamamlandı.

İtiraz sürecinin sona ermesinin ardından, bağımsız adaylar dahil kesin aday listeleri seçim kurullarınca ilan edildi.

Buna göre illerde partilerin adayları şöyle:

İSTANBUL

Adalet ve Kalkınma Partisi
Büyükşehir Belediyesi: Binali Yıldırım

Cumhuriyet Halk Partisi
Büyükşehir Belediyesi: Ekrem İmamoğlu

Saadet Partisi
Büyükşehir Belediyesi: Necdet Gökçınar

Demokratik Sol Parti
Büyükşehir Belediyesi: Muammer Aydın

Vatan Partisi
Büyükşehir Belediyesi: Mustafa İlker Yücel

Bağımsız Türkiye Partisi
Büyükşehir Belediyesi: Selim Kotil

Türkiye Komünist Partisi
Büyükşehir Belediyesi: Zehra Güner Karaoğlu

ANKARA

Adalet ve Kalkınma Partisi
Ankara Büyükşehir: Mehmet Özhaseki

Cumhuriyet Halk Partisi
Ankara Büyükşehir: Mansur Yavaş

Saadet Partisi
Ankara Büyükşehir: Mesut Doğan

Demokratik Sol Parti
Ankara Büyükşehir: Haydar Yılmaz

Vatan Partisi
Ankara Büyükşehir: Tülin Oygür

Bağımsız Türkiye Partisi
Ankara Büyükşehir: Mustafa Pak

Türkiye Komünist Partisi
Ankara Büyükşehir: Fatma Korur

İZMİR

Adalet ve Kalkınma Partisi
İzmir Büyükşehir Belediyesi: Nihat Zeybekci (Cumhur İttifakı)

Cumhuriyet Halk Partisi
İzmir Büyükşehir Belediyesi: Mustafa Tunç Soyer (Millet İttifakı)

Demokratik Sol Parti
İzmir Büyükşehir Belediyesi: Selçuk Karakülçe

Vatan Partisi
İzmir Büyükşehir Belediyesi: Rifat Mutlu

Saadet Partisi
İzmir Büyükşehir Belediyesi: Şerafettin Kılıç

Bağımsız Türkiye Partisi
İzmir Büyükşehir Belediyesi: Mehmet Dinç

Türkiye Komünist Partisi
İzmir Büyükşehir Belediyesi: Senem Doruk İnam

Demokrat Parti
İzmir Büyükşehir Belediyesi: Tarcan Ülük

Bağımsız Adaylar
İzmir Büyükşehir Belediyesi: İbrahim Demir, Ali İhsan Erdenilgen, Yalçın Yanık, Deniz Tütmez

BARTIN:

Adalet ve Kalkınma Partisi
Bartın: Yusuf Ziya Aldatmaz

Cumhuriyet Halk Partisi
Bartın: Mehmet Arslan

Milliyetçi Hareket Partisi
Bartın: Cemal Akın

Saadet Partisi
Bartın: Muhammed Emin Titiz

İYİ Parti
Amasra: Levent Gülbezer

Türkiye Komünist Partisi
Bartın: Gözde Demiral

Demokrat Parti
Bartın: Gürhan Eryol

Demokratik Sol Parti
Bartın: Nilüfer Akbal

Bağımsız Türkiye Partisi
Bartın: Hasan Ergin

Bağımsız aday
Bartın: Soner Çetin

ŞANLIURFA:

Adalet ve Kalkınma Partisi
Şanlıurfa Büyükşehir: Zeynel Abidin Beyazgül (Cumhur İttifakı)

Saadet Partisi
Şanlıurfa Büyükşehir: Sabahattin Cevheri

Bağımsız Türkiye Partisi
Şanlıurfa Büyükşehir: Rahime Karakeçili

Türkiye Komünist Partisi
Şanlıurfa Büyükşehir: Halil Çalışkan

Vatan Partisi
Şanlıurfa Büyükşehir: Mustafa Ataca

Demokratik Sol Parti:
Şanlıurfa Büyükşehir: Hasan Erçelebi

Bağımsızlar
Şanlıurfa Büyükşehir: Ömer Faruk Yapıcıer, Osman Yıldırım

AKSARAY:

Adalet ve Kalkınma Partisi
Aksaray merkez: Evren Dinçer

Milliyetçi Hareket Partisi
Aksaray merkez: Sefer Alkan

İYİ Parti
Aksaray merkez: Özkan Türemiş (Millet İttifakı)

