Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Umut TÜTÜNCÜ İSTANBUL

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta 17 Ağustos'ta düzenlenen ve 20 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıyla bağlantısı olduğu iddia edilen bir kişi ile ilgili Tayland polisi şüphelilerden birinin Türkiye’ye kaçtığını öne sürdü.
Associated Press'in "son dakika gelişmesi" olarak geçtiği haberde, söz konusu kişinin "saldırının ana şüphelilerinden biri olduğu" belirtildi. Polis tarafından daha önce yapılan açıklamada, Çin pasaportu taşıyan Abdureheman Abudusataer'in Erawan Tapınağı'na yönelik saldırıyı yönetmiş olabileceği söylenmişti. Abudusataer'in 16 Ağustos'ta Bangladeş'e gittiğini fark eden polis, zanlının Çin'e kaçmış olma ihtimali üzerinde duruyordu.
 
BAĞLANTI KURULAMADI
Çin pasaportu taşıyan Abdureheman Abudusataer'in  Türkiye’ye kaçtığı iddiaları üzerine Ankara, harekete geçti. Ancak; saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen kişinin Türkiye ile hiçbir bağlantısı belirlenemedi. Türkiye’ye kaçtığı iddia edilen kişinin kayıtlarını inceleyen Türk İstihbaratı, adı geçen kişinin Türkiye’ye kaçtığına, bulunduğuna ilişkin bir bilgiye ulaşamadı.
 
'TAYLAND TÜRK MAKAMLARINA BİLGİ VERMİYOR'
İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta ki saldırı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Defalarca bilgi istemelerine rağmen Türkiye’ye hiç bir bilgi verilmediğini söyleyen yetkili, “Büyükelçiliğimiz aracılığı ile defalarca Tayland makamlarından bilgi istedik. Tarafımıza hiçbir bilgi verilmedi. Saldırıya ilişkin onlarca sahte pasaport bulundu. Ancak sadece Türkiye ile ilgili yönler haber oluyor. Haberler üzerinden yaptığımız incelemelerde saldırının, saldırganın Türkiye ile ilişkisine dair herhangi bir sonuç elde edemiyoruz” diye konuştu.