Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD'nin Cleveland kentinde yapılan parti kongresinde Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adaylığını kabul etttiğini açıklayan iş adamı Donald Trump, ülkenin karanlık ve zor günlerden geçtiğini belirterek, "Bu ülkenin çok çalışan ve sesi duyulmayan, unutulmuş erkek ve kadınları; sizin sesiniz olmaya geldim. ifadesini kullandı.

8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Parti'nin nihai başkan adayı Trump, 4 gündür Ohio eyaletinin Cleveland kentinde devam eden parti kongresinin son gününde delegelere hitap etti.

Salı gününden bu yana devam eden kongrenin ikinci gününde gerekli delege desteğini kazanarak partinin nihai başkan adayı olan 70 yaşındaki Trump, kongrenin son gününde ise "partinin başkan adaylığını kabul ettiğini" açıkladı. Trump, "Tevazu ve minnettarlık içinde başkan adaylığını kabul ediyorum." dedi.

"SİZİN SESİNİZ OLMAYA GELDİM"

Cleveland Quicken Loans Arena'da 76 dakika süren konuşmasında Trump, ABD'nin istikrar ve güvenlik açısından çok zor günler geçirdiğini ve itibarının birçok alanda zedelendiğini kaydederek, "Bu ülkenin çok çalışan ve sesi duyulmayan, unutulmuş erkek ve kadınları; sizin sesiniz olmaya geldim." ifadesini kullandı.

Konuşmasında ağırlıklı olarak suç ve güvenlik sorunu, yasadışı göç, terörizm ve uluslararası ticaret gibi konulara vurgu yapan Trump, zor günlerden geçen ülkesinin kendisi gibi bir "kurtarıcıya" ihtiyacı olduğu imasında bulundu.

"ÜLKEDEKİ KANUN VE DÜZENİ YENİDEN TESİS EDECEĞİM"

Ülkede güvenlik açığı olduğuna ve bu sebeple giderek artan oranlarda terör saldırısı, suç ve cinayetlerin meydana geldiğine işaret eden Trump, "Önümüzdeki yıl yemin ettiğim zaman bu ülkedeki kanun ve düzeni yeniden tesis edeceğim. Bana inanın." şeklinde konuştu.

Muhtemel Demokrat rakibi eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a da yüklenen Trump, Clinton'ı büyük şirketlerin ve elitlerin "kuklası" olmakla suçladı ve onun "çürümüş mevcut sistemi aynen koruyacağını" iddia etti.

Ortadoğu'da yaşanan çatışma ve kaos ortamının, Clinton'ın ürünü olduğunu savunan Trump, "Clinton'ın mirasının Amerikan mirası olamayacağını" vurguladı.

Salondaki kalabalığın coşkulu bir şekilde Trump'ı desteklediği görülürken Clinton maskeli ve mahkum kıyafetli, elleri kelepçeli bir kişinin protestosu ilgi odağı oldu.

İlk gün Trump taraftarları ile muhalifleri arasında sözlü atışmaların yaşandığı, ikinci gün Trump'ın delege oylarıyla partinin nihai başkanı olduğu ve üçüncü gün ön seçimlerdeki Cumhuriyetçi rakibi Teksas Senatörü Ted Cruz'un Trump'a destek vermeyeceğini açıkladığı kongrenin son günü, Trump'ın uzun konuşmasıyla sona erdi.

Cumhuriyetçi Parti kongresinin sona ermesinin ardından tüm gözler 25-28 Temmuz 2016 tarihleri arasında Philadelphia kentinde yapılacak Demokrat Parti kongresine çevrildi.

Demokratların nihai başkan adayının belli olacağı kongrenin ardından iki rakip, 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için çetin bir yarış içine girecekler. Ülke genelinde yapılan son anketlere göre Clinton, Trump'ın yaklaşık 3 puan önünde gözüküyor.

AA