Son Dakika

Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'

Giriş: 12.02.2019 - 14:19 | Güncelleme:  HABERTURK.COM

Karadeniz, doğal güzelliklerinin yanında insanıyla da ülkemizin en renkli bölgelerden biri. Karadeniz denince buluşlardan, gülümseten pratik zekalı çözümlere ve fıkralara uzanan birçok şey akıllara gelir. Karadenizlinin pratik zekası, karakteri, samimiyeti, olaylara bakış açısı, kendine özgü mizah tarzıyla birleşince Karadeniz'in güzellikleri başka bir kimliğe bürünür. Daha çok fıkraları ve o fıkraların çoğu zaman adeta yaşamın içinde canlandırıldığı bölge insanı, büyük bölümü coğrafyanın sunduğu imkânsızlıklardan kaynaklı ilginç yapı ve buluşlarıyla da gündemden düşmez... Öyle ki yaşananlar Karadeniz fıkralarını aratmaz. Doğal yaşamın içinde, birbirinden ilginç fıkra gibi olaylarla karşılaşmak mümkündür. Ordu'nun Ünye ilçesinde yaşayan bir vatandaşın eski bir buzdolabından dolmuş durağı yapması da ne ilk ne de son. Bu son olay, akıllara sınır tanımayan bölge insanını getirdi. İşte çoğu akıl sınırlarını zorlayan Karadeniz zekası klasiklerinden bazıları...

 • 1Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  1|39

  ÇOCUĞU ÜŞEMESİN DİYE 'DOLAPDURAK'

  Ordu'nun Ünye ilçesinde yaşayan bir vatandaş eski bir buzdolabından dolmuş durağı yaptı. Karadeniz insanın sivri zekası dedirtecek olay Yeniköy Mahallesi Aydınlık Sokak'ta meydana geldi. Nuri Irmaklı (52) isimli vatandaş çocuğunun her sabah okul servisini soğukta beklememesi için ilginç bir yönteme başvurdu. Okula giden çocuğunun ve vatandaşların üşümemesi için içinde tek kişinin oturabileceği eski bir buzdolabını dolmuş durağı yaptı. Durağı ilk gördüğünde kendisinin de şaşırdığını söyleyen Yeniköy Mahalle Muhtarı Adem Çiftçi, "Ben öncelikle kendisine teşekkür ediyorum. Bizim yapmamız gerekeni Nuri ağabey kendisi yapmış. Onun burada kendi çocuğu var okula gidiyor. O da her sabah çocuğum soğukta, yağmur altında kalıyor diye böyle bir yönteme başvurmuş. Herkesin aklına gelmez ama ilk defa böyle bir durak görünce ben de şaşırdım" dedi. Mahalleye giren vatandaşlar ise şaşkınlığını gizleyemezken, bazı vatandaşlar durak olarak kullanılan dolapla fotoğraf çektiriyor.

 • 2Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  2|39

  DOLAPLA FOTOĞRAF

  Mahalleye giren vatandaşlar ise 'durakdolap'ı şaşkınlığını gizleyemezken, bazı vatandaşlar durak olarak kullanılan dolapla fotoğraf çektiriyor.

 • 3Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  3|39

  KARLI VE BUZLU YOLLARA TAHTA ARABA'

  Doğu Karadeniz'in en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından olan Trabzon'un Çaykara ilçesi sınırlarındaki Uzungöl'de turizmci Mehmet İnan'ın gezinti amacıyla yaptırarak bir süredir kullandığı "tahta araba", sahibini, karlı ve buzlu yolda da memnun etti. Uzungöl'de kar ve buzla kaplı yolda kar lastiği ve zinciri olmadan rahatlıkla ilerleyen tahta araba, farklı görüntüsü sebebiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. 

 • 4Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  4|39

  ANCAK RUHSAT ALAMADI

  İlginç araç, Mehmet İnan'ın, bir süre önce kentin Köprübaşı ilçesinde oturan marangoz arkadaşı Mustafa Kaya'dan Karadeniz'in kıvrak zekasını yansıtan bir araç yapmasını istemesiyle ortaya çıktı. Ancak 4 vitesli araç ruhsat alamadı.

 • 5Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  5|39

  YAZIN OT, KIŞIN KAR

  Trabzon'un Maçka ilçesi Gürgenağaç Mahallesinde yaşayan Osman Özcan, karla kaplanan evinin yolunu açmak için Karadeniz usulü kar küreme aracı yaptı. Özcan, komşusuna ait ot biçme makinesinin önüne kepçe şeklinde bıçak monte etti. Maçka Belediyesi'ne ait kar küreme araçlarının evinin yolunun dar olması nedeniyle giremediğini kaydeden Özcan "Karı nasıl temizleyebilirim diye düşünüyordum. Arkadaşım çayır biçme makinesi vardı onu aldım. Makineye bir bıçak monte ettim. Kaynağını ben yaptım. Baktım ki oluyor. Basit olmuştu. Biraz daha geliştirdim, daha güzelini yaptım. Evimin önünü temizleyebiliyorum. Buraya büyük makineler giremiyor. Komşularımdan talep geliyor. 'Gel benim evin önünü de aç' diyorlar. Artık yaşlandığım için herkese yardım edemiyorum. Bu makineyi geliştirmeyi düşünüyorum. Bu makineyi yazın çayır biçerken kullanıyoruz, kışın da karları temizliyoruz" dedi. Osman Özcan'ın komşusu Halil Yazıcı ise, "Komşum güzel bir icat yaptı. Kendi evinin yanı sıra komşularının da evinin önünü temizliyor. Yazın bu makine ile çayır kesiyor kışın kar kürüyoruz" ifadelerini kullandı. 

 • 6Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  6|39

  FİYATA KIZDI VARİLDEN SOBA YAPTI

  Rize’de Mehmet Kaptan isimli bir işletme sahibi soba fiyatlarını pahalı bulunca varilden kendi sobasını kendisi yaptı. Rize’nin Ardeşen ilçesinde restoran işleten Mehmet Kaptan, işletmesinde gerekli olan ısıyı sağlamak için bir çözüm yolu aradı. İşletme sahibi pratik zekasını çalıştırarak içi boş bir varil buldu ve varili bir sobaya dönüştürdü. Yaptıkları soba ile tahmin ettiklerinden daha da fazla ısı elde ettiklerini dile getiren Mehmet Katan, “Restoranı kış aylarında ısıtmak bir sorundu. Normal sobaların fiyatlarını ve düzgün ısıtamayacağını düşünerek kendimiz bir soba yapmaya karar verdik. Mükemmel bir ısı elde ettik. Normal sobalardan çok üstün bir ısı elde ettik. 1 metrelik odunu kesmeden rahatlıkla alıyor, kök falan atabiliyoruz” dedi.

 • 7Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  7|39

  YAYLAYA ÇIKMAK İÇİN PALETLİ TOROS

  Trabzon'da Gökhan Türkmen ve İskender Yavuz adlı oto tamir ustaları, 77 model eski bir otomobile palet takarak aracı bambaşka bir şekle dönüştürdüler. Oto makas ustası olan Gökhan Türkmen, otomobil hariç tüm aksamlarını kendileri tasarladıklarını belirtti. Karda giden paletlileri inceleyerek kendisinin de böyle bir aracı yapabileceğini düşündüğünü belirten Türkmen, "Karda yaylalara, köylere çıkmak amaçlı düşündük. Maliyeti de uygun olsun diye hobi amaçlı yaptık. Üzerindeki 1977 model Renault Toros marka kullandığımız bir otomobildi. Şimdi ise kar aracına dönüştürdük' dedi.

 • 8Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  8|39

  BACADAN GELEN KOKUDAN BIKTI BULUŞ YAPTI

  Samsunlu bir vatandaş yaşadıkları apartmanın bacasındaki rahatsız edici kokuyu önlemek için çatıya konuşlandırdığı baca gülü rüzgar esmediği anlarda etkisiz kalıp koku devam edince Karadenizli zekasını devreye soktu. Vantandaş, baca gülünü güneş enerjisiyle çalıştırdı. Sistem rüzgarın fazla estiği anlarda da rüzgar enerjisinden elektrik üretiyor. 

 • 9Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  9|39

  OT BİÇMEDEN HALI YIKAMAYA

  Trabzon'un Akçaabat İlçesi'nde yaşayan Ekrem Kandemir ot biçmek için kullandığı motoru halı yıkama motoruna dönüştürdü. Kandemir, bu sayede halıların hızlı ve kolay bir şekilde yıkayabildiklerini söyledi. Sistemin ot biçme motorunun ağız kısmını fırça ile değiştirerek çalıştığını belirten Kandemir, yaptığı bu işlemin komşularının da dikkatini çektiğini söyledi.

 • 10Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  10|39

  RAFTİNG İZLEMEK İÇİN AĞACA 'BALKON' YAPTI

  Düzceli Osman Lokman Geçer, Melen Çayı üzerindeki rafting heyecanını yaşamak ve doğa manzarasını izleyebilmek için bahçesindeki hurma ağacına 8 metrekarelik "balkon" yaptı. Cumayeri ilçesine bağlı Harmankaya köyünde yaşayan Geçer, dağ yamacında bulunan evinin bahçesinden rafting turları düzenlenen Melen Çayı manzarasını izleyememesinden dolayı ağacın 7 metre yüksekliğine atık ahşap malzemelerden "balkon" yapmaya karar verdi. Melen Çayı'nın rafting turları nedeniyle renkli görüntüler oluşturması ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir manzara sunmasında etkilenen Geçer, ağabeyinin de desteğiyle iki haftada tasarladığı çalışmayı tamamladı.

 • 11Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  11|39

  'KAMERİYE' TAŞIMANIN BÖYLESİ

  Rize'nin Çayeli İlçesi Madenli Beldesi'nde, belediye önündeki bambu ağacından yapılan kameriye, yaklaşık 200 metre uzaklıktaki Kültür Merkezi binası önüne ilginç bir yöntemle taşındı. Vidalı olduğu için sökülemeyen, zarar göreceği endişesiyle vinç yardımıyla da kaldırılamayan kameriye, kızağa dönüştürülen kalın plastik su borularının üzerine konuldu, kepçe yardımıyla çekilerek yeni yerine taşındı.

 • 12Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  12|39

  CAMİ İNŞAATI İÇİN KARADENİZ USULÜ KÖPRÜ

  Trabzon'un Çaykara ilçesindeki Sultan Murat Yaylası'nda cami inşaatında, 5 metreden sonra taş taşımakta güçlük çeken ustalar, inşaata kamyonetle taş götürmek için 50 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde köprü yaptı.

 • 13Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  13|39

  KAYIĞI UÇURDULAR 

  Trabzon'un Sürmene ilçesinde İsmail Kılıç, kardeşi ve arkadaşı ile işlettikleri düğün salonunda geliştirdikleri sistem ile gelin ve damadı balıkçı kayığı ile uçurarak salona indirdi. Üç kafadar geliştirdikleri sistem ile gelin ve damadı 3 metre uzunluğundaki kayığa bindirerek kurdukları ray ve çelik tellerden oluşan sistem ile 6 metre yükseklik ve 15 metre uzunluktaki alanda havadan taşıyarak salona indiriyor.

 • 14Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  14|39

  KÖY ÇEŞMESİNE SU ARITMA CİHAZI

  Zonguldak'ın Elvanpazarcık Beldesi'nde bir köy çeşmesine su arıtma cihazı takıldı. Su arıtma cihazı, su içmek için mola veren yolcuları şaşırtıyor. Su arıtma cihazından hem yoldan geçen vatandaşlar faydalanıyor, hem de köylüler.

 • 15Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  15|39

  25 METRE YÜKSEKLİKTE AĞAÇ EV

  Rize'nin Hemşin ilçesi Çamlıtepe köyünde sezai Yüce, cam ağacının tepesine yerden 25 metre yükseklikte ev inşa etti. Sakarya'nın Kocaali ilçesi Kestanepınarı köyünde yaşayan Musa Durdu ile oğlu Ümit ise, evlerinin bahçesinde ki meşe ağacına tek odalı ev yaptı. Yaklaşık 20 metrekare büyüklüğündeki ağaç evi 2 aya yakın bir sürede tamamlayan Durdu, ailesi ve misafirleriyle evde hoşça vakit geçiriyor. Yaz, kış 4 mevsim durulabilen evde internet bağlantısı, ısıtıcı ve su bağlatısı da bulunuyor. 

