Avusturya, Ekim 2017'de Sebastian Kurz'un lideri olduğu Halk Partisi (ÖVP) ile aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) koalisyonuyla sonuçlanan seçimlerden 1.5 yıl sonra ciddi bir hükümet kriziyle karşı karşıya.

Cuma günü Spiegel'in yayınladığı, FPÖ lideri Heinz Christian Strache ve asistanının İbiza'da Avusturya'ya yatırım yapmak istediğini söyleyen bir Rus kadınla buluşmalarını gösteren video ülkede ses getirdi.

Spiegel ve Sueddeutsche Zeitung'da yer alan haberlere göre Strache, Rus yatırımcıya seçimlerde partisine finansal destek sağlaması karşılığında hükümet ihalelerine erişim sağlanmasını teklif etti.

Spiegel'in yayınladığı videoyla ortaya çıkan skandalın ardından, FPÖ lideri ve Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache, iki görevinden de istifa ettiğini ve bu istifanın Başbakan Kurz tarafından kabul edileceğini açıkladı. Strache, Başbakan Yardımcılığı görevine Norbert Hofer'in geleceğini duyurdu.

Avusturya'da 2017 yılının Ekim ayında yapılan seçimlerde Kurz'un önderlik ettiği ÖVP yüzde 31 oy alırken, Strache'nin FPÖ'sü yüzde 27'lik oy oranıyla ikinci parti olmuştu.

KURZ: ERKEN SEÇİME GİDİYORUZ

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, aşırı sağcı parti Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ile kurulan koalisyonun sona erdiğini, erken seçime gidileceğini açıkladı.

Başbakan Kurz, düzenlediği basın toplantısında, eski Başbakan Yardımcısı ve Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı Heinz Christian Strache’nin istifasını kabul ettiğini söyledi.

Kurz, FPÖ ile başarılı bir koalisyon oluşturduklarını ancak sürdürülebilmesi için çok fazla fedakarlık yaptığını, özellikle aşırı sağcı partiden kaynaklanan birçok ırkçı ve yabancı karşıtı olayla mücadele etmek durumunda kaldığını anlattı.

Strache hakkında dün yayımlanan videonun ardından "Artık yeter" demek durumunda kaldığını ifade eden Kurz, "FPÖ hem Avusturya'nın imajını zedeledi hem de görevi olumsuz yönde kullanacağı izlenimi oluşturdu." dedi.

Kurz, bu koşullarda FPÖ ile koalisyonun yürümeyeceğini, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile de birçok konuda uyuşmadıklarını belirterek, "Cumhurbaşkanıyla yaptığım görüşmede erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledim, en yakın zamanda seçim yapılmasını istiyorum." diye konuştu.

Dün bazı Alman gazetelerinde Strache'nin 2017 seçimlerinden önce zengin bir Rus kadınla yaptığı görüşmenin yer aldığı görüntü kayıtları paylaşılmış, Strache'nin bu görüntülerde seçim öncesi partisine yardım yapılması durumunda bazı devlet ihalelerinin Rusya'ya verilebileceği yönünde ifadeler kullandığı iddia edilmişti.

İddialar üzerine bugün açıklama yapan Strache, başbakan yardımcılığı başta olmak üzere parti başkanlığı dahil bütün görevlerinden istifa ettiğini duyurmuştu.