Saadet Partisi
Aksaray merkez: Levent Serdar Şahin

Türkiye Komünist Partisi
Aksaray merkez: Aylin Tozduman

Bağımsız adaylar
Aksaray merkez: Yaşar Ar

TRABZON:

Adalet ve Kalkınma Partisi
Trabzon Büyükşehir: Murat Zorluoğlu (Cumhur İttifakı)

İYİ Parti
Trabzon Büyükşehir: Atakan Aksoy (Millet İttifakı)

Saadet Partisi
Trabzon Büyükşehir: Hasan Saka

Demokrat Parti
Trabzon Büyükşehir: Ercan Şılbır

Demokratik Sol Parti
Trabzon Büyükşehir: Hadiye Solmaz

Vatan Partisi
Trabzon Büyükşehir: İnci Güngör

Bağımsız Türkiye Partisi
Trabzon Büyükşehir: Haydar Bektaşoğlu

Türkiye Komünist Partisi
Trabzon Büyükşehir: Özgür Murat Büyük

Bağımsız adaylar
Trabzon Büyükşehir: İbrahim Topuz

AYDIN:

Adalet ve Kalkınma Partisi
Aydın Büyükşehir : Mustafa Savaş (Cumhur İttifakı)

Cumhuriyet Halk Partisi
Aydın Büyükşehir Belediyesi: Özlem Çerçioğlu (Millet İttifakı)

Vatan Partisi:
Aydın Büyükşehir Belediyesi: Yalçın Büyükdağlı

Saadet Partisi
Aydın Büyükşehir: Fatih Karahan

Demokratik Sol Parti
Aydın Büyükşehir: Süleyman Hışıroğlu

Bağımsız Türkiye Partisi
Aydın Büyükşehir: Abdullah Bezci

Türkiye Komünist Partisi
Aydın Büyükşehir: İrfan Ertel

KARAMAN

Adalet ve Kalkınma Partisi
Karaman merkez: Mahmut Sami Şahin

Cumhuriyet Halk Partisi
Karaman merkez: Emin Ege

Milliyetçi Hareket Partisi
Karaman merkez : Savaş Kalaycı,

İYİ Parti
Karaman merkez: Zühtü Bahadır Bayraç

Saadet Partisi
Karaman merkez: Şaban Şahin

Türkiye Komünist Partisi
Karaman merkez: Mehmet Atal

RİZE

Adalet ve Kalkınma Partisi
Rize merkez: Rahmi Metin (Cumhur İttifakı)

Cumhuriyet Halk Partisi
Rize merkez: Ayhan Akyüz

İYİ Parti
Rize merkez: Yakup Özkan

Saadet Partisi
Rize merkez: Muhammet Kaçar

Bağımsız Türkiye Partisi
Rize merkez: Kemal Pehlivanlar

Demokrat Sol Parti
Rize merkez: Yunus Bayraktar

Vatan Partisi
Rize merkez: Salih Öksüz

MALATYA

Adalet ve Kalkınma Partisi
Malatya Büyükşehir: Selahattin Gürkan (Cumhur İttifakı)

Cumhuriyet Halk Partisi
Malatya Büyükşehir: Soner Gökçe (Millet İttifakı)

Halkların Demokratik Partisi
Malatya Büyükşehir: Yusuf Bozkuş

Saadet Partisi
Malatya Büyükşehir: Osman Cemali Marasalı

Demokrat Parti
Malatya Büyükşehir: Mehmet Cahit Karakuş

Bağımsız Türkiye Partisi
Malatya Büyükşehir: Mesut Günışık

Türkiye Komünist Partisi
Malatya Büyükşehir: Ferhat Tunçdemir

Vatan Partisi
Malatya Büyükşehir: Hüseyin Koç

Demokratik Sol Parti
Malatya Büyükşehir: Haydar Levent

Bağımsız
Malatya Büyükşehir: Şerif Demirel

KARS

Cumhuriyet Halk Partisi
Kars merkez: Taner Toraman

Milliyetçi Hareket Partisi
Kars merkez: Çetin Nazik (Cumhur İttifakı)

Halkların Demokratik Partisi
Kars merkez: Ayhan Bilgen

İYİ Parti
Kars merkez: Settar Kaya

Saadet Partisi
Kars merkez: Şenol Çolak

Demokratik Sol Parti
Kars Merkez: Naif Alibeyoğlu

Bağımsız Türkiye Partisi
Kars Merkez: Mahsar Çayır

Türkiye Kominist Partisi
Kars Merkez: Özer Yatanaslan

ERZİNCAN

Adalet ve Kalkınma Partisi
Erzincan merkez: Cemalettin Başsoy

Cumhuriyet Halk Partisi
Erzincan merkez: İsmail Taş (Millet İttifakı)

