Çin'de tüp bebek tedavisi sırasında embriyoların DNA'sını değiştirerek, bebeklere AIDS'e karşı bağışıklık kazandırdığını iddia eden bilim insanı He Jiankui, insan genleriyle bu şekilde oynamanın etik olmadığını söyleyenlere karşı kendisini savundu.

Hong Kong'da düzenlenen Genom Zirvesi'nde konuşan He, çalışmasıyla gurur duyduğunu ifade etti ve başka bir embriyonun daha genlerini değiştirmeyi başardığını da iddia etti. Jiankui, son deneyine konu olan hamileliğin henüz erken safhalarda olduğunu söyledi.

GÖREV YAPTIĞI ÜNİVERSİTE HABERLERİNİN OLMADIĞINI SÖYLEDİ

He Jiankui'nin görev yaptığı Güney Şenzen Bilim ve Teknoloji Üniversitesi de, söz konusu araştırmanın kendilerinden habersiz bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Çok sayıda bilim insanı, sağlıklı embriyolar üzerinde bu tür deneylerin yapılmasının tamamen etik dışı olduğunu söyledi. He Jiankui ise Lulu ve Nana adlarındaki ikizlerin sağlıklı biçimde doğduklarını, gelecek 18 yıl boyunca çocukların gelişimini takip edeceklerini söyledi.

HIV (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü) taşıyan erkekten hamile kalmış olan yedi kadının araştırma kapsamına alındığını anlatan Jiankui, tüm katılımcıların gönüllü olarak deneyde yer aldıklarını, kimsenin rızası dışında bir teste tabi tutulmadığını ifade etti.

He Jiankui, elde ettiği bulguları yayımlanmak üzere bir akademik dergiye gönderdiğini söyledi ancak bu derginin hangisi olduğunu açıklamadı.

"CANAVARCA"

BBC'ye konuşan Oxford Üniversitesi Etik Profesörü Julian Savulescu, "Eğer bu araştırma doğruysa tek kelimeyle canavarca bir şey. Genlerle oynamanın erken yaşlarda ya da ilerleyen yaşlarda ne gibi sorunlara yol açabileceği kestirilemez. Kansere dahi yol açabilecek sonuçlar doğurabilir. Bu deney sağlıklı bebekleri büyük bir tehlikeye atmaktan başka bir şey değil" açıklamasında bulundu.