Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ALES başvuruları için geri sayım başladı. Geçerlilik süresi 5 yıla çıkan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) 2'ncisi için adaylar hazırlık içinde. Peki, 2018 2. ALES başvuru tarihi ne zaman? ALES başvuruları ne zaman başlıyor? ALES sınavı ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM sınav takviminde yer alan bilgiye göre, 2018 2. ALES başvuru ve sınav tarihi...

ALES BAŞVURU TARİHİ 2018

2018 2. ALES başvuruları 24 Temmuz - 2 Ağustos 2018 tarihleri arasında laınacak. Adaylar, ALES başvuru işlemlerini ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresi üzerinden T.C. Kimlik numaraları ve şifrelerini girerek gerçekleştirecek.

ALES başvuru kılavuzu henüz yayınlanmadı. Başvuruların başlayacağı gün başvuru kılavuzu yayınlanacak ve başvuru ve sınav hakkında tüm detaylar belli olacak.

2. ALES NE ZAMAN?

2018 2. ALES sınavı 30 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Bu sınavın sonuçları ise 25 Ekim 2018 tarihinde açıklanacak.

ALES başvuru kılavuzu henüz yayınlanmadı. Başvuru kılavuzu yayınlanacağı zaman sınavın detayları da belli olacak.

SARAÇ'TAN ALES AÇIKLAMASI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) geçerlilik süresini 5 yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin, "Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Saraç, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden, 27 Eylül 2017 öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresinin 3 yıldan 5 yıla çıkarılmasına ilişkin yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasıyla ilgili paylaşımda bulundu.

Saraç, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Bildiğiniz üzere, ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle, 27 Eylül 2017 tarihi öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarılmıştı. Fakat bu düzenlemeye yönelik açılan dava neticesinde, Danıştay 8. Dairesinin 22 Şubat 2018'de aldığı karar sonrasında, söz konusu yönetmelik değişikliğinin yürütmesi durdurulmuştur.

Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında, yönetmelik değişikliğindeki sınav geçerlilik süresini dikkate alarak ALES'e girmeyen arkadaşlarımızın mağdur duruma düştüklerine dair şikayetlerinde haklılık payı olduğunu düşünüyoruz. Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız."