Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Irak federal polisinin, Enbar iline bağlı Felluce ilçesinde terör örgütü IŞİD'in kontrolünde kalan son bölgeyi ele geçirmek için operasyon düzenlediği belirtildi.

Irak Federal Polis Şefi Korgeneral Raid Şakir Cevdet, Felluce ilçesinde IŞİD'in kontrolündeki son bölge El-Colan Mahallesi'ne düzenlenen baskında örgütün büyük zayiat verdiğini söyledi. Örgüte giden tüm ikmal yollarının kesildiğini kaydeden Cevdet, El-Muallimin Mahallesi'nde ise füze ve çeşitli mühimmatın imal edildiği bir atölyenin bulunduğunu aktardı.

Öte yandan, Felluce'yi kurtarma operasyonunun komutanı Korgeneral Abdulvehhab es-Saidi de operasyonun başlangıcından bu yana geçen yaklaşık bir aylık sürede bin 500 militanın yakalandığını ifade etti.

Saidi, söz konusu örgüt mensuplarının, evlerini terk eden ailelerin arasına sızarak El-Halidiyye ve El-Amiriyye şehirlerine kaçmaya çalışırken yakalandığını kaydetti.

Korgeneral Saidi dün yaptığı açıklamada, Felluce ilçesinin yüzde 80'inin IŞİD'den geri alındığını bildirmişti.

Irak ordusu, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ile Sünni aşiret güçleri Felluce'yi kurtarmak için 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.

AA