Milliyetçi Hareket Partisi
Erzincan merkez: Bekir Aksun

Saadet Partisi
Erzincan merkez: Muharrem Altay

Büyük Birlik Partisi
Erzincan merkez: Aşkın Kırık

Demokratik Sol Parti
Erzincan merkez: Hasan Uğurtürk

Vatan Partisi
Erzincan merkez: Kaya Çetecioğlu

Bağımsız Türkiye Partisi
Erzincan merkez: Muhittin Olçun

Türkiye Komünist Partisi
Erzincan merkez: Hüseyin Karabulut

SİVAS

Adalet ve Kalkınma Partisi
Sivas merkez: Hilmi Bilgin

Cumhuriyet Halk Partisi
Sivas merkez: Ali Akyıldız (Millet İttifakı)

Milliyetçi Hareket Partisi
Sivas merkez: Memet Er

Saadet Partisi
Sivas merkez: Melih Seçilmiş

Bağımsız Türkiye Partisi
Sivas merkez: Yunus Çınar

Büyük Birlik Partisi
Sivas merkez: Doğan Ürgüp

Türkiye Komünist Partisi
Sivas merkez: Cem Taylan Erden

Vatan Partisi
Sivas merkez: Cumhur Akbulut

Demokratik Sol Parti
Sivas merkez: Recep Bozdağ

OSMANİYE

Milliyetçi Hareket Partisi:
Osmaniye merkez: Kadir Kara (Cumhur İttifakı)

İYİ Parti:
Osmaniye merkez: Davut Çuhadar (Millet İttifakı)

Halkların Demokratik Partisi:
Osmaniye merkez: Mehmet Ali Özkal

Saadet Partisi:
Osmaniye merkez: Ömer Yağmur

Demokrat Parti:
Osmaniye merkez: Lütfi Öztürk

Demokratik Sol Parti:
Osmaniye merkez: Abdullah Güzel

Bağımsız Türkiye Partisi:
Osmaniye merkez: Erdinç Say

Türkiye Komünist Partisi:
Osmaniye merkez: Mehmet Çanta

Bağımsız:
Osmaniye merkez: Kadir Karayel, Alparslan Koca

GAZİANTEP

Adalet ve Kalkınma Partisi
Gaziantep Büyükşehir: Fatma Şahin (Cumhur İttifakı)

İYİ Parti
Gaziantep Büyüşehir: Mehmet Ejder Demir (Millet ittifakı)

Saadet Partisi
Gaziantep Büyüşehir: İslam Yüksek

Bağımsız Türkiye Partisi
Gaziantep Büyüşehir: Mahmut Özdemir

Demokratik Sol Parti
Gaziantep Büyüşehir: Celal Doğan

Vatan Partisi
Gaziantep Büyüşehir: Sinan Büyükhatipoğlu

Türkiye Komünist Partisi
Gaziantep Büyüşehir: Suat Ayaz

Bağımsız Adaylar
Gaziantep Büyükşehir: Hasan Şahin Karacaoğlu, Mahmut Karalar, Sibel Altıntaş

KAYSERİ

Adalet ve Kalkınma Partisi:
Kayseri Büyükşehir: Memduh Büyükkılıç (Cumhur İttifakı)

İYİ Parti
Kayseri Büyükşehir: Dursun Ataş (Millet İttifakı)

Halkların Demokratik Partisi
Kayseri Büyükşehir: Cevzet Işık

Saadet Partisi
Kayseri Büyükşehir: Mahmut Arıkan

Bağımsız Türkiye Partisi
Kayseri Büyükşehir: Mustafa Kurt

Demokratik Sol Parti
Kayseri Büyükşehir: Hayri Gülsuna

Vatan Partisi
Kayseri Büyükşehir: Mehmet Canbulan

Türkiye Komünist Partisi
Kayseri Büyükşehir: Medine Özkan

Bağımsız adaylar
Kayseri Büyükşehir: Sait Nazlı, Eylem Sarıoğlu Aslandoğan

DENİZLİ

Adalet ve Kalkınma Partisi
Denizli Büyükşehir Belediyesi: Osman Zolan (Cumhur İttifakı)

İYİ Parti
Denizli Büyükşehir Belediyesi: Ümit Bahtiyar (Millet İttifakı)