 • 16Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  16|39

  TURİSTLERİ AĞIRLIYOR

  Artvin'deki köyünde hobi olarak yaptığı ağaç evi, yoğun ilgi üzerine aile işletmesine dönüştüren Osman Kaba, 8 metre yükseklikteki, içerisinde tuvalet, banyo ve sıcak suyu bulunan, 7 kişinin konaklayabileceği, 8 köşeli evde, yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. 

 • 17Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  17|39

  ÇAM AĞAÇLARINA DUBLEKS EV 

  Artvin'in Hopa ilçesinde İskender çifti, kendilerine, yerden 8 metre yükseklikte, çam ağaçları üzerinde yaptıkları dubleks evde yaptı. Köylerindeki arazilerine bir yazlık yapmaya karar veren Neriman İskender ve eşi Orhan İskender, dağ yamacındaki arazilerinde düz alan bulunmadığı için ilginç bir yönteme başvurdu. Bina yeri açmak için arazilerindeki çam ağaçlarını kesmeye kıyamayan İskender çifti, evlerini, 3 çam ağacının üzerine kurmaya karar verdi. Yerden 8 metre yükseklikte küçük bir ev kuran İskender çifti, misafirlerinin artması üzerine, aşağıya doğru evlerine ilave kat yaptılar. Böylece, dublekse dönüşen ve 70 metrekare alana sahip evde, bir oturma odası, bir yatak odası, iki adet misafir odası, mutfak, banyo ve tuvalet bulunuyor. Ancak bir sıkıntıları var. Çam ağaçlarının büyüyeceğini hesaba katmayan aile, çamların büyümesiyle birlikte evin de yükselmesinden şikayetçi. 

 • 18Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  18|39

  BU DEĞİRMENİN ÇARKI TAŞIMA SUYLA DÖNÜYOR 

  "Taşıma suyla değirmen dönmez" sözüne meydan okuyan Karadenizlinin kıvrak zekası, ahşap su değirmenini taşıma suyla döndürüyor. Ordu'da ormanlık bir alana ahşaptan yapılan su değirmeninin çarkı ancak yağmurlu havalardan sonra taşıma suyla dönebiliyor. Genellikle ırmak ve dere yataklarının üzerine kurulan su değirmenlerinden biri, Ordu'da köylü vatandaşlar tarafından ormanlık bir alana kuruldu. Kabadüz ilçesi Yokuşdibi beldesi Merkez Mahalle'de yaklaşık 50 yıl önce ahşaptan yapılan su değirmeninin çarkı ise yağmurlu havalardan sonra biriken suların kanal ve borular yardımıyla değirmene ulaştırılmasıyla dönüyor.

 • 19Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  19|39

  ENGEBELİ ARAZİDE 'TEMEL USULÜ' ÇÖZÜM 

  Engebeli arazisi ve zaman zaman fıkralara konu olan kıvrak zekalı insanları ile gündeme gelen Trabzon'da, dik bir sokakta yer alan 2 çay ocağının işletmecileri, sokağa koydukları masalarda çayların dökülmesi üzerine ilginç bir çözüm üretti. Sokağın meyilli olması yüzünden, iki ayağını tornacıda taktırdıkları aparatla yükselttikleri masaların sokakta düz durmasını sağlayan çay ocağı işletmecilerinin bu uygulaması, görenlerin ilgisini çekiyor.

 • 20Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  20|39

  YABANİ HAYVANLARA KARŞI 'GÜĞÜMLÜ' DÜZENEK

  Rize'nin Çayeli ilçesinde oturan Ramazan Çepti adlı köylü, tarlasında bulunan sebzeleri sürekli olarak yabani hayvanların kopardığını yediğini belirterek, "Ortalık domuz kaynıyor, bunun yanında alyılar var giderek nesli artıyor, karacalar, geyikler var, tarlanın o kadar çok müşterisi oldu ki, nasıl koruyacağımızı şaşırdık. Çitlerle kontrol altına almak artık fayda etmiyor, bir şekilde bağımıza, bahçemize bu hayvanlar giriyor. Bunları en çok sesler ürkütüyor o nedenle bende güğümleri birbirine bağlayarak bir ses düzeneği kurdum. Güğümlere bağladığım ipin ucunu eve kadar getirdim. Bahçede ses duyduğumda ipi çekiyorum. Birbirine çarpan güğümlerden çıkan ses yaban hayvanlarının korkup kaçmalarına neden oluyor" dedi.

