Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ilk geniş çaplı basın toplantısını yaparak ABD'nin İran politikasında atacağı yeni adımları açıkladı.

Nükleer anlaşmanın kusurları nedeniyle iptal edildiğini belirten Pompeo, ABD'nin anlaşmayı yeniden müzakere etmeyeceğini duyurdu.

İran'a karşı 'eşi benzeri görülmemiş bir finansal baskı' ve 'tarihteki en güçlü yaptırımların' uygulanacağını belirten ABD Dışişleri Bakanı, Tahran yönetiminin rotasını değiştirmemesi durumunda İran'ın ekonomisini canlı tutmak için bir savaş vereceğini söyledi.

Pompeo, ABD'nin İran'dan taleplerini içeren 12 maddelik bir liste açıkladı. Listede İran güçlerinin Suriye'den tamamen çekilmesi talebi de yer alıyor. ABD Dışişleri Bakanı, Pentagon ve bölgesel müttefiklerle bölgede oluşabilecek 'İran saldırganlığını' engellemek için çalışacağını söyledi. 

İran'la yasaklanmış ticaret yapanların ABD tarafından sorumlu tutulacağını belirten Mike Pompeo, dünyadaki birçok ülkeye Trump'ın İran politikasını anlatmak için uzman ekipler gönderileceğini belirtti. 

Trump'ın Kim Jong Un ile buluşmasının ABD'nin diplomasiye olan bağlılığını gösterdiğini belirten Pompeo, ABD'nin İran'dan taleplerinin mantıksız olmadığını ve Tahran yönetiminin farklı bir yola girmesini umduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamasının ardından The Heritage Foundation adlı düşünce kuruluşunda konuşma yapan Pompeo, ABD'nin İran stratejisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD'DEN İRAN'A 12 MADDELİK ŞART

İran'la yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini vurgulayan Pompeo, anlaşmada yer alması için 12 maddelik şart ortaya attı.

Pompeo İran'ın ilk olarak şu andaki ve önceki nükleer silah çalışmalarını Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na (IAEA) bildirmesi ve ağır su reaktörleri dahil olmak üzere uranyum üretimini sonlandırması gerektiğini söyledi.

Pompeo, İran'ın daha önceki anlaşmada yer aldığı gibi IAEA'nın ülkedeki tesislerine girmesine izin vermesi ve balistik füze denelemelerine son vermesi gerektiğini vurguladı.

İran'da tutuklu bulunan Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılmasını isteyen Pompeo, ayrıca İran'ın Lübnan Hizbullahı, Hamas ve Filistin İslami Cihat grupları dahil olmak üzere "terör gruplarına" yardımını sonlandırması gerektiğini bildirdi.

Pompeo, İran'ın komşusu Irak'ın toprak bağımsızlığına saygı duymasını gerektiğinin altını çizerken, Şii milislerin silahsızlanması ve yeniden entegre edilmesi gerekliliğini vurguladı.

Yemen'de ise İran'ın Husiler'e desteğine son vermesini belirten ABD Dışişleri Bakanı, bu ülkede barış sürecinin başlatılmasını istedi.

Pompeo ayrıca, İran'ın IRGC Kudüs Güçleri'ne desteğini bırakması ve İsrail dahil olmak üzere komşu ülkelere yönelik tehditlerini sonlandırması taleplerini sıraladı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, belirtilen şartların yerine getirilmemesi durumunda ise İran'a karşı tarihin en sert yaptırımlarını uygulayacaklarını savundu.

İRAN'DAN CEVAP GECİKMEDİ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun ülkenin dış politika ve nükleer politikasını değiştirmesi gerektiği yönündeki vurgularının ardından, ABD'nin İran adına karar veremeyeceğini ifade etti.
ABD'ye hitaben ''sen kimsin ki İran ve dünya adına karar vereceksin, Bugün dünya bağımsız devletleri, ABD'yi kendi adına karar verici olarak kabul etmiyor, o çağ kapandı'' dedi. Ruhani ''Ulusumuzun desteği ile kendi yolumuzda ilerleyeceğiz'' şeklinde konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise attığı tweette ''ABD'nin aynı hatalı kararları tekrar ettiğini'' vurguladı.