Halkların Demokratik Partisi
Denizli Büyükşehir: Şerife Yıldırım

Saadet Partisi
Denizli Büyükşehir: Süleyman Demirel

Demokrat Parti
Denizli Büyükşehir: Aykut Yıldırım

Demokratik Sol Parti
Denizli Büyükşehir: Yaşar Kayrakçı

Vatan Partisi
Denizli Büyükşehir: Mustafa Güleç

Bağımsız Türkiye Partisi
Denizli Büyükşehir: Turgay Urgan

Türkiye Komünist Partisi
Denizli Büyükşehir: Özgür Dağ

Bağımsız adaylar
Denizli Büyükşehir Belediyesi: Mehmet Kırgız, Mehmet Uğur Tatar

TUNCELİ

Adalet ve Kalkınma Partisi
Tunceli merkez: Gökhan Arasan

Cumhuriyet Halk Partisi
Tunceli merkez: Yusuf Kenan Aydın

Halkların Demokratik Partisi
Tunceli merkez: Nurşat Yeşil

Milliyetçi Hareket Partisi
Tunceli merkez: Mücella Saler

Türkiye Komünist Partisi
Tunceli merkez: Mehmet Fatih Maçoğlu

Saadet Partisi
Tunceli merkez: Dursun Gök

Bağımsız Türkiye Partisi
Tunceli merkez: Gülsüm Kavak

Vatan Partisi
Tunceli merkez: Ali Kaya

Demokratik Sol Parti
Tunceli merkez: Mehmet Sinan Aşkın
 
ADIYAMAN
 
Adalet ve Kalkınma Partisi
Adıyaman merkez: Süleyman Kılınç

Milliyetçi Hareket Partisi
Adıyaman merkez: Rıfat Erdem

İYİ Parti
Adıyaman merkez: Abdulkadir Kırmızı
 
Saadet Partisi
Adıyaman merkez: Ahmet Faruk Ünsal
 
Bağımsız Türkiye Partisi
Adıyaman merkez: Mustafa Doğan

Demokratik Sol Parti
Adıyaman merkez: Ergün Koç

Vatan Partisi
Adıyaman merkez: Arif Doğan

Türkiye Komünist Partisi
Adıyaman merkez: Abdurrahim Kahraman

Bağımsız adaylar
Adıyaman merkez: Ahmet Alagöz, Gafari Koparal, Abdulkadir Tünçmen

EDİRNE

Adalet ve Kalkınma Partisi
Edirne merkez: Koray Uymaz (Cumhur İttifakı)

Cumhuriyet Halk Partisi
Edirne merkez: Recep Gürkan (Millet İttifakı)

Halkların Demokrasi Partisi
Edirne merkez: Menderes Erol

Saadet Partisi
Edirne merkez: Mansur İriş

Demokrat Parti
Edirne merkez: Sibel Barshan

Büyük Birlik Partisi
Edirne merkez: Arif Köroğlu

Bağımsız Türkiye Partisi
Edirne merkez: Hamdi Sedefçi

Demokratik Sol Parti
Edirne merkez: Hayri İdil

Vatan Partisi
Edirne merkez: Cengiz Balcı


BAYBURT

Adalet ve Kalkınma Partisi
Bayburt merkez: Fatih Yumak

Cumhuriyet Halk Partisi
Bayburt merkez: Kağan Eraslan

Milliyetçi Hareket Partisi
Bayburt merkez: Hükmü Pekmezci

İYİ Parti
Bayburt merkez: Yunus Özyıldırım

Saadet Partisi
Bayburt merkez: Osman Nuri Temür

Bağımsız Türkiye Partisi
Bayburt merkez: Nevriye Zor

Demokratik Sol Parti
Bayburt merkez: Murat Çikot

Türkiye Komünist Partisi
Bayburt merkez: Özgün Can

Bağımsız adaylar
Bayburt merkez: Mehmet Emir

KAHRAMANMARAŞ

Adalet ve Kalkınma Partisi
Kahramanmaraş Büyükşehir: Hayrettin Güngör (Cumhur İttifakı)

Cumhuriyet Halk Partisi
Kahramanmaraş Büyükşehir: Ali Öztunç (Millet İttifakı)