 • 21Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  21|39

  BALKON OTOPARK  

  Zonguldak'ta evinin çevresinde otomobilini park edecek yer bulamayan kişi, yamaç üzerindeki binasının yanına doğru yoldan ''balkon'' yaptırarak garaj sorununu çözdü. Mustafa Temel Caddesi'nde ikamet eden 58 yaşındaki Ömer Divli, evinin önündeki yolun dar olmasından dolayı yaşadığı park sorunun çözemeyince evinin önüne park yeri yapmaya karar verdi. Yaşadığı apartman yamaca yapıldığından yolla aynı kotta arazisi olmayan Divli, bunun üzerine merdiven boşluğundan yaklaşık 3 metrelik beton direkler üzerine balkon benzeri yapı inşa ettirdi. Beton direkler üzerine döktürdüğü betonu kara yoluyla entegre eden Divli, sorununu ''balkon otopark'' ile çözdü.

 • 22Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  22|39

  KAYAN OTOMOBİLE ÇÖZÜM 

  Kastamonu'nun Bozkurt ilçesindeki otomobil sürücüsü Elvan Şener, karlı ve buzlu yollarda kaymaya karşı zincir takıp çıkarmaktan bıkınca çareyi otomobiline traktör lastiği takmakta buldu. Şener, köyü ile ilçe merkezi arasındaki karayolunun kar yağışı nedeniyle kapanması ve buzlanmasına karşı sürekli zincir takıp çıkarmaktan usanınca çözüm aramaya başladı. İşi gereği sık sık ilçeye gidip gelen Şener, daha pratik bir çarenin ne olabileceği araştırırken, traktör lastiğini otomobiline takmayı düşündü. Düşüncesini uygulamaya koyan Şener, traktöre ait iki ön lastiği otomobilinin arka lastiklerinin yerine monte etmeyi başardı. Şener, "Köyümüzün yolları devamlı kapalı olduğundan, zaman zaman kış şartları ağır geçtiğinden zincir takıp çıkarmaktan bıktım. Köyümüzde çiftçilikle uğraştığımdan, çiftçi traktörü(patpat motoru) var. Onun lastiğini arabama uydurdum. Jantını kendim ayarladım. Artık zincir takmıyorum. Aracımla rahat rahat köye gidip gelebiliyorum. 30 santimetre karda rahat gidip gelebiliyorum" dedi.

 • 23Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  23|39

  ARACININ GAZ TELİ KOPUNCA ...

   

  Gümüşhane-Trabzon karayolunda aracının gaz teli kopan Karadenizli sürücü, yerine bağladığı ipi eliyle çekerek yaklaşık 100 kilometre katetti. Trabzon'da oturan sürücü Emrah Aliyazıcıoğlu, hafta sonunu fırsat bilerek, arkadaşı ile gezmek amacıyla Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki Limni Gölü'ne gitti. Gezi dönüşü otomobiliyle yola çıkan Aliyazıcıoğlu'nun aracının gaz teli koptu. Aracını hareket ettiremeyen Aliyazıcıoğlu, ilginç bir yöntem geliştirdi. Kopan gaz teli yerine ip bağlayan Aliyazıcıoğlu, daha sonra aracın dışından uzattığı bu ipi otomobilin camından içeri aldı. Aliyazıcıoğlu, ardından eliyle ipi çekerek gaz vermeyi başardığı aracını hareket ettirerek, yoluna devam etti. Aliyazıcıoğlu, böylece yaklaşık 100 kilometre ilerleyerek otomobilini tamir ettirmek için Trabzon'un Değirmendere Mahallesi Fatih Sanayi Sitesi'ne getirdi. 

