Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Yenimahalle ilçesi Batıkent semti Turgut Özel Mahallesi'nde, önceki gün akşam saatlerinde, hayvanseverlerin parklarda ve boş arazide beslediği sokak köpekleri, bir araçtan atılan tavuk etlerini yemeleri sonucu zehirlendi. Çevre sakinlerinin can çekişirken bulduğu köpeklerden 16'sı öldü, 8 köpek veteriner kliniğinde tedaviye alındı.

Yenimahalle İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Araştırma Büro Amirliği ekipleri, köpekleri zehirlediği iddia edilen şüpheliler, Levent Ö., Musa D. ve Aydın G.'yi yapılan çalışmayla yakaladı. Sebze halinde balıkçılık yapan ve aynı mahallede oturan Levent Ö.'nün köpeklerden rahatsızlık duyduğu, bu nedenle de oto yıkamacılığı yapan Musa D. ve Aydın G.'ye köpekleri zehirlemeleri için para verdiği ileri sürüldü.

Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgularının ardından 3 şüpheli, 'mala zarar vermek' suçlamasıyla tutuklanmaları istemiyle sulh ceza hakimliğine çıkarıldı.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Şüphelilerden A.G., mahkemedeki savunmasında suçlamayı kabul etmeyerek, "Ben Şaşmaz´da esnaflık yaparım. Kendi dükkanımda da köpek beslerim. Ben sadece arkadaşlarımdan köpeğim için kemik istedim. Arkadaşım çok fazla kemik getirdiği için artanları sokak köpeklerine verdim. Geçmişim araştırıldığında köpeklere zaman zaman yemek verdiğim anlaşılacaktır. Ben kasten köpek öldürmüş ya da yaralamış değilim. Suçsuzum, serbest bırakılmamı istiyorum" dedi.

L.Ö. de suçlamayı kabul etmediğini söyleyerek, "Ben de bir hayvanseverim. Telefonumda buna dair birçok fotoğraf ve video bulabilirsiniz. Benim kasten köpeklere zarar verdiğim doğru değildir. Zaten bu olayda da benim bir ilgim yoktur. Arkadaşların beyanlarında da bu husus anlaşılacaktır. Suçsuzum" diye konuştu.

Savunmasında benzer yönde ifade veren M.D. ise "Bu kemikleri ben A.G.'ye verdim. Bunlar zehirli değildi. Suçsuzum" diye konuştu.

ŞÜPHELİLER SERBEST KALDI, ADLİYE KARIŞTI

Mahkeme, şüphelilerin, haftada 1 gün polis merkezinde imza vermesi şartıyla, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

Şüphelilerin serbest bırakılması kararı, adliye önünde ve içeride toplanan hayvanseverlerin tepkisine yol açtı. Kararı öğrenen hayvanseverler, adliye koridorunda polislerin kurduğu barikatı aşarak, şüphelilere saldırmak istedi. Polis, öfkeli kalabalığa güçlükle engel oldu. Serbest bırakılan 3 kişi, öfkeli kalabalığın arasından hızla götürülüp ekip aracına bindirilerek adliyeden uzaklaştırıldı. Bu sırada hayvanseverlerden bazıları gözyaşları içinde duruma tepki gösterdi. 'Ülkemizde katil istemiyoruz' sloganları atan kalabalık, bir süre sonra dağıldı.

ANKARA BAROSU´NDAN DA KARARA TEPKİ

Ankara Barosu Hayvan Hakların Merkezi´nden duruşmayı takip eden bir grup avukat da, mahkemenin kararına tepki göstererek, "Davanın takipçisi olacağız" dediler.

SAVCILIK İTİRAZ ETTİ

Köpekleri zehirleyerek öldürdükleri öne sürülen 3 şüphelinin adli kontrol şartıyla salıverilmesine savcılık itiraz etti.