Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ece ÇELİK / HABERTURK.COM
ececelik@haberturk.com 

Bangkok'taki tapınak patlaması ardından alarmda olan Tayland polisi Türkiye pasaportlu turistlere potansiyel suçlu muamelesi yaptığı iddia ediliyor. Geçen hafta Tayland'a turistik gezi gerçekleştiren üç gezgin seyahatleri boyunca iki kez pasaport kontrol noktasında gözaltına alındı. Ardından sabaha karşı otel odalarına 20 polis tarafından baskın yapılarak odaları arandı. Özer Sendinç, Fikriye Şener ve Berrin Ağırbaş Tayland seyahatlerinde yaşadıklarını HABERTURK.COM'a anlattı.

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta 20 kişinin ölümü ile sonuçlanan bombalı saldırı tüm dünyayı sarstı. 17 Ağustos günü bir tapınakta gerçekleşen saldırının failleri aranırken bombacının Türk pasaportu sahibi olduğu iddiaları ortaya çıktı. Şimdiye kadar iki şüphelinin yakalandığı saldırıda bombacı ile ilgili onlarca iddia ortaya atıldı.

Tüm bu iddialar Tayland'da giden ya da orada yaşayan Türkiye pasaportu sahibi vatandaşları töhmet altında bıraktı. Turistik bir ülke olan Tayland, bir yandan yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan yaşanan olay yüzünden ekonomik anlamda büyük bir darbe yedi.

SORUNLAR TAYLAND SINIRLARINA GİRDİKLERİNDE BAŞLADI

Bu durumun bir örneği Tayland'a giden üç gezgin, Özer Sendinç, Fikriye Şener ve Berrin Ağırbaş'ın başına geldi.

Nepal Malezya ve Singapur'a gitmeyi planlayan üçlü Türkiye'ye vize uygulaması olmayan bu üç ülkeye rahat bir şekilde girdi. Gezginlerin bir sonraki durağı Tayland'ın başkenti Bangkok'tu.

Singapur-Bangkok uçuşunun ardından pasaport kontrolü sırasına giren üçlü anlamadıkları bir sebeple alıkonuldular.

'TÜRK PASAPORTUMUZ OLDUĞUNU DUYUNCA...'

Özer Sedinç, o anları şöyle anlatıyor, "Bankoya gelip pasaportumu verdiğim anda polisin suratında, ölümcül ve bulaşıcı hastalık taşıyan birine bakıyormuş gibi bir ifade belirdi. Elindeki telefonla birilerini aradı ve vücut dilinden anladığım kadarıyla gelmelerini istiyordu. Bir kaç dakika sonra da başka bir polis geldi ve eliyle 'yürü' dercesine bir hareket yaptı. O anda sırada bulunan diğer arkadaşlarımın da Türk pasaportu taşıdığını söyledim ve onları da önlerine katıp bizi bir odaya götürdüler."

40 dakikalık sorgulamanın ve çekilen fotoğrafların ardından serbest bırakılan gezginlerin seyahatinde yaşadıkları sorunlar bununla bitmedi.

BU KEZ OTOBÜSTEN İNDİRİLİP ALIKONULDULAR

Türk olduklarını duyan herkesin çirkin bir tavır sergilediğini söyleyen grup seyahatin bu noktasından sonra tanıştıkları insanlara Türk olduklarını söylememe kararı aldılar.

Gezilerine Tayland'ın kuzeyinde yer alan ve turistlerin yoğun olduğu Chiang Mai ile devam eden gezginler kara yolu kullanarak yollarına devam etti.

Laos'un başkenti Vientine'den Tayland sınırı Udon Thani'ye otobüsle gelirken sınırda yapılan kontrolde otobüsten indirilerek yine polis tarafından alıkonuldular. Kapısında "yüksek risk teşkil eden gruplar" yazan bir ofise alınan gezginler uyuşturucu satıcıları, seks işçilerinin gözaltına alındığı bir mekana konuldular. Onlar sorgudayken otobüsleri kendilerini beklemeyerek gitti.

20 POLİSLE OTEL ODASINA BASKIN

Bırakıldıktan sonra tekrar yola konulan gezginler Tayland'daki son duraklarında bu kez kaldıkları otelde baskına uğradı. Sabaha karşı 6.30 sıralarında kapılarında 20 silahlı polis bulan gezginlerin odaları arandı.

Sadece Türkiye pasaportu taşıdıkları için böyle bir muamele ile karşılaştıklarını ifade eden üç  gezgin yaşadıkları olayı şöyle özetliyor: "Tayland'ın böyle bir patlama yaşamasından çok üzgünüz ama onlar adına bizlere yapılan bu muameleden utanıyoruz"