 • 24Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  24|39

  100 KİLOMETRE İLERLEDİ

  Aliyazıcıoğlu, böylece yaklaşık 100 kilometre ilerleyerek otomobilini tamir ettirmek için Trabzon'un Değirmendere Mahallesi Fatih Sanayi Sitesi'ne getirdi. 

 • 25Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  25|39

  SİNOP'TA EVİNE ULAŞMAK İÇİN RAYLI SİSTEM YAPTI

  Sinop Karadeniz Mahallesi'nde oturan 78 yaşındaki Asım ve Yıldız (70) Demirkol çifti, yüksek bir alana yaptırdıkları evlerine yürüme güçlüğü çekince evlerine ulaşmak için elektrikle çalışan 30 metrelik raylı sistem kurdu. 

 • 26Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  26|39

  CAMİ ALTI YOL

  Rize'nin Çayeli ilçesi Şairler Mahallesi'nde köy yolunun üstüne inşa edilen çay alım yerinin yanına arazi sorunlarından dolayı bir de cami inşa edilince, Koşuyolu Camii'nin altından köy yolu geçiyor. Caminin yoldan yüksekliği tam hesaplanamadığı için yüksek araçlar zaman zaman caminin zeminine çarparak kaza meydana geliyor.

 • 27Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  27|39

  Rize'nin Derepazarı ilçesi Esentepe köyünde cami ve kurs binası yolun üzerine inşa edildi.

 • 28Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  28|39

  Rize'nin Çayeli ilçesinde başka bir cami. Yol yine cami altında geçiyor.

 • 29Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  29|39

  ZAHİRE DÜKKANINA ATMACALI KORUMA 

  Trabzon'un Of ilçesinde Yüksel Öztel isimli esnaf, zahireleri güvercinlerden dükkanının önüne atmaca bağladı. Öztel, "Önceden dükkânın önünde her sabah sergiledikleri açık mısır, pirinç, bulgur çuvallarına konan güvercinleri kovalamak hayli vaktimizi alıyordu. Atmacayı koyduktan sonra bir haftadır güvercinler semtimize bile uğramıyor. Hem biz hem de her gün balkon ve pencere önü yıkamak zorunda kalan komşularımız rahat bir nefes aldı" dedi.

 • 30Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  30|39

  Güvercinlere karşı atmacalı çözüm.

 • 31Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  31|39

  TOZDAN RAHATSIZ OLUNCA YOLA YERLEŞTİRDİ

  Artvin'in Borçka ilçesinin Alaca köyüne bağlı Yanıklı Mahallesi'nde evinin önündeki toprak yoldan geçen araçların kaldırdığı tozdan rahatsız olan kişi, yolun her iki tarafına eski televizyonlar yerleştirdi. Yılmaz, "Evim toprak yolun hemen kenarında. Yoldan araçların geçişi sırasında oluşan toz evin her tarafını etkiliyor. Özellikle balkona hiç çıkamıyoruz, hatta eşim çamaşır asamıyor. Bu durum beni ve ailemi çok fazla rahatsız ettiği için 'bu sorunu nasıl çözebilirim' diye düşünmeye başladım. Bunun üzerine aklıma yoldan geçen araçların hızını kesmek için bir fikir geldi. Artvin'deki bir televizyon tamircisinden çalışmayan 3 adet televizyon satın aldım. Aldığım televizyonlardan ikisini evin biraz ilerisinde yolun her iki tarafına, diğerini de evin hemen önüne yerleştirdim. Yolun kenarındaki televizyonları gören sürücüler ne olduğunu anlamaya çalıştıkları için hızlarını düşürüp, buradan yavaş geçmeye başladılar. Böylece artık yoldan toz kalkmıyor. Biz de balkonda rahatça oturabiliyoruz. Eşim çamaşırları istediği gibi balkona asabiliyor. Yaklaşık bir ay önce hayata geçirdiğim bu sistem çok başarılı oldu" dedi. 

 • 32Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  32|39

  'MOBESE SANMIŞTIM'

  Yoldan geçen sürücülerden Nurettin Gündoğdu ise yol kenarında bulunan televizyonların dikkatini çektiğini belirterek, "İlk zamanlar bunların MOBESA sistemi olduğunu sanmıştım. Mecburen yavaş geçiyordum. Merak edip aradan inip ev sahibine sordum. Aldığım cevap karşısında çok şaşırdım" diye konuştu.

