Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Endonezya hükümeti, toplumdaki "pedofili"yi engellemek için kimyasal hadım yasasını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Ülkede pedofillere idam ve kimyasal hadımı öngören yasa değişikliklerinin parlamentoda onaylanması tartışmalara yol açtı.

Kalkınma ve Adalet Partisi (PKS) Milletvekili Ri Yono AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Parlamentodaki çalışmalar sonrasında ilgili yasa onaylandı. Yasayla toplumdaki pedofili sorununun ortadan kalkmasını hedefliyoruz." dedi.

Endonezya'nın önde gelen İslami organizasyonlarından Muhammadiyah Cemaati Merkez Yürütme Başkanı Dadang Kahmad ise "Pedofili suçlularına kimyasal ilaç ile hadım cezasının uygulanmasını uygun bulmuyoruz. Çünkü bu yöntem kişide psikolojik sorunlar oluşturabilir. Bu durum da onu daha da agresif yapabilir." ifadelerini kullandı.

Nahdatul Ulema'nın (NU) Kadın Kolları Başkanı Anggia Ermarini de "Bu konunun insan hakları açısından göz önüne alınması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bu zaman kadar suçlulara verilen bu tür cezaların suç oranında azalmalara yardımcı olduğu henüz kanıtlanmamıştır. Bu konu daha detaylı incelenmeli." diye konuştu.

İNSAN HAKLARINA UYGUN DEĞİL

Endonezya Doktorlar Birliği'nin konuyla ilgili açıklamasında, yöntemin insan haklarına uygun olmadığı belirtilerek, doktorlara tıbbi etik kurallarını ihlal eden işlemler yapmaması çağrısında bulunulmuştu.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, geçen hafta yabancı bir basın kuruluşuna verdiği demeçte, ülkesinin insan haklarına saygı duyduğunu ancak cinsel suçların cezalandırılması söz konusu olduğunda uzlaşma olmayacağını belirtmişti. Ülkede işlenen cinsel suçlar için en ağır cezaların uygulanacağını vurgulayan Widodo, "Son derece kararlıyız. Bana göre, kimyasal hadım cezasını istikrarlı şekilde uygularsak cinsel suçları azaltarak zaman içinde tamamen ortadan kaldırırız." ifadesini kullanmıştı.

Endonezya'da 13 Ekim'de pedofillere ölüm cezası ve kimyasal hadımı öngören yasa değişiklikleri parlamento tarafından onaylanmıştı. Parlamentodaki oylamada, Devlet Başkanı Widodo'nun toplu tecavüze uğrayan 14 yaşındaki bir kızın öldürülmesinin ardından, mayıs ayında teklif ettiği yasal değişiklikler kabul edilmişti. Yeni yasalar, çocuklara cinsel tacizde bulunanlara en az 10 yıl hapis cezası öngörüyor. Aynı zamanda hakimlerin suçlulara ölüm cezası verilmesi veya elektronik kelepçe takılması yönünde karar vermesine olanak tanıyor.

AA