Saadet Partisi
Kahramanmaraş Büyükşehir: Mustafa Vahdet Sürücü

Bağımsız Türkiye Partisi
Kahramanmaraş Büyükşehir: Hüsniye Dilek Erdoğanyılmaz

Türkiye Komünist Partisi
Kahramanmaraş Büyükşehir: Ali Şenyüz

Vatan Partisi
Kahramanmaraş Büyükşehir: Cafer Sincer

Demokratik Sol Parti
Kahramanmaraş Büyükşehir: Mehmet Kenger

Bağımsız adaylar
Kahramanmaraş Büyükşehir: İrfan Fıstık, Ömer Solak

ARDAHAN

Adalet ve Kalkınma Partisi
Ardahan merkez: Yunus Baydar (Cumhur ittifakı)

Cumhuriyet Halk Partisi
Ardahan merkez: Faruk Demir

İYİ Parti
Ardahan merkez: Mete Özdemir

Saadet Partisi
Ardahan merkez: Mustafa Çapan

Türkiye Kominist Partisi
Ardahan merkez: Murat Özdemir

Bağımsız Türkiye Partisi
Ardahan merkez: Erhan Kaya

Demokratik Sol Parti
Ardahan merkez: İmkan Balcı

Vatan Partisi
Ardahan merkez: Özcan Güven

KİLİS

Adalet ve Kalkınma Partisi
Kilis merkez: Mehmet Abdi Bulut

Milliyetçi Hareket Partisi
Kilis merkez: Ömer Yabancı

İYİ Parti
Kilis merkez: Ahmet Nalçacıoğlu (Millet İttifakı)

Saadet Partisi
Kilis merkez: Şerif Karakurt

Bağımsız Türkiye Partisi
Kilis merkez: Alaiddin Özkar

Demokratik Sol Parti
Kilis merkez: Cafer Gültekin

Türkiye Komünist Partisi
Kilis merkez: İlker Buğday

KIRIKKALE

Adalet ve Kalkınma Partisi
Kırıkkale merkez: Mehmet Saygılı

Milliyetçi Hareket Partisi
Kırıkkale merkez: Serdar Yarar

İYİ Parti
Kırıkkale merkez: Mahir Yılmaz (Millet İttifakı)

Saadet Partisi
Kırıkkale merkez: Faruk Vurgun

Bağımsız Türkiye Partisi
Kırıkkale merkez: Ali Osman Kılavuz

Demokratik Sol Parti
Kırıkkale merkez: Güray Topaç

Vatan Partisi
Kırıkkale merkez: Nezih Gülşen

Büyük Birlik Partisi
Kırıkkale merkez: Mustafa Babacan

Türkiye Komünist Partisi
Kırıkkale merkez: Ekin Şen

IĞDIR

Cumhuriyet Halk Partisi
Iğdır Merkez: Sözer Sayan

Milliyetçi Hareket Partisi
Iğdır Merkez: İsa Yaşar Tezel (Cumhur İttifakı)

Halkların Demokratik Partisi
Iğdır Merkez: Yaşar Akkuş

Saadet Partisi
Iğdır Merkez: Abdullah Mert

Bağımsız Türkiye Partisi
Iğdır Merkez: Alihaydar Demir

Demokratik Sol Parti
Iğdır Merkez: Fırat Akdağ

Türkiye Komünist Partisi
Iğdır Merkez: Berkay Kemal Önoğlu

KIRŞEHİR

Adalet ve Kalkınma Partisi
Kırşehir merkez: Yaşar Bahçeci

Cumhuriyet Halk Partisi
Kırşehir merkez: Selahattin Ekicioğlu (Millet İttifakı)

Milliyetçi Hareket Partisi
Kırşehir merkez: Onur Köksal

Saadet Partisi
Kırşehir merkez: Yusuf Turan

Bağımsız Türkiye Partisi
Kırşehir merkez: Ahmet Haydar İlik

Demokratik Sol Parti
Kırşehir merkez: Erdoğan Sincer

Vatan Partisi
Kırşehir merkez: İlker Özkamalı

Türkiye Komünist Partisi
Kırşehir merkez: Serap Emir

UŞAK

Adalet ve Kalkınma Partisi
Uşak Merkez: Mehmet Çakın

Cumhuriyet Halk Partisi
Uşak Merkez: Asım Kalelioğlu

Milliyetçi Hareket Partisi
Uşak Merkez: Muhammet Fatih Erdoğan

İYİ Parti
Uşak Merkez: Muhammet Gür

Saadet Partisi
Uşak Merkez:İbrahim Dağgezen

Demokratik Sol Parti
Uşak Merkez:Ali Osman Aşcı

Demokrat Parti
Uşak Merkez: İsmail Topal

Bağımsız Türkiye Partisi
Uşak Merkez: İbrahim Yıldırım

Vatan Partisi
Uşak Merkez: Murat Can Çıray