 • 33Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  33|39

  KENDİLERİ DE ANLAMADI AMA...

  Trabzon'da bazı köylüler ve esnaf, yaz aylarında artan, insanlara büyük rahatsızlık veren sinekleri, lambanın yakınına astıkları şeffaf poşet içindeki su ile uzaklaştırmayı başardı. Trabzon merkeze bağlı Akoluk beldesine bağlı köylerde yaşayan bazı vatandaşlar ile belde esnafı, bir süre önce şeffaf bir poşet içine doldurulan suyun lambanın yanına asılması halinde sineklerin ortamdan uzaklaştığını fark etti. Karadenizlinin kıvrak zekasının ürünü olarak gösterilen yöntem, işe yaradığını fark eden diğer köylülerin de kullanmaya başlamasıyla yaygınlık kazandı. Böylece köylüler, sineklerin su dolu poşetten neden uzaklaştıklarını tam olarak çözemeseler de ilaç ve sinek kovucu parası vermekten kurtuldular.

 • 34Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  34|39

  KAMYON KAFE'DE ÇAY KEYFİ 

  Trabzon'un Çaykara ilçesi Uzungöl beldesinde kamyon kafe yerli ve yabancıların ilgisini çekti. Burada yaşayan Ahmet Onat, kamyon kafenin içini kışın tadilattan geçirdiğini tavan ve yanları lambri ile kaplarken, iç dizayna uygun masalarla baraj manzarasının yanına otantik iç dizaynda ekledi.

 • 35Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  35|39

  Kamyon Kafe'nin iç dizaynı.

 • 36Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  36|39

  YAYALAR İÇİN 'KARDA KAYMAYAN FREN SİSTEMİ' 

  Karadeniz'de etkisini sürdüren yoğun kar yağışı sürücüler kadar yayalara da zor anlar yaşatıyor. Ancak Karadeniz insanının sınır tanımayan pratik zekası bu probleme de bir çözüm buldu. Sinop'ta antencilik işiyle uğraştığı için "Anten Sadık" lakabıyla tanınan Sadık Aslan, otomobil zincirlerini bozarak ayakkabılarına monte etti. Tasarladığı kaymayan ayakkabılara "Anten Sadık Fren Sistemi" adını veren Sadık Aslan, sistemin patentini de almak istiyor. 

 • 37Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  37|39

  'KÜREK SAPINA DİKKAT'

  Trabzon'da bir lokantanın duvarındaki uyarı levhası görenleri hayrete düşürüyor. "Kürek sapına dikkat" yazısı gören vatandaşlar şaşkınlığını gizleyemiyor. Uyarı yazısının sebebi ise, fırının küreğinin işletmenin penceresinin camından sokağa taştığı için kaldırımdan geçen vatandaşların yanı sıra araçlar içinde tehlike oluşturması. 

 • 38Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  38|39

  Dışarıya çıkan kürek sapı yayalar için tehlike oluşturunca uyarı yazısı asılmış.

 • 39Bir Karadeniz klasiği daha! 'Dolapdurak'
  39|39

  7. KATTA APARTMAN KOMŞULUĞUNA PRATİK ÇÖZÜM 

  Rize'nin Ardeşen ilçesinde yan yana 7'şer katlı bina yapan Emin ve Rıfkı Konakçı kardeşler, birbirlerine daha rahat gidip gelebilmek için binalarının üzerine köprü yaptırdı. İki bina arasına kurulan köprü sayesinde birbirlerine daha çok gidip gelebildiklerini belirten Emin Konakçı, "Köprü olmasaydı 7 kat inip çıkmak zorundaydık" dedi. Rıfkı Konakçı ise birbirlerine karşıdan karşıya bakacağına akıllarına böyle bir köprü yapma fikrinin geldiğini ifade ederek, ''Karşı tarafa rahat geçebilmek için böyle bir köprü yaptırdık. 7 kat inip çıkmaktan kurtulduk. Birbirimize çay içmeye, yemek yemeğe rahatlıkla gidiyoruz. Köprümüz, görenlerin de ilgisini çekiyor" diye konuştu.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300