Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Düğün salonları ne zaman açılacak 2021? - Düğünler ne zaman başlayacak, tarih açıklandı mı?

    Düğün salonları ne zaman açılacak? sorusu düğün hazırlığı yapan çiftlerin gündeminde. Koronavirüs nedeniyle ara verilen etkinliklerden birisi de düğünler oldu. Aylar öncesinde hazırlıklarını yapan ve koronavirüs nedeniyle evlenemeyen çiftler düğünlerini ileri tarihlere erteliyor ve düğün salonlarının ne zaman açılacağını merak ediyor. Peki, Düğünler salonlarının açılacağı tarih belli mi? İşte haberin detayları...

    DÜĞÜN SALONLARI NE ZAMAN AÇILACAK 2020?

    Corona virüsü salgınına yönelik normalleşme sürecinde düğün salonlarının açılacağı tarih için İçişleri Bakanlığı'ndan henüz resmi bir genelge yayımlanmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vaka sayılarınn iyice düşmeden herhangi bir değişikliğin gündemde olmadığını açıkladı.

    DÜĞÜN SALONLARI REZERVASYONLARINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

    İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası (İSTDO) Başkanı Adem Sönmez, sosyal mesafe nedeniyle kitlesel etkinliklerin iptal edilmesini ve sektörün sorunlarını değerlendirdi. Sönmez, “Odamıza bağlı 1,175 işletme var. Aralık, ocak, şubat aylarını da boş geçiren işletmelerimiz tam sezon başlayacak iken kapatılmasıyla hem maddi hem manevi olarak bir çöküntü yaşadı. 19 Mart tarihinden beri kapalı olan işletmelerimizde yaz aylarına yeni müşteri rezervasyonu yüzde 90 düşmüş durumda. Şu an iş yerleri sadece randevulu olarak mart-nisan aylarındaki düğünler haziran ayı ve sonrasına erteleme işlemlerini yapıyor” diye konuştu.

    İLERİKİ DÖNEMLERDE SOSYAL MESAFELİ DÜĞÜNLER OLACAKTIR

    Habertürk TV'ye değerlendirmelerde bulunan Umut Akgül, bundan sonraki süreçte sosyal mesafeli düğünlerin olabileceğine dikkat çekerek, "İlerleyen dönemlerde sosyal mesafeli düğün olacaktır diye düşünüyoruz ama şu an önceliğimiz Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun önümüzdeki günlerdeki gelişmelere göre yapacağını düşündüğümüz olumlu açıklamalar. Çünkü bu noktada öncelik tabii ki sağlık. Sonraki aşamada, hayat daha da normalleştiğinde belki ikinci safhanın son döneminde düğünlerin bir an önce gerçekleşmesini umuyoruz. Düğünlerin hem açık hem kapalı alanlarda yapılması en büyük arzumuz. Hem damat ve gelinlerimizin bir an önce mağduriyetlerinin sonlanmasını hem de sektörümüzün normal günlerine kavuşmasını arzu ediyoruz" şeklinde konuştu. Akgül'ün açıklamalarının satırbaşları ise şöyle:

    REKLAM

    Şu anda gerçekten bu sürecin atlatılmasını bekleyen, bu sektöre emek veren çalışanlar sabırla sürecin sonlanmasını bekliyor. Bu noktada süreç uzadıkça hepimiz için dönem daha da zorlaşıyor. Çünkü küçüğünden büyüğüne düğün sektörünün tüm paydaşları tıpkı düğünlerini yapmayı bekleyen çiftler gibi her geçen gün maddi anlamda mağdur oluyorlar. Öncelik elbette sağlık ancak süreçte kurallara uyarak Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı'nın öngördüğü şartlara göre hareket edebilirsek düğün davet sektörünü normal hayata kavuştururuz diye düşünüyorum.

    DÜĞÜNLERDE SOSYAL MESAFEYİ KORUYABİLİR MİYİZ?

    Yeni dünya düzeninde yeni bir normalin olduğunu ve normalin şartlarının düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Akgül, "Biz eğlence kültüründe yakınlaşmayı seven bir toplumuz. Düğünler insanların birbirine yaklaştığı bir nokta. Ama bu noktada önemli olan sosyal mesafeyi kesinlikle koruyacağımız yeni bir eğlence tarzını inşa etmek olmalı. Çünkü sosyal mesafe korunarak illa ki eğlence yapılabilir. Bunu da önümüzdeki günlerde hep birlikte deneyimleyeceğiz. 'Düğünde halay olur mu olmaz mı' tartışmasından çok 'Sosyal mesafeyi koruyarak nasıl eğlenebiliriz' sorusuna bakmalıyız. Bence insanlar daha izole bir şekilde düğün ortamında eğlenebilirler.

    KORONAVİRÜS DÜĞÜN ŞARTLARINI DEĞİŞTİREBİLİR Mİ?

    Koronavirüsün düğün şarkılarını dahi değiştirebileceğini ekleyen Akgül, "Bugün bir düğün yapsaydık bulunduğumuz ortamı dağıtmak için espri niteliğinde şarkılar söyleyebilirdik. Belki de Ajda Pekkan’ın yıllar önce söylemiş olduğu 'Sakın Ha' şarkısını söyleyebilirdik" şeklinde konuyu noktalandırdı.

    Haberi Hazırlayan: Mete Ertunç Sevilir
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